Ibogaina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCC1CC2CC3C1N(C2)CCC4=C3NC5=C4C=C(C=C5)OC

Inne nazwy substancji

12-metoksyibogamina, 7-etylo-6,6β,7,8,9,10,12,13-oktahydro-2-metoksy-6,9-metano-5H-pirydo(1',2':1,2)azepino(5,4-b)indol

Odmiany nazwy substancji

ibogainą, ibogainę, ibogainie, ibogainy


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/ibogaina

Informacje ogólne[edytuj]

Uwaga! Ibogaina może powodować zagrażające życiu powikłania sercowe. Zdecydowanie odradza się stosowanie tej substancji w dużych dawkach lub przez wiele dni z rzędu. Ponadto musi być obecny opiekun z odpowiednim przeszkoleniem medycznym i sprzętem.

10-metoksyibogamina (powszechnie znana jako ibogaina) to naturalnie występująca substancja psychodeliczna z klasy tryptamin. Ibogaina jest alkaloidem indolowym występującym w Tabernanthe iboga, podczas gdy podobne alkaloidy występują w innych roślinach z rodziny Apocynaceae, takich jak Voacanga africana i Tabernaemontana undulata.

W zachodnio-środkowej Afryce niskie dawki ekstraktów z Tabernanthe iboga były stosowane przez rdzennych mieszkańców przeciwko zmęczeniu, głodowi i pragnieniu. Wyższe dawki zdolne do wywoływania stanów wizji są wykorzystywane do rytuałów inicjacyjnych podczas ceremonii religijnych. Historia medyczna ibogainy na Zachodzie rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy to została wskazana do stosowania jako środek pobudzający układ nerwowo-mięśniowy[3]. W latach 40. i 50. badano jej przydatność jako potencjalnego leku sercowo-naczyniowego. Później, w latach 60. XX wieku, substancja ta zyskała wiele uwagi ze względu na jej potencjalne zastosowanie jako leku przeciw uzależnieniom.

Farmakologia ibogainy jest złożona i słabo poznana. Choć ibogaina zachowuje się w dużej mierze jak psychodelik serotoninergiczny, wchodzi w interakcje z licznymi układami mózgowymi, w tym transporterami, receptorami opioidowymi, receptorami sigma, receptorami glutaminianowymi i receptorami nikotynowymi. Złożona farmakologia ibogainy pociąga za sobą znaczny potencjał generowania niekorzystnych skutków, szczególnie dla układu sercowo-naczyniowego. Jej stosowanie wiązało się z co najmniej 12 zgonami od 1990 roku.

Ibogaina nie jest obecnie zatwierdzona do żadnych zastosowań medycznych w Stanach Zjednoczonych.

Opracowania naukowe[edytuj]

"Ibogaina - uzdrawiająca moc wizji" - Peter Frank

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Pozyskuje się ją z kory korzenia krzewu Tabernanthe Iboga bądź drzewa Voacanga. Rośliny te rosną w wielu krajach środkowo-zachodniej Afryki.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Największą popularność osiągnęła dzięki "przerywaniu uzależnienia", ponieważ na długi czas po sesji eliminuje nawet objawy abstynencji, niekiedy nawet na zawsze. Pomaga w pozbyciu się uzależnienia od opiatów, alkoholu i metamfetaminy.

Ale wielce pomocna jest także w uzdrawianiu emocjonalnym. Ma wielki potencjał terapeutyczny. Pomaga w depresji, czy PTSD.

Istnieją pogłoski, że pomaga także w uzdrawianiu fizycznym — w leczeniu przewlekłych bólów, fibromialgii, a nawet w stwardnieniu rozsianym.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Niekiedy ibogaina może być używana dla rekreacji, aczkolwiek jest wymagającym i potężnym środkiem psychodeliczno-dysocjacyjnym.

Inne zastosowania[edytuj]

Ibogaina może być użyta do uzdrowienia duchowego, o czym relacjonuje wiele uczestników rytuałów ibogainowych.

Ponadto wyznawcy afrykańskiej religii Bwiti stosują ją jako sakrament. Ale wśród afrykańskich kultów ibogainowych można wymienić także kult ombwiri kultywujący komunikację z duchami i transy opętania. Co więcej w Słowenii istnieje związek wyznaniowy - Sacramento of Transition prowadzony przez dr. Marko Rezę i stosujący legalnie ibogainę.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Ibogaina jest substancją wywierającą w dawkach wizyjnych bądź terapeutycznych bardzo silny wpływ na organizm. Do częstych efektów ubocznych należą długotrwała ataksja, zespół długiego QT, nudności i wymioty oraz arytmia serca.W badaniach na szczurach odnotowano znaczącą neurotoksyczność przy dawkach rzędu 50 mg/kg (dotyczyło 1/3 osobników) i 75 mg/kg (przy tej dawce degenerację neuronów stwierdzono u wszystkich badanych osobników).

Zgony odnotowywano przede wszystkim wśród osób przyjmujących ibogainę terapeutycznie, głównie w terapii uzależnień, w tym w ramach samoleczenia - prawdopodobnie należy zatem wziąć w tych wypadkach poprawkę na fakt, że fatalne skutki czesto dotykały osoby mające za sobą długą historię uzależnienia od narkotyków ze wszystkimi z tym się wiążącymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zestawienia statystyczne wskazują, że bezpieczeństwo stosowania ibogainy w terapii uzależnienia od opioidów jest porównywalne z bezpieczeńswtem stosowaniem metadonu. Niebezpieczeństwo znacząco rośnie przy stosowaniu substancji na własną rękę.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Częściowo jest agonistą 5-HT2A jak LSD czy psylocybina, co tłumaczy jego efekty psychodeliczne. Ale też częściowo działa jak antagonista NMDA (jak ketamina) oraz agonista kappa-opioidowy (jak salvia), co tłumaczy jego oddziaływanie dysocjacyjne.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Substancja ta nie wywołuje jakiegokolwiek uzależnienia, a nawet wręcz przeciwnie -leczy uzależnienia.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Posiadanie i zażywanie jest zabronione w RP od 2012 r.

Jest formalnie legalna tylko w Nowej Zelandii. Wszędzie indziej jest nielegalna m.in w Belgii, Danii, Francji, Szwajcarii, Szwecji czy USA.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Na bazie kuzyna ibogi z gatunku "Tabernanthe manii" funkcjonował od lat '30 XX w. lek na zmęczenie o nazwie lambarene.

Warto też wspomnieć, że Daniel Pinchbeck sporą część swojej książki "Przełamując umysł" poświęcił ibogainie. Sam tytuł odnosi się do słynnego określenia działania ibogainy na stan świadomości - "przełamywania umysłu".

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.