Wenlafaksyna

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CN(C)CC(C1=CC=C(C=C1)OC)C2(CCCCC2)O

Nazwa generyczna

Efevelon SR, Alventa, Axyven, Efectin ER, Faxigen XL, Faxolet ER, Jarvis, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velafax, Velaxin, Venlectine

Inne nazwy substancji

1-[2-(dimetyloamino)-1-(4-metoksyfenylo)etylo]cykloheksanol


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/wenlafaksyna

Informacje ogólne[edytuj]

Lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Poprzez zahamowanie wychwytu zwrotnego tych neuroprzekaźników, zwiększa ich stężenie w mózgu. Wpływ na noradrenalinę jest silniejszy w przypadku stosowania dawki większej lub równej 150 mg. W dawkach powyżej 375 mg na dobę dochodzi do hamowania wychwytu zwrotnego dopaminy (Fenli et al., 2013; Muneoka et al., 2009). Tak duże dawki wenlafaksyny nie są zalecane przez producenta.

Opracowania naukowe[edytuj]

Stosowanie wenlafaksyny w dawkach podzielonych

– opis kazuistyczny

Autor: Łukasz Święcicki

Źródło: PSYCHIATR. PSYCHOL. KLIN 2015, 15 (1), p. 41–44

Czytaj: PDF
Stosowanie wenlafaksyny w dawkach większych niż 225 mg na dobę.

Bilans ryzyka i korzyści

Autor: Łukasz Święcicki

Źródło: PSYCHIATR. PSYCHOL. KLIN. 2014, 14 (3), p. 213–217

Czytaj: PDF

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Wenlafaksyna jest w medycynie stosowana w leczeniu depresji (zwłaszcza z zahamowaniem) i zapobieganiu jej nawrotom, leczeniu zaburzeń lękowych (uogólnionych, obsesyjno-kompulsywnych i lęku napadowego), fobii społecznej oraz agorafobii.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Wenlafaksyna nie jest stosowana rekreacyjnie, aczkolwiek u niektórych osób z ADHD/ADD może stanowić ww leczeniu niejako alternatywę dla stymulantów, poprawiając zdolność skupienia uwagi oraz pomagając w powstrzymywaniu się od zachowań impulsywnych.

Inne zastosowania[edytuj]

Wenlafaksyna jest niekiedy stosowana w leczeniu ADHD/ADD jako alternatywa dla stymulantów. Bywa też stosowana przez osoby otyłe celem zmniejszenia apetytu.

Wskazania pozarejestracyjne obejmują głównie zespoły bólowe, takie jak m.in. bólowa polineuropatia cukrzycowa, neuralgie oraz neuropatie w obrębie twarzy, a także fibromialgia.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Wenlafaksyna jest przyjmowana doustnie w postaci tabletek / kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, raz na dobę. Dawka początkowa wynosi 37,5 lub 75 mg na dobę. Przeciętna dawka lecznicza wynosi od 75 do 225 mg, a za dawkę maksymalną przyjmuje się 375 mg/dobę.

Najczęstsze działania niepożądane obejmują m.in. nudności, biegunkę, nasilone pocenie się, spadek apetytu, poszerzenie źrenic, bezsenność, a także związane z działaniem noradrenergicznym podniesienie ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Działania niepożądane zwykle ustępują po ok. 3 tygodniach leczenia.

Wenlafaksyna w połączeniu z innymi środkami serotoninergicznymi lub po przedawkowaniu może wywołać groźny dla życia zespół serotoninowy. Dodatkowym niebezpieczeństwem w przypadku przedawkowania jest negatywny wpływ ana układ krążenia.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Wenlafaksyna jest substancją czynną następujących leków na receptę: Alventa, Axyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Olwexya, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Tonpular PR, Velafax, Velaxin ER.

Na czarnym rynku (głównie w Internecie) istnieją oferty sprzedaży antydepresantów, w tym wenlafaksyny.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Wenlafaksyna, podobnie jak inne leki z grupy SNRI nie powoduje uzależnienia, jednak nagłe jej odstawienie (zwłaszcza po dłuższym okresie leczenia) często prowadzi do wystąpienia objawów odstawienia, takich jak m.in. pogorszenie nastroju, bóle i zawroty głowy, nudności, parestezje (w tym charakterystyczne ,,brain zapsy) czy bezsenność. Z tego powodu lek należy odstawiać stopniowo.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Wenlafaksyna nie jest w Polsce substancją kontrolowaną, jednak dostępna jest wyłącznie na receptę.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.