Butyr-fentanyl: Różnice pomiędzy wersjami

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Blue berry (dyskusja | edycje)
Opracowania naukowe: wprowadzono polskie znaki, duże litery, poprawiono błędy ortograficzne i składniowe
Blue berry (dyskusja | edycje)
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia: Poprawiony ogrom braku znaków polskich, ortografia, stylistyka, duże litery na początku zdań.
Linia 42: Linia 42:


== Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia ==
== Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia ==
'''-podanie doustne'''''(do przewodu pokarmowego): od razu zaznaczam, ze jest to najgorsza z mozliwych dróg. aby substancja mogła być wchłonieta z przewodu pokarmowego musi sie najpierw rozpuscic. juz na tym etapie wystepuja straty, bo czesc substancji może byc zwiazana np. prze zalegajacy w zoładku pokarm. d;atego nalezy przyjmować ja na czczo popijajac ciepła woda i tylko wodą. po dostaniu sie do zoładka i rozpuszczeniu substancja wedruje do górnego odcinka jelita cienkiego. tu nastepuje jej właściwe wchłanianie. również na tym etapie moga wystapic duże straty. wszystkie trawione równoczesnie pokarmy, skład soku jelitowego, jego ph, stan fizjologiczny organizmu(zdrowie, choroba), obecnosc innych leków moga wpływac na wchłanianie substancji. aby ograniczyć te straty nalezy jak wczesniej pisałem przyjmowac substancje na czczo, nie łaczyć jej z innymi substancjami, popijać jedynie ciepła woda-lekki wzrost temp powoduje lepsze wchłoniecie, bo polepsza ukrwienie. bardzo wazne jest ph. w tym odcinku jest silnie alkaliczne. wiele substancji przechodzi wiec w postac wolnych zasad, ale to nie jest problemem, gdyz sa one zwykle lipofilne i ulegaja wtedy aktywnemu transportowi przez kosmki enterocytów. substancje pozostajace w stanie zjonizowanym wchłaniane sa jeszcze na zasadzie różnicy steżen po obu stronach błony biologicznej. po wchłonieciu do krwiobiegu część dawki trafia bezposrednio do krążenia wrotnego i do watroby, gdzie ulega efektowi 1 przejścia. tu równiez wystepuja duże straty, gdyz substancja pomija główny układ krażenia i jest od razu metabolizowana.
'''podanie doustne''''' (do przewodu pokarmowego): od razu zaznaczam, ze jest to najgorsza z mozliwych dróg. Aby substancja mogła być wchłonieta z przewodu pokarmowego musi się najpierw rozpuścić. Już na tym etapie występują straty, bo cześć substancji może być związana np. przez zalegajacy w żołądku pokarm. dlatego należy przyjmować na czczo popijając ciepłą woda i tylko wodą. Po dostaniu się do żołądka i rozpuszczeniu, substancja wędruje do górnego odcinka jelita cienkiego. Tu nastepuje jej właściwe wchłanianie. również na tym etapie moga wystąpić duże straty. Wszystkie trawione równoczesnie pokarmy, skład soku jelitowego, jego ph, stan fizjologiczny organizmu (zdrowie, choroba), obecność innych leków - mogą wpływać na wchłanianie substancji. Aby ograniczyć te straty należy, jak wczesniej pisałem, przyjmować substancję na czczo, nie łaczyć jej z innymi substancjami, popijać jedynie ciepłą wodą (lekki wzrost temp powoduje lepsze wchłonięcie, bo polepsza ukrwienie). Bardzo ważne jest również ph. W tym odcinku jest silnie alkaliczne. wiele substancji przechodzi więc w postać wolnych zasad, ale to nie jest problemem, gdyż są one zwykle lipofilne i ulegają wtedy aktywnemu transportowi przez kosmki enterocytów. Substancje pozostające w stanie zjonizowanym wchłaniane jeszcze na zasadzie różnicy stężeń po obu stronach błony biologicznej. Po wchłonięciu do krwiobiegu część dawki trafia bezpośrednio do krążenia wrotnego i do wątroby, gdzie ulega efektowi pierwszego przejścia. Tu równiez występują duże straty, gdyż substancja pomija główny układ krażenia i jest od razu metabolizowana.
z tego co wyzej widzimy, ze straty substancji przy tym podaniu sa juz od momentu rozpuszczenia az do momentu przejścia przez błone biologiczna enterocytu i trafienia do krążenia. niekiedy straty te sa rzędu 90 % podanej dawki. przy naszym bf mówisie o 30% wchłanianiu, czyli, że działa jedynie 30% podanej dawki. 30% z 3 mg to zaledwie 0,9 mg. dawka na pewno duzo, duzo za mała by cokolwiek poczuc, jescze przy tej drodze podania. nawet dla kogos z całkowitym brakiem tolerancji na opio bedzie to duzo za mała dawka. dla kogos z tolerancja juz nie wspomne. co zrobić? jedyne wyjście to zwiekszyć dawke tak by dawka działajaca było to 3 mg. to 3 mg musi być tymi naszymi wchłonietymi 30%. nalezy wiec przyjac przynajmniej 10 mg czystej substancji by miec w krwiobiegu 3 mg aktywnego bf. dawka 3 mg nie jest wysoka. nawet dla kogos bez zbytniej tolerancji. dla kogos z duża i b.duza tolerancja to mała dawka. należy wie w obliczeniach uwzglednić równiez swoja tolerancje na opio. dla srednio dużej należy nasze 30% czystej substancji, czyli te 10 mg pomnozyc przynajmniej przez 3.''
Widzimy więc, że straty substancji przy tym podaniu są już od momentu rozpuszczenia, aż do momentu przejścia przez błonę biologiczną enterocytu i trafienia do krążenia. Niekiedy straty te rzędu 90 % podanej dawki. Przy naszym bf mówi się o 30% wchłanianiu, czyli że działa jedynie 30% podanej dawki. 30% z 3 mg to zaledwie 0,9 mg. Dawka na pewno dużo, dużo za mała by cokolwiek poczuć, jeszcze przy tej drodze podania. Nawet dla kogoś z całkowitym brakiem tolerancji na opio będzie to duzo za mała dawka. dla kogoś z tolerancją już nie wspomnę. Co zrobić? Jedyne wyjście to zwiększyć dawkę tak, by dawką działającą było to 3 mg. to 3 mg musi być tymi naszymi wchłonietymi 30%. Należy więc przyjąć przynajmniej 10 mg czystej substancji, aby mieć w krwiobiegu 3 mg aktywnego bf-a. Dawka 3 mg nie jest wysoka. Nawet dla kogos bez zbytniej tolerancji. Dla kogoś z dużą i b.dużą tolerancją to mała dawka. Należy więc w obliczeniach uwzględnić również swoją tolerancję na opio. Dla średnio dużej należy nasze 30% czystej substancji, czyli te 10 mg pomnożyć przynajmniej przez 3.


