Dihydrokodeina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]CN1CCC23C4C1CC5=C2C(=C(C=C5)OC)OC3C(CC4)O

Inne nazwy substancji

Dihydrocodeinum, DHC, 4,5α-epoksy-3-metoksy-17-metylomorfinan-6α-ol

Odmiany nazwy substancji

dihydrokodeiny, dihydrokodeinie, dihydrokodeiną, dihydrokodeinę


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/dihydrokodeina

Informacje ogólne[edytuj]

Dihydrokodeina (łac. Dihydrocodeinum) – substancja używana w lecznictwie, pochodna morfiny o ośrodkowym działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Dihydrokodeinę stosuję się w bólach o umiarkowanym i silnym nasileniu. Od złamanej kości po lżejsze bóle nowotworowe. Jest to lek II-stopnia tabeli anelgetycznej, podobnie jak Tramadol, chociaż była ona kiedyś na tzw. "różową receptę". Hamuje odruch kaszlowy, jednak nie jest w tej przypadłości stosowana ze względu na prawdopodobieństwo nadużywania.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Dawki rekreacyjne dihydrokodeiny dla osób bez tolerancji dla opioidy zaczynają się (mówimy o preparacie 90mg) : 2 tabl - 180mg - słaby lekki stan wychillowania, wszystko staje się lekko wolniejsze, spokojniejsze, cieplejsze, przyjaźniejsze; 3 - 4 tabl - 270mg - 360mg - średni, ale już całkiem przyjemny stan i nie polecam przekraczać go niedoświadczonym userom, wszystkie w/w efekty są znacznie wzmocnione, dochodzi duże lenistwo, bujanie w obłokach, źrenice zaczynają przypominać powoli szpilki (charakterystyczny objaw dla dihydrokodeiny); 5 tabl - 450mg - to już ciężka sprawa, ponieważ mogą się pojawić lekkie kłopoty z oddychaniem, warto mieć przy sobie energy-drinka lub mocną kawę, jeżeli nie lubisz mocnych wrażeń to poprzedni stan bardziej Ci przypasuje, dodatkowo windujesz tolerancję, kompletnie niepotrzebnie, źrenice węższe są już chyba przy opioidach podawanych dożylnie; 6 + [!!!] tabl + - czyli 540 mg i więcej. Że źrenice to szpile to mało powiedziane. Jeżeli nie masz tolerancji i pchasz się w tę dawkę to jest to dla Ciebie bezpośrednie zagrożenie życia, możesz dostać, chociażby zapaści, depresji oddechowej i wielu innych. Znam przypadek zatrzymania krążenia po 7 tabletkach, na szczęście delikwenta udało się uratować.

Później spokojnie dojdziecie do dawek rzędu nawet i 1,5g jak Was będzie stać na tak drogi biznes. Wszystko w swoim czasie. Cieszcie się póki nie musicie wydawać fortuny na opioidy.

Jeszcze jedno, ALE. Dihydrokodeiny NIE PODAJEMY DOŻYLNIE (IV) ze względu na reakcję alergiczną, tzn wyrzut histaminy podobny, jaki występuje po dożylnym podaniu kodeiny. Jest on potencjalnie śmiertelny. Przyjmujemy doustnie, tabletki z dihydrokodeiną koniecznie gryziemy, ponieważ są o przedłużonym uwalnianiu i potrzebna byłaby znacznie większa ilość tabletek, aby odczuć pożądany efekt. No i warto dodać, że sporo osób narzeka na szybki zanik działania w ciągu..

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Przyjmowana doustnie bądź doodbytniczo (przyjęcie doodbytnicze odbywa się w postaci aplikacji roztworu wykonanego z tabletek, pozbywając się wosku, rozpuszczając substancję czynną w wodzie). Dawkowanie do 120mg na dobę dla osób bez tolerancji. Może powodować niewydolność układu oddechowego, napad astmy oskrzelowej, wymioty lub zaparcia. Zwalnia perystaltykę jelit. Alkohol etylowy jak i leki nasenne z grupy benzodiazepin lub pochodnych kwasu barbiturowego nasilają depresyjne ośrodkowe działanie dihydrokodeiny.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

W Polsce winian dihydrokodeiny jest sprzedawany pod nazwą handlową DHC® Continus® w postaci tabletek o przedluzonym uwalnianiu w dawkach 60 mg oraz 90 mg.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Uzależnienie od DHC wygląda tak samo jak od innych opioidów, obejmuje ono:

  • głód - powodując silną chęć ponownego przyjęcia narkotyku
  • tolerancję - początkowe dawki już nie dają pożądanego efektu, przez co konieczne jest ich zwiększanie
  • zespół abstynencyjny – dreszcze, łzawienie, wysięk z nosa, ziewanie, kichanie, rozszerzenie źrenic, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle stawów mięśni i kości, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia snu (głównie bezsenność), zmiany nastroju z dominującą drażliwością i napadami złości, czasem z apatią.


Uwaga! Leczenie powinno rozpoczynać się odtruciem organizmu, dobrym pomysłem jest redukcja dawek. Następnie, jeśli to konieczne, należy udać się do specjalisty: psychologa, terapeuty ds. uzależnień. Innym rozwiązaniem dla osób uzależnionych jest Ośrodek Leczenia Uzależnień. Pomocne są grupy wsparcia na przykład Wspólnoty Anonimowych Narkomanów
Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Dihydrokodeina należy do grupy III-N (Środki odurzające).

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.