Pokrzyk wilcza jagoda

Z Narkopedia
Wersja z dnia 18:10, 28 gru 2018 autorstwa Taurinnn (dyskusja | edycje) (→‎Polska)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Pokrzyk wilcza jagoda

Inne nazwy substancji

belladonna, wilcza jagoda

Odmiany nazwy substancji

belladonny, belladonnie, belladonną, belladonnę, pokrzyku, pokrzykiem, pokrzykowi, wilczą jagodą, wilczej jagody, wilczej jagodzie, wilczą jagodę


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzyk wilcza jagoda

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Roślina dziko rosnąca, dość często spotykana w lasach mieszanych.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Pokrzyk zawiera alkaloidy we wszystkich narządach: w korzeniach (0,4-1,3%), łodygach (0,2-0,65%), w liściach (0,14-1,20%), owocach (0,70%) i kwiatach (0,2-0,6%). W NRD otrzymano mieszańca zawierającego w liściach do 2,6% alkaloidów. Główne alkaloidy to hyoscyjamina, atropina i skopolamina. Największą ilość alkaloidów liście zawierają w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia, cała roślina - na początku zawiązywania nasion, korzenie zaś - w końcu okresu wegetacji.

Liście pokrzyku zawierają alkaloidy tropinowe w ilości do 1,3%. Główne alkaloidy — 1-hioscjamina i atropina stanowią ponad 90% ogólnej ilości alkaloidów. Obecna jest poza tym apoatropina, belladonina, skopolamina, metyloporolina, metylopirolidyna i pirydyna.

W stanie świeżym roślina zawiera lewoskrętną 1-hioscjaminę; przy suszeniu, przechowywaniu i przeróbce surowca przechodzi ona w racemiczną 1-hioscjaminę czyli atropinę.

Korzenie zawierają alkaloidy w ilości do 1,5%, głównie 1-hioscjaminę i atropinę, ponadto skopolaminę, belladoninę, apoatropinę, bella-radynę oraz substancje garbnikowe (do 12%).


Roślina należy do środków o bardzo silnym działaniu na układ nerwowy. W surowcu mamy synergetyczne działanie alkaloidów typu hioscjaminy i skopolaminy. Hioscjamina jest związkiem optycznie czynnym. Atropina optycznie obojętna jest słabsza w działaniu niż 1-hioscjamina. Hioscjamina oraz jej izomer atropina działają porażająco na zakończenie nerwów parasympatycznych. -Większe dawki hamują czynności gruczołów wydzielniczych (potowych, łzowych, ślinianek), powodują rozszerzenie źrenic i osłabienie czynności organów zbudowanych z mięśni gładkich. U ludzi przy zatruciach pokrzykiem występuje drapanie i suchość w gardle, podniecenie ruchowe i psychiczny niepokój, zaburzenia wzrokowe, zmniejszenie apetytu, zwiększone pragnienie. Przy większych dawkach wzmożona pobudliwość, która stopniowo przechodzi w szał. Puls przyśpieszony (aż do 160), silne uderzenia serca, temperatura do 41 stopni, nawet ponad 42 stopnie, rozszerzenie źrenic, utrata możności widzenia, szum w uszach, wypieki, wargi sinawe, utrata przytomności, drgawki, bezwład, sen i śmierć, bez odzyskania przytomności w ciągu 3—15 godzin, na skutek porażenia ośrodka oddechowe

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Z racji na sam charakter delirycznej fazy potencjał uzależniający deliriantów jest znikomy. Przygody z deliriantami mało kto powtarza więcej niż kilka razy, ogromna większość użytkowników po pojedynczych doświadczeniach z deliriantami daje sobie z nimi spokój na zawsze. Chaos, brak kontroli nad fazą, efekty uboczne odczuwane jako ciężkie zatrucie organizmu i bardzo długi czas działania wymieszane z brakiem działania euforycznego a często dysforią odstraszają każdego użytkownika prędzej czy później.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Roślina legalna na terenie Polski, znajduje się jednak pod ochroną.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.