Marihuana: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Linia 31: | Linia 31: | ||
=== Zastosowanie medyczne === | === Zastosowanie medyczne === | ||
Konopie jako ziele lecznicze stosowane było już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenach Indii i Chin. W chińskim ziołolecznictwie kwiaty stosowano do leczenia owrzodzeń, ran, poparzeń i wrzodów. Nasiona w formie pasty były stosowane przeciwzapalnie, jako lek przeczyszczający i odrobaczający. Olej tłoczony z nasion używano jako odżywkę do włosów, a żywiczny wyciąg na bazie alkoholu był stosowany jako środek przeciwbólowy, redukujący poziom lęku, poprawiający apetyt, stosowany przy migrenie, bezsenności i przypadłościach neurologicznych. W 1839 r. W. B. O'Shaughnessy zastosował jako pierwszy z powodzeniem cannabis jako środek znieczulający przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Również angielska królowa Wiktoria stosowała konopie dla złagodzenia bólów menstruacyjnych. Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których Cannabis stanowił istotny, jeśli nie jedyny składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń. | |||
=== Zastosowanie rekreacyjne === | === Zastosowanie rekreacyjne === |
Wersja z 09:35, 27 maj 2015
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
Wygląd
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/natura/marihuana
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/marihuana.html
Inne nazwy substancji
trawa, trawka, weed, ganja, gandzia, mj, sensi, baka
Odmiany nazwy substancji
marihuany, marihuanie, marihuanę, marihuaną, marihuano, trawy, trawie, trawą, trawę, trawki, trawką, trawce, trawkę, trawko, gandzi, gandzią, gandzię, gandzio, ganji, ganją, ganję, baki, baką, bakę, bako
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/marihuana
Informacje ogólne
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Konopie jako ziele lecznicze stosowane było już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenach Indii i Chin. W chińskim ziołolecznictwie kwiaty stosowano do leczenia owrzodzeń, ran, poparzeń i wrzodów. Nasiona w formie pasty były stosowane przeciwzapalnie, jako lek przeczyszczający i odrobaczający. Olej tłoczony z nasion używano jako odżywkę do włosów, a żywiczny wyciąg na bazie alkoholu był stosowany jako środek przeciwbólowy, redukujący poziom lęku, poprawiający apetyt, stosowany przy migrenie, bezsenności i przypadłościach neurologicznych. W 1839 r. W. B. O'Shaughnessy zastosował jako pierwszy z powodzeniem cannabis jako środek znieczulający przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Również angielska królowa Wiktoria stosowała konopie dla złagodzenia bólów menstruacyjnych. Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których Cannabis stanowił istotny, jeśli nie jedyny składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń.
Zastosowanie rekreacyjne
Działanie marihuany charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum efektów, (często o wręcz przeciwnych zwrocie, jak uspokojenie i stymulacja) których wystąpienie zależne jest od dawki, odmiany, sposobu przyjęcia, predyspozycji indywidualnych konsumenta i jego kondycji w danym momencie, a także sytuacji i otoczenia w jakich się znajdzie.
Najczęściej opisywane efekty oczekiwane w ramach zastosowania rekreacyjnego:
Jakościowa zmiana nastroju
Marihuana posiada pewne właściwości euforyzujące, może wywołać stan ekscytacji, podniesienia nastroju, wzmożonego zainteresowania otoczeniem, przyczynić się do wybuchów niepohamowanego śmiechu. Jednocześnie należy zastrzec, że używanie marihuany celem poprawienia sobie nastroju w sytuacji stanu depresyjnego lub lękowego może przynieść odwrotne od zamierzonych efekty! Wiele osób zgadza się co do tego, że aplikacja marihuany niejako wzmacnia stan zastany, wobec czego smutek może przerodzić się w depresję, niepokój w stan paranoiczny, zaś lęk w panikę.
Wzmożenie wrażliwości estetycznej
Marihuana wzmaga zmysłową wrażliwość na piękno i sztukę - natura oraz dzieła kultury takie jak muzyka, grafiki, rzeźby czy filmy stają się wówczas źródłem pogłębionych doznań. Użytkownicy marihuant mówią często o dostrzeganiu większej ilości szczegółów i związków między nimi w sztukach wizualnych, słyszeniu większej liczby niuansów w muzyce, dostrzeganiu ich w grze aktorskiej.
Pogłębienie wnikliwości intelektulnej
Wielu użytkowników marihuany uważa, że pozwala im ona na lepsze rozumienie złożonych idei, formułowanie bystrzejszych spotrzeżeń, prowadzenie ciekawszych rozmów. Idee filozoficzne, odkrycia naukowe czy mechanizmy socjologiczne mogą stawać się wówczas obiektem fascynujących przemyśleń. Ich obiektywna jakość bywa dyskusyjna, niemniej faktem jest, że wiele osób pod wpływem marihuany rozwija swoje zainteresowania i przyswają wiedzę z różnych dziedzin.
Zwiększenie kreatywności
Wiąże się bezpośrednio z dwoma wcześniejszymi punktami. Osoby zajmujące się różnymi formami twórczości (gra na instrumentach/tworzenie muzyki, rysowanie lub malowanie, twórczość literacka...) często są przekonane, że marihuana pomaga im w uzyskiwaniu na tych polach szczególnie ciekawych efektów.
Socjalizacja
Wielo osób lubi palić (lub przyjmować w inny sposób) marihuanę wspólnie z kimś znajomym lub w szerszym gronie. Wiąże się to z poruszanymi wcześniej kwestiami: w stanie intelektualnego pobudzenia rozmowy są ciekawsze, efekty euforyczne sprawiają, że humor staje sie bardziej zaraźliwy i abtrakcyjny, pojawiają się i są wymieniane niezwykłe pomysły. Jednocześnie należy zaznaczyć, że u niektórych osób konsumpcja marihuany skutkuje towarzyskim wycofaniem - osoby te albo doświadczają w szerszym gronie dyskomfortu, albo po prostu po prostu skupiając się na własnych myślach i doświadczeniach ignorują towarzystwo.
Efekty afrodyzyjne
U większości osób marihuana zwieksza przyjemność płynącą z uprawiania seksu czy masturbacji oraz zaangażowanie w te czynności ;)
Porawa apetytu
Powszechnie znana jako gastrofaza. Marihuana bardzo często wywołuje wzmożenie apetytu, którego zaspokajanie dostarcza dużej przyjemności, zapewne z powodu zwiększenia wrażliwości zmysłowej.
Wyciszenie
Jakkolwiek w wielu wypadkach można mówić o stymulującym działaniu marihuany, ekscytacji i wzmożonej aktywności pod jej wpływem, to jednak wiele osób uważa ją za doskonały środek wyciszający, w tym ułatwiajacy zaspianie.
Wzmacnianie lub modyfikowanie działania innych środków
Marihuana należy do środków najczęściej używanych do modyfikowania działania innych substancji psychoaktywnych, celem wzmocnienia uzyskanego stanu lub skierowania go na inne tory.
(POTRZEBNY OPIS RÓŻNYCH INTERAKCJI) --Pokolenielk (dyskusja) 09:19, 1 maj 2015 (UTC)
Inne zastosowania
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Chemia i farmakologia substancji
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
Roślina nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N. Zabrania się handlu oraz posiadania nawet najmniejszych ilości. Są znane przypadki wyroków sądowych za znalezienie podczas przeszukania ilości marihuany mniejszych niż pojedyncza dawka (wyrok za ilości typu 0,2g MJ).