Azotyn izoamylu

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(C)CCON=O

Inne nazwy substancji

azotyn amylu, poppers, azotyn 3-metylobutylu

Odmiany nazwy substancji

poppersa, poppersem, poppersowi, poppersie


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Azotyn_izoamylu

Informacje ogólne[edytuj]

Azotyn izoamylu - organiczny związek chemiczny, ester kwasu azotowego oraz izopentalonu. Jest to ciecz barwy żółtej o specyficznym piekącym smaku. Wręcz niemożliwy do rozpuszczenia w wodzie, natomiast bardzo dobrze rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych. Stosowany zazwyczaj w przemyśle kosmetycznym.

Temperatura zapłonu mieści się w okolicach 209 stopni celcjusza. Temperatura zapłonu w -7.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zaopatrz się w trójszyjną kolbę zaopatrzoną w rozdzielacz, mieszadło i termometr. Ochłodź kolbę w mieszaninie lodu z solą. Dodaj przez rozdzielacz roztwór 95g azotanu(III) sodu (NaNO2; 1,38 mola) w 375ml wody i uruchom mieszanie. Gdy temeratura spadnie poniżej 0°C (lub troszkę więcej) dodawaj powoli mieszaninę 25ml wody, 62,5g (34ml) stężonego kwasu siarkowego(VI) i 110g (135ml; 1,25 mola) pentan-1-olu ochłodzoną wcześniej do 0°C. Dodawanie musi być kontrolowane, by temperatura wahała się maksymalnie o 1°C, a wkraplanie zajęło 45-60 minut. Pozostaw mieszaninę na 1,5 godziny i odsącz znad utworzonego siarczanu sodu. Wlej do rozdzielacza i oddziel górną żółtą warstwę azotynu amylu, przemyj ją następnie roztworem 1g wodorowęglanu sodu (NaHCO3; "soda oczyszczana") i 12,5 g chlorku sodu (NaCl, "sól kamienna") w 50ml wody. Wysusz następnie nad 5-7g bezwodnego siarczanu(VI) magnezu (MgSO4). Otrzymano 107g (wydajność 73%) azotynu amylu.

H2SO4 + 2 NaNO2 -> Na2SO4 + 2 HNO2;

CH3-(CH2)4-OH + HNO2 -> CH3-(CH2)4-ON=O + H2O

(Practical Organic Chemistry, A. Vogel)

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Azotyn izoamylu jest używany w medycynie jako antidotum przy zatruciach cyjankami (m.in. cyjankiem potasu), cyjanowodorem i innymi związkami cyjanowymi, ponieważ przyczynia się do wytwarzania methemoglobiny, która łatwo ulega wiązaniom z tymi związkami chemicznymi, tworząc związki nietoksyczne dla organizmu ludzkiego.

Dawniej znajdował zastosowanie także przy atakach astmy oskrzelowej, migreny oraz dusznicy bolesnej w chorobie niedokrwiennej serca z uwagi na działanie rozszerzające naczynia krwionośne i obniżające ciśnienie krwi.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Azotyn izoamylu jest stosowany głównie w odświeżaczach powietrza, sprejach do czyszczenia głowic magnetycznych w odtwarzaczach kasetowych (magnetofonach) oraz preparatach do czyszczenia skóry. W przemyśle chemicznym znajduje zastosowanie jako odczynnik nitrozujący, używa się go także do otrzymywania związków dwuazoniowych. Wykorzystuje się go również w przemyśle kosmetycznym, ale w Polsce znajduje się od 2002 roku na liście substancji, których stosowanie w kosmetykach jest niedozwolone.

Jednym z elementów indywidualnego pakietu przeciwchemicznego w wersji IPP-51M stosowanego w polskim wojsku do dezaktywacji bojowych środków trujących są dwie szklane ampułki o pojemności około 0,5 cm³ każda, zawierające azotyn izoamylu, który jest stosowany jako antidotum przy zatruciach związkami cyjanowymi. W modyfikacji IPP-74 zrezygnowano z jego użycia, umieszczając w zamian roztwór złożony z 40% etanolu, 40% eteru dietylowego, 19% chloroformu i 1% amoniaku.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.