Kinnikinnick: Różnice pomiędzy wersjami

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez Snoopdogg) i przywrócono wersję 5945 autorstwa Pokolenielk: sorry, ale nie chodzi tu o to, żeby wkleić pełne błędów tłumaczenie z translatora)
 
Linia 8: Linia 8:
  
 
== Informacje ogólne ==
 
== Informacje ogólne ==
Kinnikinnick to ziołowa mieszanka dymu Indian i Pierwszych Narodów , wykonana z tradycyjnej kombinacji liści lub kory. Przepisy dotyczące mieszanki różnią się, podobnie jak zastosowania, od społecznych, duchowych po lecznicze.
 
  
Zawartość
 
Etymologia
 
Termin „kinnikinnick” pochodzi od Unami Delaware / kələkːəˈnikːan / , „mix” ( por. Ojibwe giniginige „mieszać coś ożywionego z czymś nieożywionym ”), z Proto-Algonquian * kereken- , „mieszać (it) z czymś” inaczej ręcznie ".
 
 
W związku z tym koloniści europejscy myśliwi, handlarze i osadnicy stosowali tę nazwę do różnych krzewów, których kora lub liście są używane w mieszance, najczęściej mącznicy lekarskiej ( Arctostaphylos spp. ) i do mniejszych stopień, dereń czerwonej łozicy ( Cornus sericea ) i jedwabisty dereń ( Cornus amomum ), a nawet kanadyjska jagoda ( Cornus canadensis ), wiecznie zielony sumak ( Rhus virens ), littleleaf sumac ( Rhus microphylla ), gładki sumak ( Rhus glabra ) i jeleń sumak ( Rhus typhina ).
 
 
Rodzime nazwy
 
Algonquin : nasemà , „tytoń” ( mitàkozigan , „niezmieszany tytoń”; apàkozigan , „tytoń mieszany”)
 
Dakota i Lakota : čhaŋšáša
 
Menominee : ahpa͞esāwān , "kinnikinnick"
 
Odaawaa : semaa , „tytoń” ( mtaaḳzigan , „niezmieszany tytoń”; paaḳzigan , „tytoń mieszany”)
 
Ojibwe : asemaa , „tytoń” ( mitaakozigan , „niezmieszany tytoń”; apaakozigan , „tytoń mieszany”)
 
Shoshoni : äñ′-ka-kwi-nûp , "kinnikinnick"
 
Winnebago : roxį́šučkéra , „kora ​​do dymu”
 
Przygotowanie i użycie
 
Przygotowanie różni się w zależności od miejscowości i kraju . Bartlett cytuje Trumbulla, który powiedział: „Paliłem pół tuzina odmian kinnikinnick na północnym zachodzie - wszystkie autentyczne; zeskrobałem i przygotowałem czerwoną wierzbę - korę , która nie jest dużo gorsza niż dąb Suffield .
 
 
Wschodnie plemiona tradycyjnie używają Nicotiana rustica do społecznego palenia, podczas gdy zachodnie plemiona zwykle używają różnych kinnikinicków do ceremonialnego użytku . Cutler cytuje studium Iroquois autorstwa Edwarda S. Rutscha, wymieniając składniki używane przez inne plemiona rdzennych Amerykanów: liście lub kora derenia czerwonej łozicy , strzępek , czerwony sumak , laur , żelazo , wahoo , borówka amerykańska, tytoń indyjski , kora wiśni , i dziewanna , między innymi składnikami.
 
 
Odnośniki historyczne
 
Wśród Ojibwe Densmore zapisuje, co następuje: Podobno materiałem wędzonym przez Chippewę były suszone liście mącznicy lekarskiej ( Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.) I suszony sproszkowany korzeń rośliny zidentyfikowany jako Aster novae-angliae L .. Wędzono dwa rodzaje kory, jedną znaną jako „czerwona wierzba” ( Cornus stolonifera Michx. ), A drugą jako „wierzba plamista” ( Cornus rugosa Lam.). Kora wewnętrzna jest używana po opiekaniu nad ogniem i sproszkowaniu. Następnie jest przechowywany w tkaninie lub skórzanej torbie i może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami.
 
 
„ Starszy myśliwy obserwował osobliwe przygotowania milczącego syna i podejrzewając, że odkrył oznaki wroga, powstał i mówiąc, że pójdzie i pokroi kilka pałek czerwonej wierzby [Kinnikinnick], aby zapalić, opuścił chatę, aby idź i zobacz na własne oczy i bardziej doświadczone, jakie były oznaki niebezpieczeństwa. ”
 
- Warren, History of the Ojibway people
 
„ Tytoń stosowany na początku składał się z wewnętrznej kory czerwonego derenia - Hindusi we wszystkich rezerwacjach nazywali go „czerwoną wierzbą”. Informatorka usunęła zewnętrzną korę gałązki za pomocą swojej miniatury i zauważyła, że ​​pozostała warstwa kory po ostrożnym zgoleniu służyła jako tytoń, tzw. Dziś kinnikinnick to mieszanka drobno zmiażdżonej kory wewnętrznej czerwonego derenia i wiórów tytoniu z korka. Mieszankę obrabia się moździerzem z tłuczkiem, przy czym zarówno moździerz, jak i tłuczek są z drewna. Ta mieszanka jest również dziś używana do ceremonialnego palenia. ”
 
- Hilger, Chippewa Child Life
 
„ Kinnikinic , n. caŋṡana . ”
 
- Williamson. Słownik angielsko-Dakota
 
„ Istnieją również pewne potoki, w których Hindusi uciekają się, aby leżeć w magazynie kinnik-kinnik (wewnętrzna kora czerwonej wierzby), którego używają jako substytut tytoniu i który ma aromatyczny i bardzo ostry smak. Przygotowuje się go do palenia przez zeskrobanie cienkich, kręconych płatków ze smukłych drzewek i rozdrobnienie przed ogniem, po czym wciera się go między dłonie w formę przypominającą tytoń liściowy i przechowuje w torbach do skóry do użytku. Działa silnie narkotycznie na osoby, które nie są przyzwyczajone do jego używania, i powoduje ciężkość zbliżającą się do ogłuszenia, zupełnie odmienną od kojących efektów tytoniu. ”
 
- Ruxton, Geo. Frederick „Życie na dalekim zachodzie” 1848; cytowany w „Mountain Men” pod redakcją Rounds, Glen 1966, s.163
 
 
=== Opracowania naukowe ===
 
=== Opracowania naukowe ===
  

Aktualna wersja na dzień 06:20, 9 mar 2020


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info




Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.