Psylocyna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Kontrolny (dyskusja | edycje)
Heheszka (dyskusja | edycje)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Kategoria:psychodeliki]] [[Kategoria:indole]] [[Kategoria:tryptaminy]] [[Kategoria:alkaloidy]]
{{:Metka:{{PAGENAME}}}}
 
<!--  
== Klasyfikacja podstawowa ==
=== Metka substancji ===
<!--
UWAGA!!!!! Zawartości metki nie edytujemy w Kuchni [H]yperreala. Jest ona generowana automatycznie z repozytorium https://github.com/hyperreal/Substancje - zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tej listy na GitHubie.
UWAGA!!!!! Zawartości metki nie edytujemy w Kuchni [H]yperreala. Jest ona generowana automatycznie z repozytorium https://github.com/hyperreal/Substancje - zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tej listy na GitHubie.
-->
-->
{{Metka
 
|hyperkategoria=chemia
|inna nazwa=4-HO-DMT, 3-(2-dimetyloaminoetylo)-4-hydroksyindol
|wzor chemiczny=Oc1cccc2c1c(cn2)CCN(C)C
|odmiany=psylocyny, psylocyną, psylocynę, psylocynie
|neurogroove=Inne
|talk=psylocyna-grzybow-halucynogennych-t32285.html
}}
{{alert|Zawartości metki nie edytujemy w Kuchni [H]yperreala. Jest ona generowana automatycznie z repozytorium https://github.com/hyperreal/Substancje - zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tej listy na GitHubie.|alert-danger}}


=== Wikipedia ===
=== Wikipedia ===
Linia 21: Linia 10:


== Informacje ogólne ==
== Informacje ogólne ==
Psylocyna jest organicznym związkiem chemicznym, psychodeliczną substancją psychoaktywna, występującą powszechnie razem z psylocybiną i baeocystyną jako alkaloid grzybów Psilocybe spp., a także w niektórych grzybów z rodzajów Conocybe, Panaeolus, Gymnopilus i Inocybe. Choć powszechniej kojarzonym związkiem jest psylocybina, to właśnie psylocyna jest uważana za główny związek odpowiadający za psychoaktywne właściwości tych grzybów .
'''Psylocyna''' jest organicznym związkiem chemicznym, psychodeliczną substancją psychoaktywną, występującą powszechnie razem z psylocybiną i baeocystyną jako alkaloid grzybów Psilocybe spp., a także w niektórych grzybów z rodzajów Conocybe, Panaeolus, Gymnopilus i Inocybe. Choć powszechniej kojarzonym związkiem jest psylocybina, to właśnie psylocyna jest uważana za główny związek odpowiadający za psychoaktywne właściwości tych grzybów .
=== Opracowania naukowe ===
=== Opracowania naukowe ===


Linia 56: Linia 45:


=== Zastosowanie rekreacyjne ===
=== Zastosowanie rekreacyjne ===
Psylocyna jako aktywny składnik grzybów powszechnie stosowana jest rekreacyjnie dla jej psychodelicznych, euforycznych i enteogenicznych efektów. Obejmują one (zależnie od dawki i indywidualnej wrażliwości) wizualne zmiany postrzegania świata zewnętrznego, wizualizacje i wizje przy zamkniętych oczach, zmiany postrzegania w obrębie pozostałych zmysłów (np. jakościowa zmiana postrzegania muzyki), efekty empatogenne, pogłębienie wrażliwości estetycznej, emocjonalnej i erotycznej, odczucie olśnienia intelektualnego, euforię, zwiększoną kreatywność oraz śmiech, często niepohamowany lub/i wynikający z postrzegania rzeczywistości jako absurdalnej.


=== Inne zastosowania ===
=== Inne zastosowania ===
Linia 62: Linia 52:


== Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu ==
== Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu ==
Mało wiadomo na temat funkcjonowania psylocyny jako takiej na nielegalnym rynku. Prawdopodobnie z uwagi na istnienie wielu łatwiej dostępnych (i w wielu wypadkach legalnych) alternatyw jest to zjawisko marginalne. W handlu, zarówno legalnym jak i nielegalnym, psylocyna jest obecna przede wszystkim jako substancja aktywna zawarta w grzybach.