'''sniff:''' ''to podanie na błone sluzowa nosa. droga na pewno lepsza niz do przewodu pokarmowego. nalezy jednak pamietac o paru fizjologicznych aspektach zwiazanych z tym podaniem. jest to tez na pewno najnieprzyjemniejsza z dróg dystrybucji bf(zapach i silne właściwości drażniące błone śluzowa).
'''sniff:'''   podanie na błonę śluzową nosa. Droga na pewno lepsza niż p.o. Należy jednak pamiętać o paru fizjologicznych aspektach związanych z tym podaniem. Jest to też na pewno najbardziej nieprzyjemną z dróg dystrybucji (zapach i silne właściwości drażniące błonę śluzową). Śluzówka nosa ma za zadanie wychwytywanie drobin i filtrowanie w ten sposób powietrza, którym oddychamy. Drobiny te osadzają się na sluzówkach w doskonale znanej kazdemu postaci :). Jest to już pierwsza bariera mechaniczna uniemożliwiająca kontakt bf-a ze śluzówką nosa. Dlatego przed podaniem należy dobrze wyczyscić mechanicznie nos i przepłukac np. solą fizjologiczną. Butyr-fentanyl podany na śluzówkę musi rozpuscić się w jej wydzielinie, by następnie być przetransportowany przez nią do położonych bezposrednio w błonie śluzowej naczyń włosowatych. Dlatego śluzówka nie może być sucha. jeżeli będzie sucha - bf się po prostu nie rozpuści. nierozpuszczone = niewchłonięte. Do tego bf jest zjonizowany, gdyż jest w postaci soli, więc już nie ma tak dużego powinowactwa do lipidów błony sluzowej jak wolna zasada, co ogranicza znacznie aktywny transport przez lipidy (na szczescie sól jest na tyle lipofilna, że w pewnym stopniu ma zdolności łączenia się z lipidami błony). Główną drogą transportu jest tu róznica w gradiencie stężeń po obu stronach błony. dlatego im śluzówka wilgotniejsza tym lepiej, bo więcej substancji się rozpuszcza. Jeżeli masz wysuszoną śluzówkę nosa przed podaniem nawilż ją r-rem soli morskiej lub fizjologicznej. Znacznie wzrośnie wtedy ilość rozpuszczonego materiału, a co za tym idzie i wchłoniętego. Druga metoda aby zwiekszyć wchłanianie ze sluzówki nosa, to jej lekkie podrażnienie. Przy bf nie trzeba nic, on już to sam załatwi w mało przyjemny sposób. Po trzecie - przed podaniem ogrzej lekko nos np. przez nałożenie ciepłego okładu. Ciepło rozszerzy naczynka i wchłanianie będzie dużo lepsze. nos musi też byc drożny, gdyż inaczej może wystapic problem z wciąganiem dawki. Jeżeli macie rozcierkę i dużo proszku, snifujcie to nie na raz a w kilku partiach. Małe partie proszku rozpuszczają się duzo lepiej i szybciej niż pojedyncza dawka o dużej objętości. Do sniffa nadaje się najlepiej czysta substancja. Glukoza czy laktoza, mimo że rozpuszczalne w wodzie, to nie są aż tak dobrze rozpuszczalne na zimno. Do tego zatykają mechanicznie śluzówkę. Stąd naprawdę lepiej podzielić dużą objetościowo partię materiału na choćby 3 cześci i wciągać jedną po drugiej. Przy podaniu na śluzówkę nosa najlepszą opcją rozcierki byłaby z cyklodekstryną, no ale ja nie spotkałem sie jeszcze z czyms takim na rynku. Cyklodekstryna poprawia wchłanianie substancji ze śluzówki.
sluzówka nosa ma za zadanie wychwytywanie drobin i filtrowanie w ten sposób powietrza, którym oddychamy. drobiny te osadzaja sie na sluzówkach w doskonale znanej kazdemu postaci :). jest to juz 1 bariera mechaniczna uniemożliwiajaca kontakt bf ze sluzówka nosa. dlatego przed podaniem należy dobrze wyczyscić mechanicznie nos i przepłukac np sola fizjologiczna.. nasz bf podany na sluzówke musi rozpuscić sie w jej wydzielinie, by nastepnie byc przetransportowany przez nia do połozonych bezposrednio w błonie sluzowej naczynek krwionosnych. dlatego sluzówka nie moze byc sucha. jezeli bedzie sucha bf sie po prostu nie rozpusci. nie rozpuszczone=nie wchłoniete. do tego nasz bf jest zjonizowany, gdyz jest w postaci soli, wiec juz nie ma tak dużego powinowactwa do lipidów błony sluzowej jak wolna zasada, co ogranicza znacznie aktywny transport przez lipidy(na szczescie sól jest na tyle lipofilna, ze w pewnym stopniu ma zdolnosci łaczenia sie z lipidami błony). główna droga transportu jest tu róznica w gradienciwe steżen po obu stronach błony. dlatego im śluzówka wilgotniejsza tym lepiej, bo wiecej substancji sie rozpuszcza. jeżeli masz wysuszona sluzówke nosa przed podaniem nawilz ja r-rem soli morskiej lub fizjologicznej. znacznie wzrośnie wtedy ilosc rozpuszczonego materiału a co za tym idzie i wchłonietego. druga metoda aby zwiekszyć wchłanianie ze sluzówki nosa to jej lekkie podrażnienie. przy bf nie trzeba nic, on już to sam załatwi w mało przyjemny sposób. po trzecie przed podaniem ogrzej lekko nos np prze nałozenie ciepłego okładu. ciepło rozszerzy naczynka i wchłanianie bedzie duzo lepsze. nos musi też byc drożny, gdyż inaczej może wystapic problem z wciaganiem dawki. jeżeli macie rozcierke i duzo proszku snifujcie to nie na raz a w kilku partiach. małe partie proszku rozpuszcza sie duzo lepiej i szybciej niż pojedyncza dawka o dużej objetości. do sniffa nadaje sie najlepiej czysta substancja. glukoza czy laktoza mimo, że sa rozpuszczalne w wodzie, to nie sa az tak dobrze rozpuszczalne na zimno. do tego zatykaja i zaklejaja mechanicznie sluzówke. stad naprawde lepiej podzielic duzą objetościowo partię materiału na choćby 3 cześci i wciagac jedna po drugiej. przy podaniu na sluzówke nosa najlepsza opcja rozcierki byłaby z cyklodekstryna, no ale ja nie spotkałem sie jeszcze z czyms takim na rynku. cyklodekstryna poprawia wchłanianie ze sluzówek.
ze sluzówki nosa w/g różnych źródeł wchłania sie od 30-60% podanej dawki. ja mysle że optymalnie bedzie koło 50%. dlatego aby odczuc działanie tych 3 mg należałoby podac przynajmniej 6 mg na sluzówke nosa.''


