Etizolam

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCC1=CC2=C(S1)N3C(=NN=C3CN=C2C4=CC=CC=C4Cl)C

Nazwa generyczna

Etilaam, Depas, Pasaden

Inne nazwy substancji

4-(2-chlorofenylo)-2-etylo-9-metylo-6H-tieno[3,2-f][1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]diazepina, eti

Odmiany nazwy substancji

etizolamu, etizolamem, etizolamie, etizolamowi

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/etizolam

Informacje ogólne[edytuj]

Etizolam jest nową substancją psychoaktywną, depresantem substancją z grupy tienodiazepin. Etizolam jest chemicznie związany z benzodiazepinami i działa poprzez wiązanie się z receptorami GABA w mózgu.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Etizolam nie jest zarejestrowany do stosowania w medycynie, jednak ze względu na swoje działanie bywa wykorzystywany we wskazaniach podobnych do innych leków z grupy benzodiazepin, takich jak m.in. bezsenność, lęk i niepokój.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Typowe działania etizolamu obejmują tłumienie lęku, odhamowanie, zmniejszenie napięcia mięśni, uspokojenie i euforię. Podobnie jak inne benzodiazepiny, często jest z tego powodu stosowany rekreacyjnie. Siła działania 1 mg etizolamu porównywalna jest do 1 mg lorazepamu, 0,5 mg klonazepamu lub 0,5 mg alprazolamu.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Doustnie - terapeutycznie: Niepokój: 0,5–1 mg, dwa lub trzy razy dziennie (maksymalnie 2 mg dziennie) Bezsenność: 1–2 mg przed snem

Doustnie - rekreacyjnie: Lekko 0.5-1mg, Średnio 1mg-2mg, Mocno 2mg-5mg

Główne zagrożenia to bezdech, zwężenie dróg oddechowych, niepamięć następcza. W dużych dawkach lub w połączeniu z innymi depresantami może prowadzić do depresji oddechowej. Etizolam ma również właściwości uzależniające.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Etizolam nie jest w Polsce zarejestrowany do stosowania w lecznictwie. Od 2018 roku jest substancją nielegalną, jednak nadal bywa dostępny na czarnym rynku.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Podobnie jak większość benzodiazepin, etizolam jest uważany za wysoce uzależniający. W jednym badaniu, w którym podawano wielokrotne dawki etizolamu lub lorazepamu szczurom, zaobserwowano tolerancję na działanie przeciwdrgawkowe lorazepamu, ale nie na etizolam. W związku z tym etizolam (przynajmniej w teorii) ma zmniejszoną zdolność do indukcji tolerancji i uzależnienia w porównaniu z klasycznymi benzodiazepinami. Tolerancja rozwinie się jednak do działania uspokajająco-nasennego w ciągu kilku dni. Jednak w niektórych przypadkach może to potrwać znacznie dłużej w sposób, który jest proporcjonalny do czasu trwania i intensywności długotrwałego użytkowania.

Odstawienie tienodiazepiny jest niezwykle trudne i potencjalnie zagraża życiu dla użytkowników ciężkich i długotrwałych. Po odstawieniu tienodiazepin występuje zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek. Objawy odstawienia mogą wystąpić po zakończeniu gwałtownego stosowania po kilku tygodniach lub dłużej ciągłego dawkowania i wymagają stopniowej redukcji dawki. Podczas odstawiania należy unikać substancji obniżających próg drgawkowy, takich jak np. tramadol.

Etizolam wykazuje tolerancję krzyżową ze wszystkimi benzodiazepinami i tienodiazepinami, a także m.in. z alkoholem etylowym, barbituranami, GHB czy GBL.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Od 20 lipca 2018 r. etizolam jest substancją nielegalną, znajdującą się na wykazie nowych środków psychoaktywnych, których posiadanie, produkcja i sprzedaż są obłożone nieco łagodniejszymi sankcjami.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.