THC

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/Inne

Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/topic199.html

Wzór chemiczny

[]CCCCCC1=CC2=C(C3C=C(CCC3C(O2)(C)C)C)C(=C1)O

Inne nazwy substancji

tetrahydrokannabinol, dronabinol, (6aR,10aR)-6a,7,8,10a-tetrahydro-6,6,9-trimetylo-3-pentylo-6H-dibenzo[b,d]piran-1-ol

Odmiany nazwy substancji

tetrahydrokannabinolu, tetrahydrokannabinolem, tetrahydrokannabinolowi, dronabinolu, dronabinolowi, dronabinolem


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/THC

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]


Ekstrakcja THC i analogów z materiału roślinnego:

(metoda półciągła, przy użyciu acetonu jako rozpuszczalnika)

Metoda polega na wypłukiwaniu z materiału konopnego (zmielone liście, szczyty, łodygi) substancji rozpuszczalnych w acetonie. W acetonie rozpuszcza się bardzo wiele związków, dlatego przed ekstrakcją dobrze jest materiał roślinny macerować przez 2-3 godziny w roztworze wodnym kwasu cytrynowego o stężeniu (10g/litr wody) w temperaturze 60-80 stopni Celsjusza. Tak przygotowaną masę należy wysuszyć w temperaturze 60-80 stopni i poddać ekstrakcji. Aparaturę można wykonać ze szkła powszechnie dostępnego, a nawet z słoików tzw "weków", w których musimy wywiercić dziury (wiertła tytanowe). Weki uszczelniamy tekturką zasączoną gliceryną. Używamy korków naturalnych w ostateczności gumowych. Wszystkie rurki powinny być szklane, a w miejscach łączenia gumowe. Nie należy używać wężyków PCV, gdyż początkowo wydzielają chlorek winylu, który nadaje palonemu ekstraktowi kwaśny smak i jest szkodliwy w dużych dawkach [chlorek winylu rozkłada się w podwyższonej temperaturze na winyl i chlorowodór, winyl podlega dalszemu utlenianiu, natomiast kwas solny działa drażniąco na jamę ustną i górne drogi oddechowe] Chłodnicę należy kupić, gdyż wykonanie we własnym zakresie jest dość trudne, choć mozliwe. Przy konstrukcji trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wszystko co się rozpuszcza w acetonie będzie zagęszczone w naszym ekstrakcie, a więc prócz THC wiele substancji balastowych, od konstrukcji ekstraktora zależy czy znajdą się tam substancje niepotrzebne, lub wręcz toksyczne.

Gdy już zmontujemy aparaturę należy do kolby wlać aceton i oddestylować go celem dokonania pierwszej ekstrakcji. Ekstrakt I wlewamy do kolby i ponownie destylujemy, cykle powtarzamy aż do momentu w którym wypływający ekstrakt po odparowaniu nie będzie dawał pozostałości (najczęściej zanika całkowicie barwa wypływajacego płynu).

Po całkowitym wyekstrahowaniu materiału możemy odzyskać z niego aceton: umieszczamy masę roślinną w butelce, która wytrzymuje temperaturę 60 stopni Celsjusza, zatykamy szczelnie i łączymy z naszą chłodnicą. Butelke umieszczamy w temperaturze wody 60 stopni Celsjusza i oddalamy się, gdyż proces destylacji trwa bardzo długo. Po 3-4 godzinach masa w butelce powinna być już sucha. Odrzucamy ją jako całkowicie nieprzydatną. Aceton możemy natomiast użyć do ekstrakcji kolejnego ładuku.

Teraz przystepujemy do oczyszczenia naszego ekstraktu. Umieszczamy pozostałą w kolbie maź w zlewce (lub słoiku), resztę zas, która nie chce spłynąć, wypłukujemy świeżą porcją acetonu. Naczynie umieszczamy na 1 godzinę w temperaturze 60 stopni Celsjusza a nastepnie na 2-3 dni umieszczamy w przewiewnym, ciemnym miejscu o temperaturze 30-40 stopni. Jeżeli nasz ekstrakt jest płynny lub w dalszym ciągu czujemy zapach acetonu, mozna go utwrdzić i oczyścić poprzez zastosowanie strumienia goracego powietrza (do 100 stopni Celsjusza !) np. z suszarki do włosów lub dmuchawy elektrycznej.

