Pregabalina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]NC[C@H](CC(C)C)CC(=O)O

Nazwa generyczna

Lyrica,Egzysta, Pragiola,Pregabalin Accord,Pregabalin Sandoz, Pregabalin Zentiva,Pregamid

Inne nazwy substancji

pregabalinum,pregabalin

Odmiany nazwy substancji

pregabaliny, pregabalinie,pregabalinę,pregabaliną


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pregabalina

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Zastosowanie Pregabaliny w leczeniu zaburzeń lękowych PDF

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Egzysta 56 kaps. 150mg

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne

O ile lek ten nie uzależnia fizycznie (brak fazy ostrej odstawienia) to wykazuje w dawkach +600mg wyraźne działanie uzależniające psychicznie i działanie rekreacyjne. Działanie to nasila się zdecydowanie przy dawkach +1200mg. Pacjenci biorący dłużej niż 6 miesięcy dawki +1200mg wykazują wszystkie charakterystyczne objawy uzależnienia psychicznego charakterystyczne dla benzodiazepin, a co za tym idzie zachowują się adekwatnie (kupno leków za wszelką cenę, kupno leków przeterminowanych, fałszowanie recept, wyprzedaż rzeczy w domu żeby zdobyć pieniądze, kradzież itd.) Sposób uzależnienia jest tym bardziej niebezpieczny, gdyż w literaturze brak jest opisanych milionów przypadków klinicznych * jak w przypadku benzodiazepin) i społeczne przyzwolenie na nadużywanie jest zdecydowanie większe, a jednocześnie potępienie społeczne zerowe - po prostu chora osoba bierze leki, a tak przecież nie jest. Próby odstawienia w domu z marszu Pregabaliny, u osób które uzależnione są psychicznie, prawie zawsze kończą się niepowodzeniem i bardzo często mamy do czynienia ze zmianą Pregabaliny na benzodiazepiny lub inne leki o podobnym profilu działania. Plusem jest niewątpliwie łatwość odstawienia pod okiem fachowca, np na oddziale. Wystarczą 2-3 tygodnie plus terapia poodstawienna i nie ma nawrotów tak jak w przypadku benzodiazepin, opioidów... Coraz więcej osób na skutek nadużywania Pregabaliny ma problemy somatyczne. Przede wszystkim z nerkami (lekkie i średnie uszkodzenia toksyczne nerek) oraz z trzustką i produkcją, a dokładnie zmniejszeniem wydzielania naturalnego insuliny (stąd nadwaga, otyłość, retencja wody w organizmie itd) Tendencja do zwiększania dawek, a przy tym stosowania rekreacyjnego jest bardzo silna i wydaje się, ze Pregabalina stanie się w ciągu 2-3 lat lekiem wpisanym na listę leków "P" - psychotropowych podlegających kontroli.

Co to znaczy nadużywać: 1.Dawki dzienne +900mg a w przypadku kobiet lub osób o wadze poniżej 70kg dawki +600mg(używanie rekreacyjne) 2.Dobieranie dawki w ciągu dnia - czyli niecelowe naruszanie dawkowania rano-wieczór (np na imprezy na lęki itd) - ten lek nie jest do tego stworzony. 3.Miksowanie Pregabaliny z benzodiazepinami, opioidami, szczególnie tymi silnymi w celu podbicia jej działania(używanie rekreacyjne) 4.Zmiana sposobu podania z p.o. na donosowy (wbrew pozorom nie mało osób tak robi)

Już wskazanie jednego z tych 4 punktów oznacza nadużywanie tego leku, a w przypadku miksowania mamy do czynienia z politoksykomanią.


Nie zanotowano do tej pory w Polskich periodykach medycznych przypadku śmiertelnego przedawkowania Pregabaliny. Co z biegiem lat może się zmienić, szczególnie kiedy ów lek zostanie zmiksowany z innymi substancjami jak benzodiazepiny, alkohol, opiaty, etc.

Działanie rekreacyjne uzyskuje się poprzez połączenie tychże właśnie substancji. Pregabalina podbija działanie depresantów, czyli środków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy(np.alkohol), ale także poprzez połączenie jej z opioidami, tak często dzisiaj stosowanymi.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help


Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html


Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.