Opium

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Opium

hyperreal.info


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/opium

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Opium powstaje przy użyciu specjalnej metody, którą jako pierwszy w historii dokładnie opisał grecki lekarz Dioskurides ( I w. n.e): „Ci, którzy chcą uzyskać sok, powinni po osuszeniu rosy ostrożnie naciąć gwiazdeczkę nożem, ale tak, by nie wszedł on do środka, a torebkę naciąć płytko pionowo po bokach, po czym wypływającą łzę wprowadzić palcem do naczynia i po niedługim czasie czynność powtórzyć, bo sok jest bardzo gęsty i następnego dnia znów się tam znajdzie. Następnie należy go ugnieść w starym moździerzu, uformować pigułki i przechowywać”. By opium nadawało się do palenia powstałą masę podgrzewa się, ugniata, ostrożnie przypieka, zalewa wodą i po pewnym czasie sączy. Przesącz następnie zagęszcza się i rozlewa się do małych glinianych garnuszków i poddaje fermentacji trwającej kilka miesięcy. W tym okresie usunięte zostają resztki roślinne. Podczas tego procesu następują też istotne zmiany chemiczne. Oczyszczone opium jest plastyczną i aromatyczną masą.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Opium należy do najstarszych znanych człowiekowi substancji leczniczych. Już w starożytności stosowano opium jako środek na bóle i zawroty głowy, głuchotę, apopleksje, utratę wzroku, astmę, kaszel choroby kobiece, dolegliwości żołądkowe, biegunkę. Było używane także jako środek przeciwbólowy i nasenny, przy chorobach uszu, stawów i artretyzmie.Jego stosowanie zalecali Galen i Paracelsus. Przełom w zastosowaniu medycznym tego środka nastąpił w XIX wieku, gdy udało się wyodrębnić z niego alkaloidy składowe; morfinę, kodeinę, tebainę, papawerynę itp. Obecnie to one znajdują zastosowanie medyczne.

autor IvoPartizan

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Ze względu na obecność morfiny i kodeiny opium ma znaczny potencjał rekreacyjny. W opium występuje wiele alkaloidów które nie są psychoaktywne same w sobie, lecz wzmacniają i wydłużają działanie morfiny oraz kodeiny. Opium występuje w postaci nalewki, zwartej grudki, oraz grudki do palenia. Po spożyciu występuje sedacja większa niż w przypadku czystej morfiny, oraz euforia i błogostan. Jest to spowodowane depresyjnym działaniem na układ nerwowy. Opium powoduje silne uzależnienie psychiczne i fizyczne.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Za opium uważa się surowe białe mleczko, które wypływa po nacięciu nierozerwanej główki maku lekarskiego(Papaver somniferum). Sok szybko zmienia barwę na czerwonobrunatną, tężeje i gęstnieje na powietrzu. Tworzy lepką i gumowatą masę o ostrym zapachu, która z czasem twardnieje. Z jednego hektara zasiewów otrzymuje się ok. 9 kg surowego opium. Najstarsze dane pochodzą z Mezopotamii gdzie już ok. 3500 lat p.n.e Sumerowie uzyskiwali sok maku z naciętych makówek. Dowody znajomości opium oraz jego właściwości przetrwały na odkopanych na terenie dzisiejszego Iraku glinianych tabliczkach pochodzących z przed ponad pięciu tysięcy lat. Znane ono było też Asyryjczykom czego świadectwem jest wyobrażenie czczonej także przez Babilończyków asyryjskiej bogini Nisaby z wyrastającymi z jej ramion makówkami. Pierwsze zapisy dotyczące opium pochodzą z VI w. p.n.e. Nie brak również wzmianek o tym specyfiku zawartych w Bilblii. W egipskim papirusie Ebersa (ok. 1500 lat p.n.e) opium występuje pod nazwą seter-seref. Wedle mitów, przyrządzania opium miał w Egipcie uczyć zwykłych śmiertelników bóg Toth, występujący potem pod imieniem Hermesa Trismegistosa, boga wtajemniczeń i nauk tajemnych. W grobowcu faraonów z XVIII dynastii odkryto maść z zawartością morfiny będącej jednym ze składników opium. Źródła pisane wskazują na stosowanie opium w Egipcie w okresie wpływów grecko-rzymskich (od IV w. p.n.e). W literaturze greckiej wzmianki na temat opium zamieścili Hezjod (VIII w. p.n.e) i Homer (VIII w. p.n.e) w Odysei. Prawdopodobnie homerycki nepenthes był właśnie sokiem makowym, opium, rodzajem wywaru zawierającego alkaloidy opiumowe. W antycznej Grecji używano opium w celach kultowych podczas fumigacji świątynnych i wyroczni, ofiarowywano bogom i przyjmowano jako środek odurzający podczas misteriów. Nie brak również dowodów na używanie opium do celów sakralnych na Krecie i Peloponezie w epoce kultury minojskiej i późnomykeńskiej. Ośrodkiem antycznej kultury produkcji opium był Cypr.

O leczniczych właściwościach opium wiedzieli starożytni lekarze – Hipokrates, Heraklides, Teofrast z Erezos, Teokryt, Atenaios, Diagoras, Diokles i Andreas z Karystos a także botanik Pliniusz Starszy zalecając stosowanie go na różnego rodzaju bóle. Z kolei Dioskurides z Anazarbos opisał diacodon, podstawowy syrop uzyskiwany z maku. Wszyscy wymienieni znali lecznicze oraz toksyczne działanie opium i skutki jakie powoduje. W Italii o roślinie tej wzmiankuje Wergiliusz a także Owidiusz w Metamorfozach. Zapisy historyczne stosowania opium w Indiach przypadają na VII w. n.e. a w Chinach na okres średniowieczna.

W starożytnej Europie opium było kojarzone ze snem, letargiem, odurzeniem, obojętnością oraz nieświadomością. Dobrze znane było jego nasenne i odurzające działanie jak i niebezpieczeństwa z tym związane. W V w. p.n.e Diagoras z Meles a dwa wieki później Erazistaratos z Chios zalecali unikanie stosowania opium w lecznictwie. Na niebezpieczeństwa związane z opium wskazywał również Galen w swoim dziele Medicorum opera quae extant. Twierdził on mianowicie, iż „opium jest najsilniejszym z narkotyków, który paraliżuje zmysły i przyprawia o sen śmiertelny”. Jednakowoż zalecał stosowanie opium na m.in. bóle i zawroty głowy, epilepsje, astmę, kolki, gorączkę, obrzęki, trąd, melancholie i kobiece dolegliwości.

Opium wywołuje senność i oszołomienie a tym samym łączy rzeczywistość żywych ze światem sacrum. Odgrywało główną rolę w zabiegach wróżebnych, przypisywano mu zdolność sprowadzania stanów profetycznych, było powszechne we wszelkiego rodzaju wyroczniach. Podczas dionizyjskich rytuałów i misteriów opium dodawano do wina. Starożytna mentalność, z uwagi na wprowadzenie opium do symboliczno-rytualnej sfery sacrum, do specjalnych celów np. do kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi uchroniła społeczeństwa tych kultur przed konsumpcyjnym traktowaniem go do hedonicznego użycia. Opium przede wszystkim dawało obojętność na życie a uzyskiwany efekt stuporu(osłupienia) spowodowany jego zażyciem był wykorzystywany jako realistyczne odczucie śmierci w kultach tajemnych.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.