'''-palenie:''' ''najlepszy poza iv sposób przyjmowania bf. jeżeli umiejetnie to robisz masz efekt prawie równy iv i mała strate materiału. jedna uwaga-palimy tylko czysta substancje jeżeli chcemy miec stuprocentowy efekt. może byc rozcierka, ale z kofeina lub lewamizolem. rozcierki z cukrami po prostu karmelizuja i sie zweglaja zbyt szybko by bf mógł z nich wysublimowac w odpowiednim stezeniu. przy paleniu mamy do czynienia z podaniem na błony sluzowe płuc. jak wszystkim wiadomo to ogromna powierzchnia do tego swietnie ukrwiona. opary bf są wie b.szybko absorbowane z powierzchni pecherzyków do krwi z ominięciem wątroby. efekt jest prawie natychmiastowy jak po iv. niestety ta droga podania ma jedna ale za to b.niekorzystna ceche. trzeba się po prostu nauczyc jak waporyzować. inaczej wiele sie nie poczuje, a sam materiał pójdzie z dymem. po części rozwiązaniem tego problemu może być użycie meth pipe. niemniej tez trzeba poćwiczyć. nie musze chyba nadmieniać, że osoby z astma oskrzelową lub jakimikolwiek dusznościami nie powinny w ogóle stosować tej metody.
Butyr-fentanyl ze śluzówki nosa w/g różnych źródeł wchłania sie od 30-60% podanej dawki. Ja myślę, że optymalnie bedzie koło 50%. Dlatego aby odczuć działanie tych 3 mg należałoby podać przynajmniej 6 mg na śluzówkę nosa.
jak najpoprawniej wykorzystać ten sposób podania?
 
