Kratom

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Kratom

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

kratum

Odmiany nazwy substancji

kratomu, kratomie, kratomem, kratomowi


Informacje ogólne[edytuj]

Kratom jest to drzewo o właściwościach psychoaktywnych rosnące w Tajlandii, Malezji, Indonezji i Papui Nowej Gwinei. Osiąga wysokość ok 4 m. Kratom należy do depresantów, jest m.in. agonistą receptora opioidowego μ. Głównym składnikiem działającym w kratomie jest prawdopodobnie hydroksyindolenina mitragyniny [mitragynine hydroxyindolenine - tłumaczenie do sprawdzenia] i mitragynina, oprócz tego w roślinie znajduje się wiele innych alkaloidów.

tekst autorstwa usera: Emce[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Kratom jest pozyskiwany we południowo-wschodniej azji z upraw tamtejszych rolników. Rośnie na terenach podmokłych, blisko źródeł wody.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Trwają badania nad wykorzystaniem kratomu przy leczeniu objawów odstawiania opioidów, benzodiazepin lub alkoholu. Kratom wykazuje działanie przeciwbólowe.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Dodaje sił witalnych, podkręca samopoczucie, działa przeciwbólowo, redukuje skutki uboczne wywołane odstawieniem innych opioidów, łagodzi stany depresyjne, wzmaga gadatliwość i otwartość, redukuje lęki, obniża cukier we krwi (dobry dla cukrzyków), stymuluje układ immunologiczny, stopuje biegunki, przyśpiesza metabolizm, działa przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo, zawiera antyoksydanty. Przy większych dawkach: przyjemna sedacja, uczucie lewitowania pomiędzy marzeniami sennymi a rzeczywistością (nodding), daje charakterystyczne dla opioidów uczucie grzania, realistyczne sny.

tekst autorstwa usera: CATCHaFALL[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Tolerancja rośnie bardzo szybko i w zależności od niej dawki bardzo się różnią.

Dawkowanie[edytuj]

  • Na pierwszy raz dobrą ilością byłoby 3-6 g
  • Przeciętna dawka to 8-15 g
  • Przy dużej tolerancji może być to nawet 20-25 g

Sposoby przyjmowania[edytuj]

UWAGA! Nie zaleca się palenia, bo daje to bardzo słabe efekty, więc trzeba by było tego bardzo dużo spalić. Ta metoda jest nieopłacalna.

  • można zalać wrzątkiem i wypić herbatkę. Jest ona niesmaczna, ale można ją posłodzić.
  • można tez po prostu zjeść Kratom lub połknąć go w kapsułkach (kratom powder)


W przypadku kratomu lepszy jest susz niż ekstrakt, słabość ekstraktu może być to spowodowana ekstrahowaniem tego co nie trzeba lub nieproporcjonalnym dobraniem alkaloidów.

Zagrożenia[edytuj]

W zależności od metabolizmu: ból głowy, uzależnienie przy regularnym stosowaniu, nudności i w konsekwencji wymioty, znużenie, drżenie rąk i drgawki ogólne, zaparcia, uszkodzenia wątroby (również rzadko, ale jak ktoś ma zaburzoną pracę wątroby to przy codziennym piciu na pewno odczuje), Nahalna sedacja dla niektórych również może być minusem. Z osobistych spostrzeżeń, kiedy przyjmę za dużo i sedacja złoży mnie do spania jak domek z kart: wybudzenie się jest dłuższe, potrzebuję więcej czasu w łóżku aby finalnie się zebrać, przysypiam, potrzebuję dwóch budzików zamiast jednego, co również można uznać za minus.

Trzeba nadmienić że zarówno pozytywne jak i negatywne strony są zależne od przyjmującego, taka sama forma podania i ten sam szczep na dwóch różnych osobach może ujawnić różne anomalia.

tekst autorstwa usera: CATCHaFALL[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Lista substancji zabronionych jest długa, a mimo to ludzie nie mają problemu z jej zdobyciem, czy to w przysłowiowej bramie czy w internecie. Tak samo jest z kratomem. Wątpię, aby ktokolwiek handlował stacjonarnie, spod tak zwanej "lady", choć mogę się mylić. Zdecydowana większość zamawia kratom przez internet, dokładnie z tych samych stron vendorskich, z których zamawia się różne inne mniej lub bardziej wyskokowe proszki, czy blottery. Wystarczy tylko sprawdzić czy dany vendor ma kratom w swojej ofercie w odpowiedniej kategorii. Najczęściej z Holandii, Niemiec czy Czech w zależności która z nich oferuje wysyłkę do Polski.