== Chemia i farmakologia substancji ==
== Chemia i farmakologia substancji ==
Linia 72: Linia 63:


=== Polska ===
=== Polska ===
 
Psylocyna należy do środków wymienionych w Wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych (załącznik Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii) w grupie I-P, zawierającej "substancje o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które są wyłączone z obrotu farmaceutycznego i mogą być używane jedynie w celu prowadzenia badań naukowych." Oznacza to, że wytwarzanie, posiadanie i obrót psylocyną są w Polsce nielegalne. Rzutuje to jednocześnie na kwestię legalności grzybów psylocybinowych, których posiadanie, choć same w sobie nie są wymienione w Wykazie, traktowane jest najwyraźniej jak posiadanie psylocyny i psylocybiny.
{{info|Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html|alert-info}}
{{info|Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html|alert-info}}


== Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym ==
== Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym ==

Aktualna wersja na dzień 18:01, 3 paź 2022


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wzór chemiczny

[]Oc1cccc2c1c(cn2)CCN(C)C

Inne nazwy substancji

4-HO-DMT, 3-(2-dimetyloaminoetylo)-4-hydroksyindol

Odmiany nazwy substancji

psylocyny, psylocyną, psylocynę, psylocynie


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/psylocyna

Informacje ogólne

Psylocyna jest organicznym związkiem chemicznym, psychodeliczną substancją psychoaktywną, występującą powszechnie razem z psylocybiną i baeocystyną jako alkaloid grzybów Psilocybe spp., a także w niektórych grzybów z rodzajów Conocybe, Panaeolus, Gymnopilus i Inocybe. Choć powszechniej kojarzonym związkiem jest psylocybina, to właśnie psylocyna jest uważana za główny związek odpowiadający za psychoaktywne właściwości tych grzybów .

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Psylocyna została po raz pierwszy wyizolowana i nazwana w 1958 roku przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna. Hofmann wyizolował substancję z laboratoryjnych okazów enteogenicznego grzyby Psilocybe mexicana, a następnie opracował drogę chemicznej syntezy tego związku.

Psylocyna może zostać uzyskana poprzez defosforylację naturalnej psylocybiny w środowisku silnie zakwaszonym lub w warunkach zasadowych ( hydrolizy ). Inną drogą jest synteza Speetera-Anthony'ego wychodząca od 4-hydroksyindolu.



Uzyskiwanie psylocyny z grzybów: 20 g suszonych grzybków psylocybinowych rozdrabnia się do proszku. Proszek miesza się ze 150 mL rozcieńczonego kwasu octowego. pH roztworu doprowadza się do wartości 4 za pomocą lodowatego kwasu octowego. Roztwór następnie ogrzewa się na wrzącej łaźni wodnej dopóty, dopóki temperatura roztworu nie osiągnie 70°C (około 10 minut). Roztwór następnie sączy się i zatęża. pH nastawia się na wartość 8 za pomocą roztworu wodorotlenku amonu. Roztwór następnie ekstrahuje się 150 mL eteru etylowego lub jakimś nierozpuszczalnym w wodzie rozpuszczalnikiem w którym rozpuszcza się psylocyna. Roztwór natychmiast odparowuje się pod atmosferą azotu lub argonu do pozostawienia psylocyny. (Casale 1985)

Surowy alkaloid można dalej oczyścić przez krystalizację (np. z metanolu).

[Otto Snow LSD-25 and Tryptamine Syntheses, str. 64.]


