JWH-018

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCCCCN1C=C(C2=CC=CC=C21)C(=O)C3=CC=CC4=CC=CC=C43

Inne nazwy substancji

AM-678, naftalen-1-ylo-(1-pentyloindol-3-ilo)metanon


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/JWH-018

Informacje ogólne[edytuj]

JWH-018 lub AM-678 jest syntetycznym kannnabinoidem z rodziny naftolindoli. Po raz pierwszy zsyntezował go profesor chemii organicznej John W. Huffman.

Opracowania naukowe[edytuj]

Wygląd cząsteczki JWH-018 w 3D

JWH018 3d.gif

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

JWH-018 synthesis.svg

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

JWH-018 mimo iż okryty złą sławą przez bycie jedną z substancji aktywnych w dopalaczach "Spice" ma zastosowania medyczne jako lek przeciwbólowy. Za pomocą JWH-018 można leczyć bóle nowotworowe oraz zapalenia stawów. Mimo medycznego potencjału substancji, nie jest ona na tyle dobrze zbadana żeby mogła być wprowadzona do lecznictwa.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

JWH-018 znalazło zastosowanie rekreacyjne jako środek odurzający.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

JWH-018 można zażywać w sposób wziewny paląc tak zwane "maczanki", czyli susz nasączony ową substancją. Sposób dawkowania środka, tak jak w przypadku wielu innych syntetycznych kannabinoidów jest sporny i różne dawki mogą wpływać zupełnie odmiennie na różne organizmy. JWH-018 jest pełnym agonistą receptorów kannabinoidowych, z czego jego powinowactwo do receptora CB1 jest pięciokrotnie wieksze niż w przypadku THC oraz zachowuje pewną selektywność do receptora CB2. działanie JWH-018 przy podaniu wziewnym rozpoczyna się dość szybko i pierwsze efekty odczuwalne są od 15 do 30 sekund. Działanie JWH-018 jest o wiele bardziej odczuwalne niż w przypadku THC, aczkolwiek czas jego działania jest krótszy ponieważ efekty ustępują po około 30 minut. Co do samych efektów kannabinoidu można zaliczyć: polepszenie humoru, napady śmiechu, uczucie "rozlania", pogorszenie sprawności psychomotorycznej, odrealnienie, depersonalizacja, dysocjacja, zdarza się że dochodzi do euforii jak i zarówno wymiotów, drgawek, skurczy mięśni, uszkodzeń nerek i wątroby. Przy częstym, przewlekłym stosowaniu może wystąpić zespół apatyczno-abuliczny, pogorszenie sprawności umysłowych. JWH-018 jak również szereg innych kannabinoidów pobudzając receptory CB1 (konkretnie te które znajdują się w podwzgórzu w mózgu) powoduje zachwianie się pracy ośrodka głodu i sytości w mózgu powodując zwiększenie łaknienia (gastrofazę).

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

JWH-018 zaliczany jest do kannabinoidów diaryloketonowych ze względu na to że miedzy jego dwoma cyklicznymi strukturami znajduje się potocznie nazywany "mostek metanowy".do budowy struktury substancji przyłączony jest również łańcuch alkilowy, który ze względu na zmiany prawne dotyczące legalności środka był niejednokrotnie skracany lub dodawany był do niego kolejny węgiel tworząc odmienna substancje nie objętą zakazem. JWH-018 jest jednym z wcześniejszych zsyntezowanych kannabinoidów przez John W. Huffmana, co skutkowało utworzeniem wielu innych podobnych pod względem budowy substancji, aczkolwiek znacznie różniącymi się działaniem i właściwościami. Jednym z bardziej rozpoznawalnych substancji utworzonych od struktury JWH-018 jest AM-2201.

JWH018.svg

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Jak dotąd oficjalnie zanotowano tylko jeden przypadek uzależnienia od JWH-018. Ofiara uzależnienia przez 8 miesięcy, regularnie zażywała środek wraz z innymi syntetycznymi kannabinoidami. teoretycznie syntetyczne kannabinoidy mają większy potencjał uzależniający od THC, jednakże nie u wszystkich ponieważ niektóre osoby (przeważnie z małym doświadczeniem i wiedzą na temat sk) reagują w bardzo drażliwy sposób na ich działanie, mowa tutaj o : napadach paniki, lękach, retrospekcją złych wspomnień z przeszłości, znacznym pogorszeniem nastroju a w skrajnych przypadkach mogą wystąpić myśli samobójcze. Co bardzo zniechęca do zażycia następnej dawki. JWH-018 jest pełnym agonistą receptorów kannabinoidowych, dla porównania THC jest jedynie częściowym. Sprawia to że w nadmiarze środek może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu. Substancja ma również duży wpływ na rozwijanie się psychoz i innych chorób psychicznych. Dlatego odradza się zażywania substancji przez osoby z wrodzoną skłonnością do psychozy, schizofrenii lub depresji.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

JWH-018 jak dotąd zdelegalizowano w Polsce, Holandii, Irlandii, Niemczech, Szwecji i wielu innych krajach Europy. Jednakże mimo ciągłej delegalizacji i walki z Syntetycznymi kannabinoidami, producenci potrafią obejść prawo zmieniając drobny aspekt w budowie cząsteczki tworząc zarazem odmienną substancje która nie znajduje się na liście zabronionych substancji.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.