GHB

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/GHB

Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/gbl-ghb.html

Wzór chemiczny

[]C(CCC(O)=O)O

Inne nazwy substancji

kwas 4-hydroksybutanowy, kwas 4-hydroksymasłowy, γ-hydroksymaślan, pigułka gwałtu


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/GHB

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Olga Poprawska: Gamma-hydroksymaślan (GHB) – „narkotyk gwałtu"[1]

B. SzukaIski, D. Blachut, M.Bykas, S.Szczepańczyk, E. Taracha: Kwas y-hydromasłowy (GHB) i jego lakton (GBL) - groźne związki psychoaktywne. Metody rozdziału i identyfikacji GC/MS I FTIR[2]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]


Otrzymywanie GHB z GBL:

Uwaga! Syntezę wykonywać w ochronnym fartuchu i okularach ochronnych. Roztwór NaOH w etanolu jest silnie żrący!

Do gorącego roztworu 225ml rektyfikowanego etanolu (spirytus rektyfikowany, do nabycia w sklepach z alkoholami), 45ml wody i 220g wodorotlenku sodu (NaOH, cały wodorotlenek nie rozpuścił się) dodawano powoli 489g γ-butyrolaktonu (GBL, d=1.13g/cm3), a następnie mieszaninę gotowano pod chłodnicą zwrotną przez 30 minut. Krystalizowano z etanolu otrzymując 560g (wydajność 79%) soli sodowej kwasu γ-hydroksybutylowego. [CA 59:11234e]. Otrzymywanie krystalicznej soli nie jest konieczne, lepiej otrzymać roztwór, który w jednej łyżce stołowej (8ml) zawierałby 1g GHB (12,5% r-r). Z mieszaniny oddestylowano etanol, po czym dodano 3,92dm3 wody destylowanej otrzymując 12,5 % roztwór. Do roztworu można dodać niebieskiego barwnika spożywczego, by nie pomylić go ze zwykłą wodą - na etykiecie opisać odpowiednio.

Powyższą sytnezę (substraty w ilości 5.5 mola) można zmniejszyć, np. do 0.25 mola: Do 10ml spirytusu dodano 4ml wody, ogrzewano i rozpuszczano 10g NaOH. Nastepnie dodawano przez 15 minut 20ml GBL, przy czym nadmiar NaOH rozpuścił się. Mieszaninę wciąż gotowano przez 2 godziny pod chłodnicą zwrotną, następnie odparowano etanol. W kolbie pozostało ok. 28,46g Na-GHB i reszta nieprzereagowanego NaOH. Dodano 200cm3 wody po czym zobojętniano nadmiar zasady kwasem cytrynowym (można użyć także HCl) do uzyskania odczynu Ph=7 badanego papierkami wskaźnikowymi. Otrzymano roztwór 12,5% czyli 1g na łyżkę stołową [8ml], który zabarwiono niebieskim barwnikiem spożywczym.

Reakcja przebiega w teoretycznych stosunkach molowych (MGBL=86,1g/mol; MNaOH=40g/mol), lepsze wydajności uzyskuje się rozpuszczając substraty w etanolu (79%) niż wodzie (48,5%).


Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Kwas gamma-hydroksymasłowy obecnie znajduje mało zastosowań medycznych. W Polsce praktycznie się go nie stosuje (znajduje się w grupie II-P, czyli o niewielkim zastosowaniu medycznym i dużym potencjale nadużywania). Na świecie występuje pod dwiema postaciami handlowymi - Xyrem® i Alcover®. Xyrem® stosuje się w leczeniu narkolepsji z katapleksją u osób dorosłych. Narkolepsja jest zaburzeniem snu powodującym nadmierną senność w ciągu dnia. Katapleksja jest objawem narkolepsji obejmującym nagłe osłabienie mięśni wywołane rekcją emocjonalną, taką jak gniew, strach, radość, śmiech lub zaskoczenie. Katapleksja może w niektórych przypadkach prowadzić do upadku pacjenta. Alcover® natomiast znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów abstynencji alkoholowej u pacjentów uzależnionych fizycznie od etanolu.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

GHB działa euforycznie i empatogennie. Przy dobrze dobranej dawce następuje wyraźna poprawa nastroju, chęć socjalizacji, zwiększone libido, obniżenie stresu oraz napięcia psychicznego i mięśniowego. Po zażyciu, niemal od razu polepsza się humor, a problemy zupełnie przestają zaprzątać głowę. Świat nabiera piękniejszych barw, muzyka staje się dużo bardziej przyjemna w odbiorze (zwiększona chęć tańca), a nawet jedzenie zdaje się lepiej smakować. Doskonale działa na ludzi nieśmiałych, sprawia że stają się bardziej otwarci i towarzyscy.

Inne zastosowania[edytuj]

GHB, ze względu na oddziaływanie na receptory muskarynowe i zwiększone wydzielanie acetylocholiny, co z kolei pobudza wydzielanie hormonu wzrostu (HGH), stosowany jest w kulturystyce w celu większego przyrostu masy ciała

GHB także posiada niechlubną łatkę tzw. "pigułki gwałtu". W połączeniu z alkoholem powoduje amnezję i utratę świadomości ze względu na synergiczne działanie na receptory kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). GHB sam w sobie w dużych dawkach może także spowodować powyższe efekty, co wiąże się z przedawkowaniem. Osoba, która została poddana intoksykacji GHB, może stracić przytomność nawet na 4 godziny i nic potem nie pamiętać. GHB dodatkowo jest wybierany przez potencjalnych gwałcicieli jako środek ułatwiający gwałt ze względu na jego szybki metabolizm i trudność wykrycia substancji w organizmie (GHB jest metabolizowane także przez krew). Ostatecznym bowiem metabolitem GHB jest kwas bursztynowy, występujący naturalnie w ludzkim organizmie jako produkt cyklu Krebsa.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

W Polsce kwas gamma-hydroksymasłowy znajduje się w grupie II-P na wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych, co czyni jego posiadanie, handel oraz wytwarzanie nielegalnymi.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.