2NE1

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCCCCN1C=C(C2=CC=CC=C21)C(=O)NC34CC5CC(C3)CC(C5)C4

Inne nazwy substancji

N-adamantylo-1-pentyloindolo-3-karboksamid, APICA, SDB-001


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/2NE1

Informacje ogólne[edytuj]

APICA (znana również jako SDB-001 i 2NE1) to nowy syntetyczny kannabinoid, który po podaniu wywołuje zmodyfikowane efekty podobne do konopi indyjskich. Wykazano, że działa on jako silny agonista receptorów kannabinoidowych CB1 i CB2.

Nazwa "2NE1" wydaje się być odniesieniem do południowokoreańskiej grupy K-Pop składającej się wyłącznie z dziewcząt, konwencji nazewnictwa wspólnej dla blisko spokrewnionej substancji chemicznej AKB48. W 2011 r. te dwie substancje chemiczne zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w Japonii jako mieszanina w produkcie sprzedawanym pod nazwą "Fragrance Powder". Od tego czasu APICA jest dostępna w sprzedaży jako substancja chemiczna do badań w szarej strefie za pośrednictwem sprzedawców internetowych.

Syntetyczne kannabinoidy są powszechnie palone lub odparowywane w celu osiągnięcia szybkiego początku efektów i szybkiego wyrównania. Dostępnych jest niewiele informacji na temat stosowania APICA innymi drogami podawania, chociaż podobnie jak w przypadku innych syntetycznych kannabinoidów można oczekiwać, że będzie ona aktywna doustnie po rozpuszczeniu w lipidach, co może znacznie wydłużyć czas jej działania. Jest nierozpuszczalny w wodzie, ale rozpuszcza się w etanolu i lipidach.

W przeciwieństwie do konopi indyjskich, przewlekłe nadużywanie syntetycznych kannabinoidów wiąże się z wieloma zgonami i bardziej niebezpiecznymi skutkami ubocznymi oraz ogólną toksycznością. Dlatego też zdecydowanie odradza się przyjmowanie tej substancji przez dłuższy czas lub w nadmiernych dawkach. Zdecydowanie zaleca się dokładne niezależne badania i praktyki redukcji szkód, jeśli zdecydujesz się na użycie tej substancji.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

APICA, czyli N-(1-adamantylo)-1-pentylo-1H-indolo-3-karboksyamid, to syntetyczny kannabinoid indolowy. Podobnie jak wiele syntetycznych kannabinoidów, można go uznać za składający się z czterech połączonych struktur: rdzenia, mostka, głowy i ogona[4]. W APICA rdzeniowa grupa indolowa jest podstawiona przy R1 ogonem łańcucha pentylowego, a przy R3 mostkiem karboksyamidowym łączącym się z głową adamantylową.

APICA można uznać za analog zarówno AKB48, który zawiera indazol zamiast grupy indolowej APICA, jak i STS-135, w którym ogon pentylowy jest dalej podstawiony końcowym fluorem.

APICA działa jako pełny agonista receptorów kannabinoidowych, z podobną siłą działania zarówno na CB1, jak i CB2. Eksperymenty in vivo mierzące reakcję szczurów na APICA i podobne leki wykazały, że APICA miała podobną siłę działania do Δ9-THC i około jedną trzecią siły działania JWH-018. W porównaniu do innych kannabinoidów, APICA wydawała się wywoływać dłuższy czas działania. Należy jednak zachować ostrożność w interpretacji badań na zwierzętach, ponieważ efekty mogą się znacznie różnić u ludzi[5].

W badaniach farmakologicznych odnotowano wartości EC50 wynoszące 6,89 ± 0,11nM dla CB1 i 7,54 ± 0,11nM dla CB2.[1] Jest prawdopodobne, że APICA dzieli wiele właściwości Δ9-THC in vivo. Jednak rola tych interakcji i sposób, w jaki powodują one haj kannabinoidowy, nie zostały jeszcze naukowo potwierdzone.

Badania metaboliczne in vivo na APICA wykazały, że lek jest w pełni metabolizowany, a żaden z pierwotnych związków nie jest wykrywalny w moczu. Główne metabolity ulegały mono- lub dihydroksylacji w układzie pierścienia adamantylowego i monohydroksylacji w łańcuchu pentylowym.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Chiny[edytuj]

Od 2015 APICA ma status kontrolowanej w tym kraju.

Niemcy[edytuj]

APICA jest kontrolowana zgodnie z Anlage II BtMG (ustawa o środkach odurzających, wykaz II) od 13 grudnia 2014 r. Nielegalne jest wytwarzanie, posiadanie, import, eksport, kupno, sprzedaż, nabywanie lub wydawanie go bez licencji.

Szwajcaria[edytuj]

APICA jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis E.

Anglia[edytuj]

APICA jest substancją kontrolowaną klasy B zgodnie z ogólną definicją syntetycznych kannabinoidów trzeciej generacji, która weszła w życie 14 grudnia 2016 r. i której posiadanie, produkcja, dostawa lub import są nielegalne.

Pamiętaj! Dane z psychonautwiki.org
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.