-przygotuj sobie folie aluminiowa, prostokat szeroki na 3 cm i długi na 10. powinny byc co najmniej 2-4 warstw folii. dobrze ja sprasuj by warstwy możliwie dobrze przylegały do siebie. dla mnie najlepsze były 2 warstwy, ale to juz zależy od wprawy i upodobań. opal dobrze folie z obu stron. przygotuj sobie rurke do zasysania dymu i pensetke do trzymania folii, gdyż b.szybko sie nagrzewa i parzy w palce. bardzo dobrze sprawdzaja sie lufki szklane do papierosów. lepsze są te dłuższe. na folie nasyp materiał, tak by był rozprowadzony cienka warstwa, by nie tworzył górki. ustaw ogien zapalniczki na najmniejszy jaki sie da. zacznij powoli ogrzewac folie od spodu nie dotykajac jej płomieniem. po paru sekundach powinien pokazać sie biały dym, który natychmiast wciagaj przez szklana rurke ustami do płuc.``staraj sie ściagnac szerszym końcem rurki cały dym i wciagnąć go jak najgłebiej. zgas płomień by nie spalić materiału wstrzymaj na troche oddech i powtórz cała procedurę do skończenia materiału. bf bedzie sie topił w postaci lepkiej, gestej brązowo-żółtej masy, która bedzie płynać po folii. b.ważna jest technika ogrzewania, by nie spalić materiału. no ale to juz sam musisz sobie przećwiczyc. nie jest to wcale trudne. po paru razach powinno byc wssystko ok. niestety bf ma b.zły smak przy sublimacji i b.czesto powoduje odruch kaszlu, gdyz drazni gardło.
'''palenie''': Najlepszy, poza iv, sposób przyjmowania bf-a. Jeżeli umiejętnie to robisz, masz efekt prawie równy iv i małą stratę materiału. Jedna uwaga - palimy tylko czystą substancję, jeżeli chcemy mieć stuprocentowy efekt. Może być rozcierka, ale z kofeiną lub lewamizolem. Rozcierki z cukrami po prostu karmelizują i się zwęglają zbyt szybko, by bf mógł z nich wysublimowac w odpowiednim stężeniu. Przy paleniu mamy do czynienia z podaniem na błony śluzowe płuc. Jak wszystkim wiadomo to ogromna powierzchnia do tego świetnie ukrwiona. Opary bf-a więc bardzo szybko absorbowane z powierzchni pęcherzyków do krwi z ominięciem wątroby. Efekt jest prawie natychmiastowy, jak po iv. Niestety ta droga podania ma jedną, ale za to bardzo niekorzystną cechę. Trzeba się po prostu nauczyć jak waporyzować, inaczej wiele się nie poczuje, a sam materiał pójdzie z dymem. Po części rozwiązaniem tego problemu może być użycie meth pipe. Niemniej jednak, trzeba też poćwiczyć. Nie muszę chyba nadmieniać, że osoby z astmą oskrzelową lub jakimikolwiek dusznościami nie powinny w ogóle stosować tej metody.
drugim sposobem jest palenie w methpipe. uważam, że przy paleniu optymalnie. taka fajka kosztuje na necie 20 pln, a zyski sa niewspółmierne. praktycznie nie ucieka nic dymu, a na folii ucieka multum. nawet jak wprawnie posługujesz sie folia to i tak masz duże straty. w fajce pali sie b.łatwo. wystarczy nasypac i ogrzac od spodu. pamietaj, nie dotykaj nigdy płomieniem dna fajki. to osmala szkło. jak w kuli pojawi sie dym przestań ogrzewac i wciagaj. nic prostszego.''
 
