Szałwia wieszcza

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Szałwia wieszcza

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

boska szałwia, SD, sally, salvia, szałwia czarownika

Odmiany nazwy substancji

salvi, salvią, salvię, boską szałwią, boską szałwię, boskiej szałwiInformacje ogólne[edytuj]

Szałwia wieszcza (Salvia divinorum) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (jak bazylia i mięta). Nazywany jest także szałwią proroczą, boską szałwią, szałwią czarownika. Jej mazateckie nazwy to ska Pastora lub ska Maria Pastora (liście pastuszki lub liście Marii pastuszki). Występuje endemicznie w Sierra Mazateca w Meksyku na wysokościach 300–1800 m n.p.m.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Jej pozyskiwanie może się odbywać w formie zbiorów stamtąd gdzie występuje, a więc w Sierra Mazateca.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Badania na szczurach uzależnionych od kokainy i metamfetaminy wykazały, że umożliwienie im dostępu do salwinoryny A pozwalało na zaprzestanie pobierania przez nie narkotyków. Jednocześnie nie stwierdzono uzależnienia od salwinoryny A. Prowadzący te badania Thomas Prisinzano, specjalista z chemii produktów medycznych i naturalnych na State University of Iowa uważa w związku z tym, że możliwe jest wykorzystanie szałwii wieszczej do leczenia uzależnień narkotykowych. Szałwia ma poza tym działanie przeciwbólowe identyczne z opioidami.

Udokumentowany został także przypadek działania antydepresyjnego i w badaniach ankietowych wśród użytkowników szałwii stwierdzono poprawę nastroju i trwające ponad dobę oddziaływanie antydepresyjne u 25,5% korzystających z szałwii. Niektórzy naukowcy nie wykluczają szerokich zastosowań terapeutycznych związków czynnych zawartych w szałwii wieszczej. Potencjalnie mogą mieć one duże znaczenie w leczeniu nie tylko depresji, ale także choroby Alzheimera, schizofrenii, bólów przewlekłych, a nawet AIDS. W tym kontekście zagrożeniem dla rozwoju badań nad zastosowaniami leczniczymi szałwii wieszczej, może być uznanie jej za nielegalny narkotyk.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Jest palona najczęściej w bongu pod postacią bardzo stężonych ekstraktów przez młodzież Zachodu.

Inne zastosowania[edytuj]

Są to zastosowania szamańskie podczas rytuałów mazateckich do celów duchowych. Jest jedną z świętych roślin Meksyku obok ololiuhqui, pejotlu i teonanacatlu.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Pierwotnie jest spożywana poprzez żucie liści lub picie naparu z liści. Choć susz może być też palony.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Jest sprzedawana w smartshopach np. w Holandii pod postacią ekstraktów o różnej mocy o potężnym działaniu.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Jej główny składnik psychoaktywny to salwinoryna A – stanowiąca ok. 96% składników psychoaktywnych, zawarta głównie w liściach; poza tym zawiera nieaktywną salwinorynę B (4%) i salwinorynę C (poniżej 1%) oraz szereg innych związków dwuterpenowych (m.in. salwinoryny D – G). Salvinorin A nie jest ani tryptaminą ani fenetylaminą; jest zaś dwuterpenem, stricte neoklerodanem-diterpenoidem.

Wywołuje potężne dysocjacyjne stany zmienionej świadomości.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Szałwia wieszcza nie powoduje żadnej zależności fizycznej ani psychicznej, toteż nie ma tu mowy o żadnym leczeniu.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N. Posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z szałwii wieszczej jest od 8 maja 2009 roku nielegalne w Polsce.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

W książce "LSD: moje trudne dziecko" zamieszczony jest opis podróży Hofmanna z żoną i Gordona Wassona do Meksyku w celu zbadania działania i identyfikacji tej rośliny. W dziele Pinchbecka - "Przełamując umysł" w ciekawy sposób opisana jest ta święta roślina jak i jest tam m.in relacja Kathleen Harrison Mckenny z jej uzdrowienia podczas mazateckiego rytuału z użyciem szałwii.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.