5-MeO-DMT

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CN(C)CCC1=CNC2=C1C=C(C=C2)OC

Inne nazwy substancji

5-metoksy-N,N-dimetylotryptamina, 2-(5-metoksy-1H-indol-3-ilo)-N,N-dimetyloetanoamina


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/5-MeO-DMT

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Ralph Metzner - "Ropucha i Jaguar"

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]


Synteza wg. TIHKAL:

Do chłodnego, dobrze mieszanego roztworu 16g 5-metoksyindolu w 200ml bezw. eteru dodano, wkraplając, 25g chlorku oksalilu. Mieszanie kontynuowano przez 10 minut, następnie czerwony osad odsączono, przemyto lekko eterem i przeniesiono do zlewki w postaci zawiesiny w 200ml świeżego bezw. eteru. Dodano do niej nastepnie 8.5g dimetyloaminy w 25ml bezw. eteru, co spowodowało usunięcie czerwonego zabarwienia. Mieszano przez kolejne pół godziny, po czym osad odsączono i przemyto eterem. Zawieszono go w wodzie, przesączono i przemyto kolejno wodą i eterem. Przekrystalizowanie z THF/eteru pozwoliło uzyskać 20g (75%) 5-metoksy-N,N-dimetyloindolilo-3-glioksyamidu o t.t. 223–223.5 °C, w postaci ładnych białych kryształów. Do dobrze mieszanej zawiesiny 11.7g LAH w 350ml bezw. eteru dodano małymi porcjami zawiesinę 18.5g w/w amidu w 200ml gorącego benzenu. Pozostałość osadu przepłukano eterem i mieszaninę ogrzewano pod chłodnicą zwrotną przez 1.5h. Po ochłodzeniu w łaźni z lodem kompleks i nadmiar LAH rozłożono dodając ostrożnie wodę. Nieorganiczny osad odsączono, przemyto eterem, filtrat i eter z przemycia połączono i wysuszono nad bezw. MgSO4, po czym usunięto rozpuszczalnik pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość przedestylowano z użyciem nasadki KugelaRohra, otrzymując bezbarwną frakcję destylującą w 160–170 °C przy 0.6 mm/Hg, która krystalizowała przy chłodzeniu. Otrzymano 12.8g (78%) 5-metoksy-N,N-dimetylotryptaminy (5-MeO-DMT), która po przekrystalizowaniu z heksanu miała t. t. 69–70 °C. Chlorowodorek można otrzymać wpuszczając gazowy chlorowodór do r-ru w eterze. Po przekrystalizowaniu z etanolu/wody chlorowodorek ma t. t. 145–146 °C.


Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Prowadzi się badania (na o wiele mniejszą skalę niż z psylocibiną) w leczeniu substancją depresji, ptsd czy strachu przed śmiercią u umierających na raka.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Podobnie jak inne psychodeliki, substancja pomocna jest przy leczeniu chorób psychicznych i otwarciu się na doświadczenia ze świata.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Dawkowanie przy paleniu (wg. psychonautwiki.org)[edytuj]

Odczuwalne: 1 - 3 mg

Lekko: 3 - 6 mg

Średnio: 6 - 12 mg

Mocno: 12 - 20 mg

Bardzo mocno: ponad 20 mg


Czas działania :


Całkowity czas działania: 20 - 40 minut

Wejście: 5 - 60 sekund

Narastanie efektów: 30 - 60 sekund

Szczyt (peak): 5 - 15 minut

Stopniowe zanikanie efektów: 10 - 20 minut

Typowe postefekty (afterglow): 15 - 60 minut


Dawkowanie przy podaniu donosowym (wg. psychonautwiki.org)[edytuj]

Odczuwalne: 3 - 5 mg

Lekko: 5 - 8 mg

Średnio: 8 - 15 mg

Mocno: 15 - 25 mg

Bardzo mocno: ponad 25 mg


Czas działania


Całkowity czas działania: 2 - 3 godziny

Wejście: 1 - 10 minut

Szczyt (peak): 10 - 40 minut

Stopniowe zanikanie efektów: 30 - 60 minut

Typowe postefekty (afterglow): 1 - 3 godziny

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Substancja dostępna jest w smart shopach, lecz ze względu na niską popularność, jest dostępna w stosunkowo niewielu sklepach i o dość wysokich cenach. Na polskich ulicach dostanie dmt, jak i 5-MeO-DMT graniczy z wypiciem browca z Dudą, najczęściej pakowane są inne substancje psychodelicze.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Substancja prawdopodobnie oddziałuje na receptory serotoninowe, w szczególności na receptory 5-HT2 and 5-HT1A. Dodatkowo stymuluje wychwyt zwrotny monoaminy.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Substancja ta jak większość pozostałych psychodelików nie powoduje zależności fizycznej ani psychicznej.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja znajduje się w wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych w grupie I-P (substancje o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które są wyłączone z obrotu farmaceutycznego i mogą być używane jedynie w celu prowadzenia badań naukowych), posiadanie jej bez zezwolenia jest więc nielegalne.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Istnieje pewna książka Jamesa Oroca - "The Tryptamine Palace", w której autor zamieszcza efekty tej substancji na samym sobie. Oroc opisuje tam też jak dostąpił samotransformacji, dzięki niej i jak zmieniła całe jego życie.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.