Mianseryna

Z Narkopedia
Wersja z dnia 13:53, 29 gru 2018 autorstwa Taurinnn (dyskusja | edycje) (→‎Polska)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]c42c(N3C(c1ccccc1C2)CN(C)CC3)cccc4

Nazwa generyczna

Deprexolet, Lerivon, Miansec, Miansegen, Miansemerck, Mianserin, Norserin

Inne nazwy substancji

(±)-2-metylo-1,2,3,4,10,14b-heksahydrodibenzo[c,f]pirazyno[1,2-a]azepina

Odmiany nazwy substancji

mianseryną, mianserynę, mianserynie, mianseryny


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/mianseryna

Informacje ogólne[edytuj]

Organiczny związek chemiczny, pochodna piperazynoazepiny, lek o działaniu przeciwdepresyjnym o budowie czteropierścieniowej. Razem z mirtazapiną zaliczana do grupy leków o działaniu noradrenergicznym i specyficznie serotoninergicznym (NaSSA). Posiada również działanie nasenne, przeciwlękowe, przeciwwymiotne i zwiekszające apetyt. Lek wydalany jest z moczem i kałem.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Mianseryna jest w medycynie stosowana głównie w leczeniu zaburzeń depresyjnych o różnej etiologii, jednak wykorzystuje się ją również w leczeniu zaburzeń lękowych, bezsenności oraz jadłowstrętu psychicznego (ze względu na działanie poprawiające apetyt).

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Mianseryna nie ma działania rekreacyjnego, jednak poprzez wywoływanie efektu sedatywnego jest przydatna jako środek nasenny.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Lek przyjmowany jest doustnie. Dawkowanie przeważnie rozpoczyna się od 30 mg/dobę. Zazwyczaj stosowana dawka dobowa wynosi 60-90 mg i zależy od stopnia nasilenia objawów (depresji, lęku, problemów ze snem). Maksymalna dawka dobowa wynosi 200 mg. Działanie nasenne występuje szybko (zwykle od początku stosowania), a przeciwdepresyjne ujawnia się przeważnie po 2-4 tyg.

Najczęstsze działania niepożądane to uspokojenie, senność, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała. Bardzo rzadko może wystąpić granulocytopenia, a nawet agranulocytoza, czyli niebezpieczny spadek liczby białych krwinek.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Mianseryna jest substancją czynną następujących leków na receptę: Deprexolet, Lerivon, Miansec, Miansegen. Dostępne są tabletki w dawce 10, 30 oraz 60 mg.

Na czarnym rynku, głównie w Internecie wciąż można się spotkać z osobami oferującymi zakup leków przeciwdepresyjnych, w tym mianseryny.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Antagonista receptorów adrenergicznych α1 i α2. Zwiększa wydzielanie noradrenaliny, dopaminy, serotoniny i acetylocholiny w różnych obszarach mózgu. Działa silnie antagonistycznie na receptory histaminowe H1. Jest umiarkowanym antagonistą receptorów serotoninowych 5-HT2A, 5-HT2C (zwiększenie apetytu, zmniejszenie lęku), 5-HT3 (działanie przeciwwymiotne), 5-HT1D, 5-HT6 oraz 5-HT7.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Mianseryna nie powoduje uzależnienia, jednak zaleca się odstawianie jej stopniowo. Z czasem może rozwinąć się tolerancja na działanie nasenne leku.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Mianseryna nie jest substancją kontrolowaną, jednak dostępna jest wyłącznie na receptę.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.