Do utwardzania możemy stosować także węglan wapnia lub węgiel aktywowany które to materiały nasaczamy naszym ekstraktem. Metoda ta ma zastosowanie w przypadku palenia substancji. Węglan wapnia (kreda, np. szkolna) stosuje się raczej do bezpośredniego podgrzewania np. na foli aluminiowej i wdychania par THC, natomiast węgiel aktywowany (koniecznie o grubym uziarnieniu [1 - 2 mm]) stosujemu w celu konwencjonalnego palenia w fajce lub innym urządzeniu o podobnym zastosowaniu.


Ekstrakcja THC z materiału roślinego (II):

Przygotowanie materiału

Najlepsze wyniki uzyskuje się gdy materiał do ekstrakcji przygotujemy bezpośrednio przed procesem. Należy dwa dni wcześniej zerwać liście z rośliny i wysuszyć w miejscu przewiewnym o temperaturze 25 - 30 stopni Celsjusza. Tak wysuszone liście dobrze jest pokruszyć. Możemy rownież użyć materiału świerzego, ale jest to gorsze rozwiązanie. Sprzęt i odczynniki

Aby dokonać ekstrakcji musimy dysponować (zależnie od ilości posiadanych liści) naczynie o odpowiedniej wielkości. Możemy użyć emaliowanego garnka lub lepiej szklanej kolby o dużej pojemności. Potrzebujemy dodatkowo paru mniejszych kolbek (500 ml) które oczywiście można zastąpić słoikami. Jeśli dysponujemy szklaną chłodnicą to podczas odparowywania rozpuszczalnika możemy odzyskać jego część.

Potrzebny sprzęt:

Kolba okrągłodenna o pojemności 1 - 3 litry lub garnek emaliowany; kolba okrągłodenna o pojemności 500 ml lub słoik szklany; krążki bibuły filtracyjnej lub filtry do kawy; lejek; bagietka szklana lub łyżka; sitko

Potrzebne odczynniki:

Benzen - 1l (możemy go zastąpić toulenem, ksylenem, heksanem lub heptanem); woda. Ksylen występuje pod postacią rozpuszczalnika do farb ftalowych - jest to mieszanina para, meta i orto ksylenu. Taki rozpuszczalnik jest dość zanieczyszczony i koniecznie należy go przedestylować przed użyciem

Metoda:

Wysuszone i pokruszone liście wsypujemy do kolby okrągłodennej o odpowiedniej pojemności i zalewamy woda o dwukrotnie większej objętości niż susz. Tak przygotowaną mieszaninę ogrzewamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu godzine. Podczas ogrzewania zachodzi rozpuszczanie substancji rozpuszczalnych w wodzie a także izomeryzacja THC i jego uwolnienie. Po godzinie roztwor wodny filtrujemy przez sitko i przeplukujemy dwukrotnie letnią wodą. Teraz pozostała masę osuszamy bibułą lub szmatką i suszymy w przewiewnym miejscu w temperaturze 30 - 40 stopni Celsjusza do calkowitego (ważne) wyschnięcia, procest ten trwa około 3 - 4 godziny. Tak przetworzony susz umieszczamy w suchym naczyniu o stosownej objetości i zalewamy benzenem w tak aby zakrył całkowicie masę lisci. Naczynie umieszczamy w miejscu przewiwnym aby nie nastapiło gromadzenie par benzenu i czekamy okolo godziny. Po upływie godziny powstały płyn zlewamy z nad osadu i taką procedurę powtarzamy trzykrotnie. Powstały kolorowy płyn sączymy przez bibułę i odparowujemy (najlepiej skraplamy pary w celu odzyskania rozpuszczalnika) Powstała maź jest zanieczyszczonym lipofilnymi substancjami ekstraktem THC.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.