Proskalina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

4-propoxy-3,5-DMPEA, 3,5-dimetoksy-4-n-propioksyfenetylamina

Odmiany nazwy substancji

proskaliny, proskalinie, proskalinę, proskaliną


Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]


Synteza wg. TIHKAL:


Mieszaninę 5.8g homosyringonitrylu (zobacz pod E po syntezę), 100mg jodku decylotrietyloamoniowego i 10g bromku n-propylu w 50ml bezwodnego acetonu potraktowano 6.9g dobrze zmielonego bezwodnego K2CO3 i ogrzewano pod chłodnicą zwrotną przez 10h. Dodano dodatkowe 5g bromku n-propylu i ogrzewano przez kolejne 48h. Mieszaninę przesączono, osad przemyto acetonem, który dołączono do filtratu. Rozpuszczalnik usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość zawieszono w zakwaszonej wodzie i ekstrahowano 3x175ml chlorku metylenu. Zlane ekstrakty przemyto 2x50ml 5% NaOH, raz rozcieńczonym HCl (powodował rozjaśnienie zabarwienia ekstraktów), po czym odparowano rozpuszczalnik pod zmniejszonym ciśnieniem otrzymując 9.0g ciemnożółtego oleju. Przedestylowano go w temp. 132-142 °C przy 0.3 mm/Hg otrzymując 4.8g 3,5-dimetoksy-4-(n)-propoksyfenyloacetonitryl w postaci czystego żółtego oleju.

Roztwór 4.7g 3,5-dimetoksy-4-(n)-propoksyfenyloacetonitrylu w 20ml THF potraktowano 2.4g sproszkowanego borowodorku sodu. Do tej, dobrze mieszanej, zawiesiny dodano - wkraplając - 1.5ml kwasu trifluorooctowego. Obficie wydzielał się gaz, a reakcja przebiegała egzotermicznie. Mieszanie kontynuowano przez godzinę, po czym zawartość kolby wlano do 300ml wody. Zakwaszono ostrożnie rozcieńczonym H2SO4 i przemyto 2x75ml chlorku metylenu. Warstwę wodną zalkalizowano rozcieńczonym NaOH i ekstrahowano 2x75ml chlorku metylenu. Ekstrakty zlano i rozpuszczalnik oddzielono pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałośc przedestylowano w temp. 115-125 °C przy 0.3 mm/Hg otrzymując 1.5ml bezbarwnego oleju. Rozpuszczono go w 5ml izopropanolu, zobojętniono 27 kroplami stężonego kwasu solnego i rozmieszano z 25ml bezwodnego eteru dietylowego, otrzymując 1.5g chlorowodorku 3,5-dimetoksy-4-(n)-propoksyfenyloetyloaminy (P) w postaci niesamowitych białych kryształów. Kataliczne uwodornienie w etapie redukcji nitrylu (zobacz pod E) również skończyło się pomyślnie przy tym związku. Temp. topn. 170-172 °C.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.