Nitrazepam

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]C1C(=O)NC2=C(C=C(C=C2)[N+](=O)[O-])C(=N1)C3=CC=CC=C3

Nazwa generyczna

Nitrazepam GSK

Inne nazwy substancji

5-fenylo-7-nitro-2,3-dihydro-1H-1,4-benzodiazepin-2-on, nitra

Odmiany nazwy substancji

nitrazepamu, nitrazepamem, nitrazepamowi, nitrazepamie

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/nitrazepam

Informacje ogólne[edytuj]

Nitrazepam to długo działająca pochodna benzodiazepiny o działaniu silne przeciwdrgawkowym, przeciwlękowym, nasennym i rozluźniającym mięśnie. Wiąże się z receptorem benzodiazepinowym (RBZD), co powoduje określoną reakcję w komórce, czyli jest jego agonistą. Wykazują pośrednie działanie hamujące w ośrodkowym układzie nerwowym.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Jest wskazany do stosowania w przypadku ciężkiej bezsenności charakteryzującej się trudnościami w zasypianiu i częstymi nocnymi przebudzeniami, pogarszającej w znacznym stopniu jakość życia oraz narażającej na silny stres, gdy możliwa jest sedacja w ciągu dnia. Leczenie powinno być krótkotrwałe do 4 tygodni.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Nitrazepam bywa stosowany rekreacyjnie celem uzyskania efektu rozluźnienia, odprężenia, błogostanu i zaniku negatywnych emocji, jednak ze względu na wywoływanie silnej senności jego zażywanie rekreacyjne jest mniej popularne niż np. alprazolamu czy klonazepamu.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Dawkowanie medyczne: P.o. 5–10 mg 20–30 min przed snem. Chorzy w podeszłym wieku: początkowo 2,5 mg przed snem, w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 5 mg. Po zakończeniu leczenia nitrazepam, lek należy odstawiać stopniowo.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Nitrazepam jest benzodiazepiną przepisywaną na receptę od np. psychiatry bądź lekarza rodzinnego. Tak więc lek ten legalnie można zakupić w aptece posiadając receptę. Jednak na czarnym rynku wciąż istnieje możliwość zakupu benzodiazepin.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Uzależnienie psychiczne i fizyczne w przypadku benzodiazepin, w tym nitrazepamu jest kwestią osobniczą, jednak jego ryzyko rośnie wraz ze wzrostem stosowanych dawek i częstotliwością zażywania i jest wyższe w przypadku osób uzależnionych od innych substancji psychoaktywnych oraz z zaburzeniami osobowości. Nie zaleca się przyjmowania leku bez przerwy dłużej niż 3 tygodnie, a odstawianie powinno przebiegać stopniowo.

Nitrazepam wykazuje tolerancję krzyżową z wszystkimi innymi benzodiazepinami, a także m.in. tienodiazepinami, alkoholem etylowym, GHB czy GBL.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Nitrazepam jest w Polsce dostępny wyłącznie na receptę. Znajduje się w grupie IV-P wykazu substancji psychotropowych.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.