Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]CN1C2=C(C=C(C=C2)[N+]([O-])=O)C(=NCC1=O)C1=C(F)C=CC=C1

Nazwa generyczna

Rohypnol

Inne nazwy substancji

5-(2-fluorofenylo)-1-metylo-7-nitro-1,3-dihydro-2H-1,4-benzodiazepin-2-on, Flunitrazepamum

Odmiany nazwy substancji

flunitrazepamu, flunitrazepamem, flunitrazepamowi, flunitrazepamie

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/flunitrazepam

Informacje ogólne[edytuj]

Flunitrazepam jest pochodną benzodiazepiny o silnym działaniu nasennym i amnestycznym. Pod względem budowy chemicznej jest fluorową pochodną nitrazepamu.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

W medycynie stosowany jest jako silny środek nasenny, niekiedy również w premedykacji anestezjologicznej. Obecnie jednak odchodzi się od jego przepisywania. W Polsce od 2006 r. nie są zarejestrowane żadne preparaty flunitrazepamu i można go nabyć wyłącznie w trybie importu docelowego.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Flunitrazepam bywa niekiedy stosowany w celu uspokojenia, wywołania relaksu, odprężenia i euforii. Nie jest to jednak popularne ze względu na silne działanie amnezyjne.

Inne zastosowania[edytuj]

Flunitrazepam bywa stosowany w celach przestępczych jako tzw. 'pigułka gwałtu'. Ofiara tej substancji nie pamięta wydarzeń po jej zażyciu, co naraża ją na niebezpieczeństwa, takie jak m.in. gwałt, pobicie, wykorzystanie czy kradzież.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

W Polsce nie ma zarejestrowanych na rynku preparatów flunitrazepamu. W wielu innych krajach europejskich ze względu na popularność jego wykorzystywania w celach przestępczych ograniczono również przepisywanie flunitrazepamu, a także wielkość opakowań.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Flunitrazepam może prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Z tego względu powinien być stosowany w lecznictwie możliwie jak najkrócej, nie dłużej niż kilka tygodni. Ze względu na duży potencjał uzależniający i szybki wzrost tolerancji zalecane jest stosowanie doraźne i zaczynanie od najmniejszej skutecznej dawki. Ryzyko uzależnienia jest dodatkowo większe u osób nadużywających innych substancji psychoaktywnych oraz z zaburzeniami osobowości.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

W Polsce flunitrazepam dostępny jest w trybie importu docelowego, a do 2006 roku był zarejestrowany w lecznictwie pod nazwą handlową Rohypnol. Jego posiadanie bez zezwolenia oraz sprzedaż są nielegalne. Substancja znajduje się w grupie III-P wykazu substancji psychotropowych.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.