Gałka muszkatołowa

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Gałka muszkatołowa

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

gała, gałka, nutmeg

Odmiany nazwy substancji

gałki, gałce, gałkę, gałki, gały, gale, gałę, gałąInformacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Rośliny przyprawowe – rośliny lecznicze jako motyw ekslibrisu, Krzysztof Kmieć [PDF]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Wyciągi alkoholowe, olejowe, eterowe i wodne z gałki muszkatołowej działają niewątpliwie silnie rozkurczowo na mięśnie gładkie, hamują monoaminooksydazę (inhibitor MAO) oraz cyklooksygenazę prostaglandynową. Gałka muszkatołowa i kwiat muszkatołowy (Macis) są stosowane w leczeniu zaburzeń czyności żołądka i jelit, przy biegunce, skurczach żołądka, nieżycie żołądka, wzdęciach. Zwiększa uwalnianie serotoniny w mózgowiu. Hamuje ośrodek głodu, zmniejszając apetyt. Pobudza miesiączkowanie. Dawki lecznicze i bezpieczne: 1-2 g rozdrobnionej gałki lub kwiatu muszkatołowego na miodzie, w naparach 3 razy dziennie. Można parzyć w mleku z miodem. Doskonały na kaszel i przeziębienie. Olejek i wyciągi z muszkatołowca powstrzymują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych. Hamują stany zapalne.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Gałka muszkatałowa jest stosowana rekreacyjnie ze wzgledu na działanie przypominające w dużej mierze stan po paleniu marihuany.

Do najpowszechniejszych efektów zaliczają sie: Rozluźnienie, poprawiony humor, skłonność do śmiechu, ale także suchość w ustach i mocno zaczerwienione oczy.

Należy wziąć pod uwage, że gałka potrafi zadziałać dopiero 3-6 godzin od zażycia, a jej efekty utrzymują sie nawet do 72 godzin!

Inne zastosowania[edytuj]

Gałka jest przyprawą szeroko stosowaną we wszelkiego rodzaju potrawach ze względu na jej korzenny aromat. Olejek wcierany w skórę działa rozgrzewająco, przeciwreumatycznie i odkażająco, wykazuje aktywność przeciwbólową silniejszą niż diklofenak, czy ketoprofen.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Gałkę można przyjmować na wiele sposobów. Najpopularniejszą metodą jest dodanie jej do jogurtu/mleka/kefiru i wypicie lub połkniecie jej popijając jakimkolwiek napojem. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że gałka muszkatołowa ma bardzo intensywny smak, a niektórzy użytkownicy mają silny odruch wymiotny podczas jej spożywania

Dawkowanie wynosi zazwyczaj od 10 do 80 gramów, w zależności od marki, kraju pochodzenia i świeżości produktu, aczkolwiek bardzo rzadko ktokolwiek przekracza dawkę 50g.

Na pierwszy raz 5-10 gramów gałki wydaje się najlepszą dawką, ponieważ jest to na tyle mała ilość, że można oswoić się z jej profilem działania.

Uwaga! Gałka muszkatołowa potrafi mocno obniżyć ciśnienie, wiec kategorycznie odradza się mieszania jej z innymi substancjami które także je obniżają, zanotowano zgon po zażyciu gałki razem z barbiturantami
Pamiętaj! Miej pod ręką jakikolwiek napój, najlepiej energetyzujący, ponieważ po pierwsze gałka powoduje silną suchość w ustach, a po drugie ze względu na to, że obniża ciśnienie, powoduje senność lub zamulenie które jest skutecznie zwalczane przez kofeinę

Przeciwwskazania. U kobiet ciężarnych wywołuje poronienia. Może wywołać wady rozwojowe u płodu. Nie zażywac w okresie laktacji. Nie podawać dzieciom.

Kupno gałki[edytuj]

Można ją kupić w prawie każdym sklepie spożywczym w cenie od 1.50 do 3 zł za 10 gramów. Dostepne są dwa jej rodzaje: mielona (najczesciej spotykana) i całe orzechy.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Gałka muszkatołowa zawiera do 16% olejku eterycznego, a w nim około 80% monoterpenów (w tym alkohole monoterpenowe), tłuszcze 40% (głównie trójglicerydy kwasy mirystynowego); neolignany, sterole, skrobia (30%), cukier, białka (6%), pektyny, barwniki (proantocyjanidyny), kwas oleanolowy, saponozydy triterpenowe, katechiny. Olejek muszkatołowy zawiera ok. 5-12%% mirystycyny, safrol (2-2,5%) oraz 2% elemicyny i izoelemicyny. Olejek najwięcej zawiera alfa-pinenu 15-28%, beta-pinenu 13-18% i sabinenu 14-29%. Olejek muszkatołowy (Muskatöl) jest w Farmakopei Europejskiej 5.

Wyciągi alkoholowe z Macis i gałki muszkatołowej działają w większych dawkach (nadmiernych) oszałamiająco i halucynogennie. Wywołują euforię, ale równocześnie u niektórych osób poczucie strachu i zagrożenia. Za to działanie odpowiedzialny jest olejek, a w nim safrol, elemicyna = 1-allyl-3,4,5-trimethoxybenzene i mirystycyna = 4-allyl-6-methoxy-1,2-methylenedioxybenzene (pochodne fenylopropanu). Sa to związki lipofilne, przechodzące przez barierę krew-mózg(ang.BBB)

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Gałka ma niski potencjał uzależniający, ze wzgledu na jej negatywne efekty działania i zmeczenie pod koniec tripu, które w porównaniu z jej pozytywnymi efektami są przez wielu użytkowników oceniane jako bardzo nieprzyjeme.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Gałka jest całkowicie legalna, i szeroko dostepna na całym świecie.

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.