Mimosa hostilis

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Mimosa hostilis

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

Mimosa tenuiflora, Jurema, mimoza

Odmiany nazwy substancji

mimozy, mimozie, mimozę, mimosy, mimosie, mimosę, juremy, juremą, juremie, juremę

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mimosa_tenuiflora

Informacje ogólne[edytuj]

Mimosa tenuiflora (znana również jako Mimosa hostilis i Jurema) to wieloletni krzew występujący w północno-wschodniej Ameryce Południowej, częściej na niższych wysokościach. Wysuszona kora korzenia może zawierać do 1,0 do 1,7% DMT

Był on używany przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej do stosowania w naparach Ayahuasca. Zazwyczaj łączy się go z Banisteriopsis caapi lub innym roślinnym źródłem beta-karboliny MAOI (w szczególności odwracalnych inhibitorów MAO-A lub RIMA, takich jak alkaloidy Harmala). Jest również używany jako źródło DMT do ekstrakcji w czasach współczesnych oraz jako domieszka do naparów ayahuasca zarówno w kontekście starożytnym, jak i współczesnym.

Chociaż w próbkach M. tenuiflora nie wykryto żadnych beta-karbolin, wykazuje ona psychoaktywność, gdy jest przyjmowana samodzielnie, co sugeruje alternatywny mechanizm niż zawarte w niej DMT, które w przeciwnym razie byłoby szybko metabolizowane przez enzym MAO-A, czyniąc go praktycznie nieaktywnym (przynajmniej ze względu na zawartość DMT)

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Przygotowanie Juremy w tradycyjny i rytualny sposób jest dosyć skomplikowanym procese, który rozpoczyna się u podnoża góry Oma - miejscu, gdzie roślina występuje w skupisku dzikch plantacji. Wybierane są tylko te korzenie, które zwrócone są w stronę wschodzącego słońca. Następnie tłuczone są kamieniam, do momemtu zerwania zewnętrznej warstwy - używana jest tylko wewnętrzna część, która jest płukana w zimnej wodzie aż do jej zabarwienia na purpurowy kolor. Piana która się zbiera na powierzchni, wraz z drobnymi częściami rośliny jest wyrzucana, zachowany zostaje jedynie wodny ekstrakt, który jest gotowy do rytualnego sporzycia w celu przywołania duchów cabocles zwanych ,, Ecantados de Luz,, , które następnie wstępują w ciała uczestnikow, wywołując uzdrawuający taniec zwany Tore.

Zastosowanie[edytuj]

Mimosa hostilis posiada szereg zastosowań medycznych wliczając w to właściwości ułatwiające gojenie się ran i oparzeń. Ekstrakt alkoholowy z liści wykazuje działanie przeciwzapalne, znieczulające oraz anty-biegunkowe. Posiada także właściwości antyoksydacyjne zbliżone do tych przypisywanych kwasowi askorbinowemu ( wit. C ), działanie antymalaryczne oraz antyhepatotoksyczne.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Mimosa hostilils jest często używaną rośliną w formie wywarów ( wraz z inhibitorem MAO ). Dawkowanie różni się w zależności od jakości materiału i mieści się w granicach od 1g dochodząc nawet do 15g przy niskiej zawartości alkaloidów.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Jurema posiada szereg różnych alkaloidów występujących głównie w podziemnych częściach rośliny:

Zewnętrzna kora korzenia zawiera min. DMT w ilościach od 0.31% do 0.57% ( Schultes 1977 )

Wewnętrzna część kory korzenia zawiera nawet do 2% DMT ( wywnioskowane i opisane na podstawie domowych ekstrakcji, głównie przez członków społeczności DMT-Nexus )

Całkowita ilość alkaloidów mieści się w granicach 3%, w których skład wchodzi także NMT oraz 2-Metyl-1,2,3,4-Tetrahydro-Beta-Karbolina

Użytkownicy, którzy podejmowali się prób ekstrakcji DMT za pomocą mocnych rozpuszczalników ( Hexan, Toluen ) raportowali o otrzymywaniu innego rodzaju ekstraktu zwanego ,,Jungle" którego aktywna dawka była znacznie niższa od standardowego produktu końcowego. Spekulowano, że może to być jakiś nie odkryty dotychczas alkaloid, jednak po przeprowadzeniu podstawowych testów okazało się iż jest to zwyczjnie pełniejsze spektrum alkaloidowe wliczając w to 2MTHBC oraz śladowe ilości innych b-karbolin, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za wzmocnione działanie.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.