Synteza wg. TIHKAL:


Do roztworu 0,5 g 4-acetoksyindolu (patrz synteza 4-HO-DET) w 4 ml eteru dietylowego, który mieszano I ochłodzono na zewnętrznej łaźni lodowej, dodano kroplami roztwór 0,5 ml chlorku oksalilu w 3 ml bezwodnego eteru dietylowego. Mieszanie kontynuowano przez pół godziny i pośredni indologlioksylochlorek oddzielono jako żółtą krystaliczną substancję, ale jej nie wyizolowano. Wkroplono 40% roztwór dimetyloaminy w eterze dietylowym celem podniesienia pH do 8-9. Mieszaninę zahartowano poprzez dodanie 100 ml CHCl3, a fazę organiczną przemyto 30 ml 5% roztworu NaHSO4, 30 ml nasyconego roztworu NaHCO3 i ostatecznie 30 ml nasyconego roztworu NaCl. Po wysuszeniu nad bezwodnym MgSO4 rozpuszczalnik odparowano pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość krystalizowała i po przekrystalizowaniu jej z THF uzyskano 0,61 g 4-acetoksyindol-3-ilo-NN-dimetyloglioksyloamidu (wydajność 80%) o t.t. 204-205 °C.

Zawiesinę 0,38 g Li[AlH4] w 10 ml bezwodnego THF w biernej atmosferze energicznie mieszano. Dodano do niej roztwór 0,55 g 4-acetoksyindol-3-ilo-N,N-dimetyloglioksylamidu w 10 ml bezwodnego THF w stopniu utrzymującym łagodne wrzenie. Po zakończeniu procesu wrzenie pod chłodnicą zwrotną kontynuowano 15 minut i mieszaninę ochłodzono do 40 °C a nadmiar wodorku zneutralizowano dodaniem wody rozcieńczonej niewielką ilością THF. Mieszaninę reakcyjną przefiltrowano w atmosferze azotu a osady przemyto THF. Przesącz i popłuczyny połączono i pozbawiono rozpuszczalnika pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość przedestylowano w aparaturze KugelRohr’a, przekrystalizowano z mieszaniny octanu etylu i heksanu uzyskując 3-[2-(dimetyloamino)-etylo]-4-indolol (4-HO-DMT, psylocyna) w postaci białych kryształków, które po rekrystalizacji z mieszaniny octanu etylu i heksanu miały t.t. 103-104 °C i ważyły 0,23 g.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Pomimo, że rzadko mówi się o medycznych zastosowaniach konkretnie psylocyny, należy mieć świadomość, że zarówno w tradycyjnych leczniczych zastosowaniach grzybów psylocybinowych, jak i współczesnych badaniach nad medycznymi/terapeutycznymi zastosowaniami psylocybiny [1] w gruncie rzeczy wiodącą rolę gra działanie psylocyny.

Zastosowanie rekreacyjne

Psylocyna jako aktywny składnik grzybów powszechnie stosowana jest rekreacyjnie dla jej psychodelicznych, euforycznych i enteogenicznych efektów. Obejmują one (zależnie od dawki i indywidualnej wrażliwości) wizualne zmiany postrzegania świata zewnętrznego, wizualizacje i wizje przy zamkniętych oczach, zmiany postrzegania w obrębie pozostałych zmysłów (np. jakościowa zmiana postrzegania muzyki), efekty empatogenne, pogłębienie wrażliwości estetycznej, emocjonalnej i erotycznej, odczucie olśnienia intelektualnego, euforię, zwiększoną kreatywność oraz śmiech, często niepohamowany lub/i wynikający z postrzegania rzeczywistości jako absurdalnej.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Mało wiadomo na temat funkcjonowania psylocyny jako takiej na nielegalnym rynku. Prawdopodobnie z uwagi na istnienie wielu łatwiej dostępnych (i w wielu wypadkach legalnych) alternatyw jest to zjawisko marginalne. W handlu, zarówno legalnym jak i nielegalnym, psylocyna jest obecna przede wszystkim jako substancja aktywna zawarta w grzybach.

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Psylocyna należy do środków wymienionych w Wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych (załącznik Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii) w grupie I-P, zawierającej "substancje o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które są wyłączone z obrotu farmaceutycznego i mogą być używane jedynie w celu prowadzenia badań naukowych." Oznacza to, że wytwarzanie, posiadanie i obrót psylocyną są w Polsce nielegalne. Rzutuje to jednocześnie na kwestię legalności grzybów psylocybinowych, których posiadanie, choć same w sobie nie są wymienione w Wykazie, traktowane jest najwyraźniej jak posiadanie psylocyny i psylocybiny.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym