DOM

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/DOM

Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/topic34626.html

Wzór chemiczny

[]CC1=CC(=C(C=C1OC)CC(C)N)OC

Inne nazwy substancji

STP, 2,5-Dimetoksy-4-metyloamfetamina, 1-(2,5-dimetoksy-4-metylofenylo)propano-2-amina


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/DOM

Informacje ogólne[edytuj]

2,5-dimetoksy-4-metyloamfetamina (znana również jako DOM i STP lub "Serenity, Tranquility and Peace") to mniej znana substancja psychodeliczna z klasy amfetamin. DOM jest członkiem rodziny związków DOx, które znane są z wysokiej mocy, długiego czasu działania i mieszanki efektów psychodelicznych i pobudzających. Wywołuje swoje efekty poprzez działanie na receptory serotoninowe w mózgu.

DOM został po raz pierwszy zsyntetyzowany i przetestowany w 1963 roku przez Alexandra Shulgina. Osiągnął pewną popularność latem 1967 roku pod nazwą "STP" ("Serenity, Tranquility, and Peace"), ale jego użycie było krótkotrwałe ze względu na skutki uboczne. W 1991 roku synteza i farmakologia DOM została opublikowana w książce Shulgina PiHKAL ("Phenethylamines I Have Known And Loved").

Z biegiem lat DOM zyskał reputację wysoce wrażliwego na dawkę psychodeliku, który jest często sprzedawany na bibule i znany z silnych efektów wizualnych, obciążenia ciała i neutralnej, analitycznej przestrzeni głowy. Wiele raportów wskazuje również, że efekty tej substancji chemicznej mogą być zbyt trudne w użyciu dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia z psychodelikami.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

DOM sprzedawane jest zazwyczaj w formie tabletek, proszku, płynu lub naniesione na blottery i przyjmowane oralnie. Jest to substancja rzadko spotykana, stąd poniższe uśrednienie dawkowania opiera się na stosunkowo niewielkiej liczbie raportów i może przez to wprowadzać w błąd.

Dawkowanie wg Erowid:[edytuj]

Doustnie

Odczuwalne efekty: 0.5 - 1 mg

Lekko: 1 - 2 mg

Średnio: 2 - 6 mg

Mocno: 6 - 10 mg

Bardzo mocno: 8 - 12 mg


Wejście:1 - 2 godziny

Czas trwania: 12 do 20 godzin

Typowe postefekty: 6 - 12 godzin

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

DOM, czyli 4-metylo-2,5-dimetoksyamfetamina, jest cząsteczką z klasy podstawionych amfetamin. Amfetaminy są podstawionymi fenyloetyloaminami zawierającymi pierścień fenylowy związany z grupą aminową (NH2) poprzez łańcuch etylowy i grupę metylową związaną z węglem alfa Rα. DOM zawiera metoksylowe grupy funkcyjne (OCH3) przyłączone do węgli R2 i R5 oraz grupę metylową przyłączoną do węgla R4 pierścienia fenylowego. DOM jest amfetaminowym analogiem fenetyloaminy 2C-D.

Jest to jeden z ostatnich eksperymentalnych związków z rodziny fenetyloamin, na których przeprowadzono jakiekolwiek badania toksyczności na zwierzętach przed badaniami na ludziach. LD50 DOM wynosi od 100 do 125 mg/kg dla myszy. Skuteczna dawka u człowieka wynosząca 2 mg (dla mężczyzny o wadze 80 kg) jest równoważna 25 μg/kg.

Podobnie jak w przypadku DOI, obecność ciężkiego atomu, atomu bromu, w DOB sprawia, że materiał znakowany izotopem promieniotwórczym jest potężnym narzędziem badawczym.

DOM jest selektywnym częściowym agonistą rodziny receptorów 5-HT2. Jego efekty psychodeliczne są pośredniczone przez jego właściwości agonistyczne na receptorach 5-HT2A i 5-HT2B, ale w mniejszym stopniu na receptorze 5-HT2C. Ze względu na swoją selektywność, DOM jest często wykorzystywany w badaniach naukowych podczas badania podrodziny receptorów 5-HT2. DOM jest cząsteczką chiralną, a R-(-)-DOM jest bardziej aktywnym enancjomerem, działającym jako silny agonista rodziny receptorów serotoninowych (głównie podtypu 5-HT2). Jednak rola tych interakcji i sposób, w jaki skutkują one doświadczeniem psychodelicznym, nadal pozostaje nieuchwytna.

Izomer pozycyjny 2,6-dimetoksy DOM, znany jako Ψ-DOM, jest również wymieniony w PiHKAL jako aktywny, podobnie jak alfa-etylowy homolog Ariadne. Analogi, w których zmieniono grupy metoksylowe w pozycjach 2,5 pierścienia aromatycznego, zostały również zsyntetyzowane i przetestowane w ramach próby zidentyfikowania sposobu wiązania DOM z receptorem 5-HT2A. Przetestowano zarówno 2- i 5- O-desmetylowe pochodne 2-DM-DOM i 5-DM-DOM, jak i 2- i 5-etylowe analogi 2-Et-DOM i 5-Et-DOM, ale we wszystkich przypadkach były one znacznie słabsze niż odpowiadający im związek metoksy, co pokazuje znaczenie samotnych par tlenu w wiązaniu 5-HT2A.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy I-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.