 
Jak najpoprawniej wykorzystać ten sposób podania?
 
* przygotuj sobie folię aluminiowa, prostokąt szeroki na 3 cm i długi na 10. Powinny być co najmniej 2-4 warstwy folii. Dobrze ją sprasuj, aby warstwy możliwie dobrze przylegały do siebie. Dla mnie najlepsze były 2 warstwy, ale to już zależy od wprawy i upodobań. Opal dobrze folię z obu stron. Przygotuj sobie rurkę do zasysania dymu i pensetkę do trzymania folii, gdyż b.szybko się nagrzewa i parzy w palce. Bardzo dobrze sprawdzają się lufki szklane do papierosów. Lepsze są te dłuższe. Na folię nasyp materiał, tak by był rozprowadzony cienka warstwa, by nie tworzył górki. Ustaw ogień zapalniczki na najmniejszy, jaki sie da. Zacznij powoli ogrzewać folię od spodu nie dotykajac jej płomieniem. Po paru sekundach powinien pokazać się biały dym, który natychmiast wciągaj przez szklaną rurkę ustami do płuc. Staraj się ściągnąć szerszym końcem rurki cały dym i wciągnąć go jak najgłębiej. Zgaś płomień, by nie spalić materiału, wstrzymaj na trochę oddech i powtórz całą procedurę do skończenia materiału. B-f będzie się topił w postaci lepkiej, gestej brązowo-żółtej masy, która będzie płynąć po folii. Bardzo ważna jest technika ogrzewania, by nie spalić materiału. Niestety, bf ma b.zły smak przy sublimacji i b.czesto powoduje odruch kaszlu, gdyż drażni gardło.
 
* drugim sposobem jest palenie w methpipe. Uważam, że przy paleniu optymalnie. taka fajka kosztuje na necie 20 pln, a zyski niewspółmierne. Praktycznie nie ucieka nic dymu, a na folii ucieka multum. Nawet jak wprawnie posługujesz się folią, to i tak masz duże straty. W fajce pali się b.łatwo. wystarczy nasypać i ogrzać od spodu. Pamiętaj, nie dotykaj nigdy płomieniem dna fajki. To osmala szkło. jak w kuli pojawi się dym - przestań ogrzewać i wciągaj. nic prostszego.


== Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu ==
== Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu ==

Wersja z 16:48, 3 cze 2015


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCCC(=O)N(C2CCN(CCc1ccccc1)CC2)c3ccccc3

Inne nazwy substancji

Butyrfentanyl, B-F, N-fenylo-N-[1-(2-fenyloetylo)piperydyn-4-ylo]butanoamid

Odmiany nazwy substancji

butyr-fentanylu, butyr-fentanylowi, butyr-fentanylem, butyrfentanylu, butyrfentanylem, butyrfentanylowi

Uwaga! Zawartości metki nie edytujemy w Kuchni [H]yperreala. Jest ona generowana automatycznie z repozytorium https://github.com/hyperreal/Substancje - zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tej listy na GitHubie.

