Fluoksetyna

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]CNCCC(C1=CC=CC=C1)OC2=CC=C(C=C2)C(F)(F)F

Nazwa generyczna

Prozac, Andepin, Bioxetin, Deprexetin, Fluoksetyna EGIS, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Vitabalans, Fluxemed, Seronil

Inne nazwy substancji

(±)-N-metylo-3-fenylo-3-[4-(trifluorometylo)fenoksy]propano-1-amina

Odmiany nazwy substancji

fluoksetyny, fluoksetynę, fluoksetyną, fluoksetynie, prozacu, prozacem, prozacowi, prozakowi, prozakiem, prozakowi


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/fluoksetyna

Informacje ogólne[edytuj]

Fluoksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy SSRI i działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, co zwiększa jej stężenie w mózgu. Ma najdłuższy wśród SSRI okres półtrwania, wynoszący nawet do 6 tygodni.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Fluoksetyna stosowana jest w medycynie w leczeniu: - zaburzeń depresyjnych, - zaburzeń lękowych (np. obsesyjno-kompulsywnych, lęku napadowego lub agorafobii), - zespołu stresu pourazowego, - fobii społecznej, - bulimii (w celu ograniczenia przymusu objadania się i wymuszania wymiotów).

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Fluoksetyna nie jest stosowana rekreacyjnie.

Inne zastosowania[edytuj]

Fluoksetyna bywa stosowana przez odchudzające się kobiety celem zmniejszenia łaknienia, ze względu na jej wyraźne działanie anorektyczne, a także pozarejestracyjnie w leczeniu przedwczesnego wytrysku.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Fluoksetyna standardowo jest przyjmowana w formie tabletek, raz na dobę. Leczenie rozpoczyna się zwykle od dawki 10 lub 20 mg na dobę, a przeciętna dawka wynosi 40 mg/ dobę. Za maksymalną dawkę dobową przyjmuje się 60 mg, jednak w niektórych przypadkach (głównie w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub bulimii) stosowana jest dawka 80 mg/dobę.

Działania niepożądane są podobne do innych leków z grupy SSRI i obejmują m.in. nudności, biegunkę, poszerzenie źrenic, problemy ze snem czy zmiany apetytu (w przypadku fluoksetyny częsty jest spadek łaknienia i, co za tym idzie - zmniejszenie masy ciała). Objawy te ustępują przeważnie po ok. 3 tygodniach leczenia.

Fluoksetyna, w połączeniu z innymi środkami serotoninergicznymi lub po przedawkowaniu może potencjalnie wywołać zagrażający życiu zespół serotoninowy.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Fluoksetyna jest w Polsce substancją czynną następujących leków na receptę: Andepin, Bioxetin, Deprexetin, Fluoksetyna EGIS, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Vitabalans, Fluxemed, Seronil. Dostępne są tabletki i kapsułki w dawkach 10 lub 20 mg.

Na czarnym rynku fluoksetyna jest mało popularna, jednak zdarzają się osoby handlujące lekami przeciwdepresyjnymi (głównie oferujące ich sprzedaż przez Internet).

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Fluoksetyna, podobnie jak inne leki z grupy SSRI nie powoduje uzależnienia, jednak nagłe jej odstawienie (zwłaszcza po dłuższym okresie leczenia) może prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia, takich jak m.in. pogorszenie nastroju, bóle i zawroty głowy, nudności, parestezje czy bezsenność. Z tego powodu lek należy odstawiać stopniowo. Jednak ze względu na długi okres półtrwania, objawy odstawienia w przypadku fluoksetyny w porównaniu z innymi lekami z tej grupy występują rzadko.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Fluoksetyna nie jest w Polsce substancją kontrolowaną, jednak jest dostępna wyłącznie na receptę.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.