Najbardziej popularną z form jest z decydowanie proszek, czyli kompletnie zmielone w pył liście pakowane przeważnie po 25g, ale też 50g, 100g, 250g czy nawet 1kg (zakupując większe ilości często możemy liczyć na kolejne gratisowe gramy). Przesyłka przychodzi bez opisu, nie znajdziemy więc na niej dużego napisu "KRATOM', czy nazwy aktywnych substancji zawartych w proszku, prędzej "organiczna, azjatycka herbata", co po części jest prawdą, ale o tym w kolejnych punktach. Zapewne po licznych uwagach odnośnie walorów smakowych producenci wprowadzili również kratom w formie kapsułek, co powinno ułatwić zażywanie, ale z automatu cena idzie w górę, sam więc zadecyduj czy warto. Można go również nabyć w formie ekstraktów, które również zaskakują mocą, ale też ceną.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Głównymi i najważniejszymi alkaloidami zawartymi w kratomie są: 7-α-hydroksymitragynina, oddziałująca na receptory opioidowe w mózgu, zaś swoje działanie pobudzające zawdzięcza mitragynine, drugiemu najważniejszemu komponentowi. Depresant ten obok dwóch wyżej wymienionych zawiera też 25 innych alkaloidów, a ich stężenie różni się od siebie w zależności od kraju pochodzenia oraz czasu przed zbiorem, na jaki liście były wystawione na działanie promieni słonecznych, więc jak zadziała jest swoistą loterią. Te zebrane młodo będą miały mniejszy potencjał, zaś stare wygi będą mocno klepliwe. W zależności od przyjętej odmiany (szczepu), które określa się kolorami oraz dawki, kratom ma nieprzewidywalne skutki spożycia, bo może imitować stymulanty, opioidy, albo oba te specyfiki w tym samym czasie, najprościej będzie porównać to zjawisko do klasycznego speedballa, z tym że totalnie naturalnego. Ambiwalentne, osobnicze działanie czyni go wyjątkowym, zdecydowanie godnym spróbowania "wynalazkiem".

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Dotychczasowe badania wykazały też, że kratom może być znacznie bezpieczniejszy od opioidowych środków przeciwbólowych. Ludzie boją się opioidów, gdyż mogą one prowadzić do zaburzeń oddychania. Kratom uzależnia.

W Tajlandii, gdzie M. speciosa (zwana też kratomem) jest zakazana od 70 lat, władze rozważają jej legalizację, gdyż roślina ma silne właściwości przeciwbólowe, niewykluczone, że pomaga w wyjściu z uzależnienia od heroiny, kokainy i metaamfetaminy, a prowadzone badania sugerują nawet, że może zastąpić metadon w leczeniu uzależnienia od opiatów.


Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Nielegalny w Polsce od 2009 roku, handel oraz posiadanie pod jakąkolwiek postacią są karalne. Zakazany również w trzech krajach z którego oryginalnie pochodzi, tj. Birma, Malezja i Tajlandia. W Europie bana ma w Rumunii, Finlandii, Bułgarii, Danii, Szwecji, Irlandii, Litwie, i innych, ale także w Korei Południowej, Australii czy Izraelu. W USA kratomu legalnie nie napiją się mieszkańcy takich stanów jak: Illonis, Tennesse, Louisiana, Wisconsin oraz Indiana.

Czechy[edytuj]

Kratom w Czechach jest legalny. Dostępny w wielu różnych sklepach. Bardzo dobre oferty i sporą ilość sklepów można trafić w Brnie. Jednym z popularniejszych sklepów tam jest Top-Kratom.


tekst autorstwa usera: Emce CATCHaFALL oraz IGotHigh909[edytuj]
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

O doświadczeniach związanych z zażywaniem kratomu opowiada piosenka "Thankful for Kratom" nagrana przez rapera Jordana Richarda, opublikowana w serwisie YouTube. Twórca opisuje kratom jako remedium na silnie uzależniające środki opioidowe, których nadużywanie niemal doprowadziło go do śmierci. Raper zwraca się do Boga słowami: "W tej chwili, Boże, jestem wdzięczny za kratom, taki szczęsliwy, że go stworzyłeś. Powiem Tobie, że nigdy nie zrezygnuję, trzymajmy się razem i nie pozwólmy go sobie nigdy odebrać". Piosenka jest oskarżeniem wymierzonym w amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, która pod naciskiem opinii publicznej została zmuszona do rezygnacji z próby przeforsowania postulatu delegalizacji kratomu

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.