Bupropion

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(C(=O)C1=CC(=CC=C1)Cl)NC(C)(C)C

Nazwa generyczna

Zyban, Wellbutrin

Inne nazwy substancji

N-tert-butylo-meta-chlorokatynon, 2-([1,1-dimetyloetyl]amino)-1-(3-chlorofenylo)-propan-1-on


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/bupropion

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

1 gram (5.9mmol) m-chloropropiofenonu rozpuszczono w 5ml chlorku metylenu w 50ml okrągłodennej kolbie. Dodano kilka kropli, mieszając, 1M r-ru bromu w chlorku metylenu i krótko ogrzano do zapoczątkowania reakcji (zmiana barwy r-ru bromu). Kolbę umieszczono w łaźni z lodem i dodano, wkraplając 6ml (6mmol) bromu. Chlorek metylenu usunięto przez destylację, po czym dodano 5ml t-butyloaminy i 5ml NMP, po czym ogrzano do 50-60C w łaźni wodnej, mieszając w tej temperaturze przez 10 minut. Zawartość kolby przeniesiono do rozdzielacza, dodano 25ml wody i ekstrahowano trzykrotnie 25ml porcjami eteru. Połączono otrzymane r-ry w terze, przemyto 25ml wody i wysuszono nad bezwodnym K2CO3, po czym przeniesiono do zlewki ustawionej w łaźni z lodem do ochłodzenia. Następnie wkroplono mieszaninę 20/100 v/v stęż. HCl w izopropanolu, mieszając przy tym, dopóki zawartość nie zmieniła pH na kwasowy (sprawdzane papierkami wskaźnikowymi). Otrzymane kryształy były chlorowodorkiem bupropionu. Zebrano je, przemyto eterem i wysuszono.

Uwaga! Synteza powinna być przeprowadzona pod wyciągiem. Brom jest żrący i toksyczny. Chlorek metylenu jest toksyczny i prawdopodobnie karcynogenny, t-bytuloamina jest toksyczna. Eter jest bardzo łatwopalny.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Bupropion jest stosowany w medycynie w leczeniu depresji (zwłaszcza z zahamowaniem psychoruchowym) - preparat Wellbutrin, leczeniu nikotynizmu - preparat Zyban oraz otyłości (w połączeniu z naltreksonem jako środek hamujący łaknienie) - preparat Mysimba.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Rekreacyjnie bupropion bywa stosowany jako środek stymulujący, poprawiający koncentrację i skupienie (przeważnie w dawkach przekraczających lecznicze).

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Najczęściej podawany doustnie. Dostępne na rynku są tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Dawkowanie zależy od wskazania i przeważnie mieści się w zakresie od 150 do 300 mg, jednak w leczeniu otyłości stosowane dawki bywają mniejsze. Głównym niebezpieczeństwem przy stosowaniu bupropionu jest obniżenie progu drgawkowego, rosnące wraz ze wzrostem dawki. Z tego względu substancji powinny unikać osoby cierpiące na epilepsję. Jak inne środki noradrenergiczne, bupropion może również powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca, a niekiedy zaburzenia rytmu.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Substancja nieklasyfikowana przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dostępna w aptekach wyłącznie na receptę.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.