AB-FUBINACA

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]O=C(C1=NN(CC2=CC=C(F)C=C2)C3=C1C=CC=C3)N[C@@H](C(C)C)C(N)=O

Inne nazwy substancji

N-[(1S)-1-(aminokarbonylo)-2-metylopropylo]-1-[(4-fluorofenylo)metylo]-1H-indazolo-3-karboksamid



Informacje ogólne[edytuj]

AB-FUBINACA to nowy syntetyczny związek kannabinoidowy. Członkowie tej grupy po podaniu wywołują efekty podobne do konopi indyjskich.

AB-FUBINACA została pierwotnie opracowana przez firmę Pfizer w 2009 roku jako lek przeciwbólowy, ale nie była stosowana u ludzi. Następnie w 2012 roku odkryto ją jako składnik syntetycznych mieszanek konopi w Japonii wraz z pokrewnym związkiem AB-PINACA, o którym wcześniej nie informowano.

Kannabinoidy są powszechnie palone lub odparowywane, aby osiągnąć szybki początek efektów i szybkie wyrównanie. AB-FUBINACA jest aktywna doustnie po rozpuszczeniu w lipidach, co może znacznie wydłużyć czas działania. Podobnie jak inne kannabinoidy, jest nierozpuszczalna w wodzie, ale rozpuszcza się w etanolu i lipidach.

W przeciwieństwie do konopi indyjskich, przewlekłe nadużywanie syntetycznych kannabinoidów wiąże się z wieloma zgonami i bardziej niebezpiecznymi skutkami ubocznymi oraz wyższą toksycznością. Zdecydowanie odradza się przyjmowanie tej substancji przez dłuższy czas lub w dużych dawkach.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

AB-FUBINACA, czyli N-[(1S)-1-(aminokarbonylo)-2-metylopropylo]-1-[(4-fluorofenylo)metylo]-1H-indazolo-3-karboksyamid, jest syntetycznym lekiem indazolokarboksyamidowym, ponieważ zawiera podstawiony rdzeń indazolowy. 4-podstawiona grupa fluorofenylowa jest związana z tym rdzeniem indazolu poprzez grupę metylową przy R1 indazolu. Ten indazol jest podstawiony przy R3 grupą karboksyamidową. Końcowa amina tego karboksyamidu jest związana z podstawionym łańcuchem propylowym z grupą aminokarbonylową przy R1 i grupą metylową przy R2.

Chociaż substancja ta nie została formalnie przebadana, na podstawie analizy struktury można przypuszczać, że AB-FUBINACA ma podobny profil wiązania do innych kannabinoidów i odpowiada wielu właściwościom Δ9-THC in vivo. AB-FUBINACA wykazuje swój zakres działania poprzez pełny agonizm zarówno receptorów kannabinoidowych CB1, jak i CB2, z pewną selektywnością dla CB2. Jednak rola tych interakcji i sposób, w jaki prowadzą one do doświadczenia haju kannabinoidowego, nadal pozostaje nieuchwytna.

Toksyczność i potencjalne szkody[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Wydaje się, że toksyczność i długoterminowe skutki zdrowotne rekreacyjnego stosowania AB-FUBINACA nie zostały zbadane w żadnym kontekście naukowym, a dokładna dawka toksyczna nie jest znana. Wynika to z faktu, że AB-FUBINACA ma bardzo niewielką historię stosowania u ludzi. Anegdotyczne dowody od osób, które próbowały AB-FUBINACA w społeczności sugerują, że nie wydaje się, aby istniały jakiekolwiek negatywne skutki zdrowotne przypisywane po prostu próbowaniu tego leku w niskich lub umiarkowanych dawkach i stosowaniu go oszczędnie (ale niczego nie można całkowicie zagwarantować).

Nieformalne eksperymenty wykazały, że przedawkowanie powoduje dyskomfort fizyczny, w tym kołatanie serca, zawroty głowy i uspokojenie w dawkach znacznie niższych niż niebezpieczne, zwykle powodując u użytkownika duży niepokój lub zasypianie.

Warto zauważyć, że związek ten został powiązany z wieloma hospitalizacjami i zgonami z powodu jego stosowania.

Często zaleca się, aby osoby z poważnymi wcześniejszymi schorzeniami psychicznymi nie spożywały tych substancji ze względu na sposób, w jaki silnie zwiększają one obecny stan umysłu i emocji. Ponadto, podobnie jak THC, długotrwałe stosowanie syntetycznych kannabinoidów może zwiększać skłonność do chorób psychicznych i psychoz, szczególnie u wrażliwych osób z czynnikami ryzyka chorób psychotycznych (takich jak schizofrenia w przeszłości lub w rodzinie).

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Chiny[edytuj]

Od października 2015 r. AB-FUBINACA jest substancją kontrolowaną w Chinach.

Niemcy[edytuj]

AB-FUBINACA jest kontrolowana w ramach Anlage II BtMG (Ustawa o środkach odurzających, Wykaz II) od 13 grudnia 2014 r. Nielegalne jest wytwarzanie, posiadanie, import, eksport, kupno, sprzedaż, nabywanie lub wydawanie go bez licencji.

Łotwa[edytuj]

AB-FUBINACA jest lekiem z Wykazu I.

Polska[edytuj]

AB-FUBINACA należy do grupy II-P od 11 marca 2021 r. Jej posiadanie, posiadanie i sprzedaż w Polsce są nielegalne.

Szwajcaria[edytuj]

AB-FUBINACA jest substancją kontrolowaną wymienioną pod kodem Verzeichnis E.

Anglia[edytuj]

AB-FUBINACA to substancja kontrolowana klasy B zgodnie z ogólną definicją syntetycznych kannabinoidów trzeciej generacji, która weszła w życie 14 grudnia 2016 r. i której posiadanie, produkcja, dostawa lub import są nielegalne.

Stany Zjednoczone[edytuj]

W styczniu 2014 r. AB-FUBINACA została uznana w Stanach Zjednoczonych za substancję kontrolowaną z Wykazu I.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.