Heroina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(=O)OC1C=CC2C3CC4=C5C2(C1OC5=C(C=C4)OC(=O)C)CCN3C

Inne nazwy substancji

diacetylomorfina, diamorfina, hera, hel, helena, helupa, braun, brown sugar

Odmiany nazwy substancji

heroiny, heroinie, heroiną, heroinę, heroino, diacetylomorfiny, diacetylomorfinie, diacetylomorfinę, diacetylomorfiną, diamorfiny, diamorfiną, diamorfinę, diamorfinie, hery, herze, herą, herę, helu, helem, helowi, helenie, heleną, heleny, helenę, helupę, helupie, helupy, helupą, brauna, braunem, braunowi, braunie


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/heroina

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Heroina jest otrzymywana poprzez acetylizację morfiny za pomocą bezwodnika kwasu octowego.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) heroina jest stosowana w medycynie jako silny środek przeciwbólowy, przede wszystkim w medycynie paliatywnej oraz u pacjentów po wypadkach i ciężkich operacjach. W innych (np. w Szwajcarii) jest oferowana osobom w najcięższym stadium uzależnienia od heroiny, by zredukować nieco szkody wynikające z zażywania zanieczyszczonej, ulicznej odmiany heroiny. W Polsce nie jest stosowana w lecznictwie.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Używana rekreacyjnie przez osoby uzależnione od opioidów, często wcześniejszych użytkowników np. morfiny czy oksykodonu. Jedną z najpopularniejszych dróg podania jest podanie dożylne (i.v). Powoduje euforię psychiczną i fizyczną oraz błogostan, wprowadza w stan niewrażliwości na przykre doznania. Bardzo silnie uzależnia psychicznie i fizycznie. Jeden z najbardziej uzależniających narkotyków na świecie.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Najpopularniejszymi sposobami przyjmowania heroiny są: iniekcja dożylna, waporyzacja i podanie donosowe. Dawkowanie heroiny się waha ze względu na różny stopień tolerancji wśród użytkowników.

Według tripsit.me dawkowanie czystej heroiny dla osoby bez tolerancji przy podaniu dożylnym to od 5 do 15 mg.

Uliczna heroina jest bardzo zanieczyszczona, więc dawki zakupionego produktu mogą być wielokrotnie wyższe niż czystej heroiny.

Różne źródła podają różne dawki śmiertelne heroiny. To, czy dana dawka heroiny będzie śmiertelna w dużym stopniu zależy od tolerancji. Dla osoby nie używającej opiatów 20mg może być dawką śmietelną, dla osoby uzależnionej może być to dużo więcej. Śmierć następuje wskutek depresji układu oddechowego. Zdarzały się też przypadki śmiertelnego zakrztuszenia wymiotami. Ze względu na różnice w czystości ulicznej heroiny należy zachować szczególną ostrożność przy dawkowaniu.

Heroina ma bardzo wysoki potencjał uzależniający.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Heroina lub inaczej diacetylomorfina jak sama nazwa wskazuje jest acetylową pochodną morfiny.

Jest silnym agonistą receptorów opioidowych μ, κ i δ. Ze względu na posiadanie grup acetylowych, które nadają cząstce właściwości lipidofilne, heroina przenika barierę krew-mózg wyjątkowo szybko - działanie substancji odczuwane jest niemal natychmiast po podaniu. Okres półtrwania heroiny w organizmie jest bardzo krótki (15-30 minut)

W organizmie heroina jest deacetylizowana do 6-monoacetomorfiny (okres półtrwania 2-3 godziny), która jest także agonistą receptorów opiatowych i jest uważana za główną przyczynę subiektywnych efektów heroiny. Z tego powodu czasem heroina jest nazywana prolekiem (ang. prodrug).

Cząstki 6-MAM są dalej deacetylizowane do morfiny, która jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci glukuronianów wraz z moczem. W moczu obecna jest również wolna morfina i 6-MAM, z czego to ostatnie jest metabolitem charakterystycznym heroiny.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Uzależnienie od Heroiny wygląda tak samo jak od innych opioidów, obejmuje ono:

  • głód - powodując silną chęć ponownego przyjęcia narkotyku
  • tolerancję - początkowe dawki już nie dają pożądanego efektu, przez co konieczne jest ich zwiększanie
  • zespół abstynencyjny – dreszcze, łzawienie, wysięk z nosa, ziewanie, kichanie, rozszerzenie źrenic, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle stawów, mięśni i kości, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia snu (głównie bezsenność), zmiany nastroju z dominującą drażliwością i napadami złości, czasem z apatią.

Leczenie powinno rozpoczynać się odtruciem organizmu, następnie, jeśli to konieczne, należy udać się do specjalisty: psychologa, terapeuty ds. uzależnień. Innym rozwiązaniem dla osób uzależnionych jest Ośrodek Leczenia Uzależnień. Pomocne są grupy wsparcia na przykład Wspólnoty Anonimowych Narkomanów

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Heroina znajduje się w Polsce w grupie IV-N wykazu środków odurzających. Jest to podzbiór grupy I-N objęty kontrolą zaostrzoną. Posiadanie heroiny, handel nią i produkcja są nielegalne.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]


Dzieła kultury:[edytuj]Filmy:[edytuj]
Książki:[edytuj]


(choć tutaj głownie jest ukazana morfina choć występuje też diacetylomorfina)


Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.