4-HO-DET

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]Oc1cccc2c1c(cn2)CCN(CC)CC

Inne nazwy substancji

etocyna, N,N-Dietylo-4-hydroksytryptamina, 3-[2-(dietyloamino)etylo]indol-4-ol


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/4-HO-DET

Informacje ogólne[edytuj]

4-hydroksy-N,N-dietylotryptamina (znana również jako 4-HO-DET, CZ-74 i Ethocin) to mniej znany syntetyczny psychodelik z klasy chemicznej tryptaminy, który po podaniu wywołuje efekty psychodeliczne podobne do psylocyny. 4-HO-DET jest bliskim strukturalnym i funkcjonalnym analogiem psylocyny (4-HO-DMT), głównego psychoaktywnego składnika magicznych grzybów. Jest godny uwagi ze względu na dzielenie wielu jego podstawowych cech przy jednoczesnym zachowaniu subtelnych różnic w czasie trwania, efektach wizualnych, poznawczych i cielesnych.

Związek ten został po raz pierwszy odkryty pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku przez Alberta Hofmanna i Franza Troxlera w ich badaniach nad różnymi związkami psychodelicznymi, które były strukturalnie i chemicznie powiązane z głównymi aktywnymi składnikami, które wyizolował z magicznych grzybów, psylocybiny (4-PO-DMT) i psylocyny (4-HO-DMT). Substancja ta była używana wraz z jej fosforyloksy-analogiem 4-PO-DET w badaniach klinicznych na ludziach w latach 60-tych przez niemieckich badaczy Hanscarla Leunera i G. Baera.

Pamiętaj! Źródło - psychonautwiki.org

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Niemcy[edytuj]

4-HO-DET jest kontrolowany na mocy Anlage I BtMG (Ustawa o środkach odurzających, wykaz I), dawniej: Opiumgesetz (ustawa o opium) od 25 lutego 1967 r. Nielegalne jest wytwarzanie, posiadanie, import, eksport, kupno, sprzedaż, nabywanie lub wydawanie go bez licencji.

Szwecja[edytuj]

4-HO-DET jest sklasyfikowany jako niebezpieczny dla zdrowia na mocy ustawy o zakazie niektórych towarów niebezpiecznych dla zdrowia z dnia 1 listopada 2005 r. w rozporządzeniu SFS 2005:733, co czyni go nielegalnym w sprzedaży lub posiadaniu.

Szwajcaria[edytuj]

4-HO-DET jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis E.

Anglia[edytuj]

4-HO-DET jest narkotykiem klasy A w Wielkiej Brytanii w wyniku klauzuli tryptaminowej.

Stany Zjednoczone[edytuj]

4-HO-DET nie jest zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych. Może być uważany za analog psylocyny (4-HO-DMT), która jest narkotykiem z Wykazu I na mocy Ustawy o substancjach kontrolowanych. W związku z tym sprzedaż do spożycia przez ludzi lub wykorzystanie do nielegalnych celów niemedycznych lub przemysłowych może być ścigane jako przestępstwo na mocy federalnej ustawy o analogach.

Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.