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/butyr-fentanyl

Informacje ogólne


Opracowania naukowe

chemia: jest to amid, dokładnie chlorowodorek, czyli sól. Butyr-fentanyl powstaje w reakcji z aniliną. Taką grupę związków określa się mianem anilidów. powstaje w reakcji anpp z bezwodnikiem lub chlorkiem butyrylu. Takie amidy są dość odporne na hydrolize w środowisku kwaśnym i alkalicznym, co nie oznacza, że jej nie podlegają. Jednakże krótkie ogrzewanie, czy krótkotrwała zmiana ph nie wpływaja destrukcyjnie na związek. roztwór o kwasnym ph może być krótkotrwale przechowywany nawet w obecności światła i powietrza. ważne by temperatura przechowywania nie była zbyt wysoka. Substancja czysta ma postać bezbarwnego proszku o dobrze wyczuwalnym , swoistym zapachu kwasu masłowego. zapach ten z czasem zanika. Zwykle dostępny jest w postaci rozcierek z glukozą bądź laktozą, ew.kofeiną. W obrocie występuje sól bf, zwykle chlorowodorek. postać soli zapewnia rozpuszczalnośc w wodzie i jest trwalsza niż freebase. Jednakże ma to też swoje minusy. ale już nie w chemii związku, a w jego farmakokinetyce. Chlorowodorek bf jest więc dobrze rozpuszczalny w wodzie, nieco lepiej w ciepłej. jest trwalszy niz freebase. jako sól słabej zasady organicznej i mocnego kwasu jego r-ry wodne mają odczyn kwaśny- i tu uwaga przy podaniach iv, gdyż działa silnie drażniąco na ścianki naczyń krwionośnych (pieczenie przy podaniu), Nie należy go bez zbuforowania podawać w ogóle im, gdyż może spowodować nawet martwice tkanki w miejscu podania. Do tego taka iniekcja jest bardzo bolesna. Butyr-fentanyl, jako sól ulega w środowisku wodnym dysocjacji na kation i anion, jest więc to postać zjonizowana. ma to swoje plusy i minusy. + jego dobra rozpuszczalność w wodzie, - zaś trudność w przechodzeniu przez błony biologiczne. Na szczęście nawet sól jest na tyle lipofilna, że wykazując duże powinowactwo do lipidów, potrafi te błony ominąć.

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Zastosowanie rekreacyjne

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

podanie doustne (do przewodu pokarmowego): od razu zaznaczam, ze jest to najgorsza z mozliwych dróg. Aby substancja mogła być wchłonieta z przewodu pokarmowego musi się najpierw rozpuścić. Już na tym etapie występują straty, bo cześć substancji może być związana np. przez zalegajacy w żołądku pokarm. dlatego należy przyjmować ją na czczo popijając ciepłą woda i tylko wodą. Po dostaniu się do żołądka i rozpuszczeniu, substancja wędruje do górnego odcinka jelita cienkiego. Tu nastepuje jej właściwe wchłanianie. również na tym etapie moga wystąpić duże straty. Wszystkie trawione równoczesnie pokarmy, skład soku jelitowego, jego ph, stan fizjologiczny organizmu (zdrowie, choroba), obecność innych leków - mogą wpływać na wchłanianie substancji. Aby ograniczyć te straty należy, jak wczesniej pisałem, przyjmować substancję na czczo, nie łaczyć jej z innymi substancjami, popijać jedynie ciepłą wodą (lekki wzrost temp powoduje lepsze wchłonięcie, bo polepsza ukrwienie). Bardzo ważne jest również ph. W tym odcinku jest silnie alkaliczne. wiele substancji przechodzi więc w postać wolnych zasad, ale to nie jest problemem, gdyż są one zwykle lipofilne i ulegają wtedy aktywnemu transportowi przez kosmki enterocytów. Substancje pozostające w stanie zjonizowanym wchłaniane są jeszcze na zasadzie różnicy stężeń po obu stronach błony biologicznej. Po wchłonięciu do krwiobiegu część dawki trafia bezpośrednio do krążenia wrotnego i do wątroby, gdzie ulega efektowi pierwszego przejścia. Tu równiez występują duże straty, gdyż substancja pomija główny układ krażenia i jest od razu metabolizowana. Widzimy więc, że straty substancji przy tym podaniu są już od momentu rozpuszczenia, aż do momentu przejścia przez błonę biologiczną enterocytu i trafienia do krążenia. Niekiedy straty te są rzędu 90 % podanej dawki. Przy naszym bf mówi się o 30% wchłanianiu, czyli że działa jedynie 30% podanej dawki. 30% z 3 mg to zaledwie 0,9 mg. Dawka na pewno dużo, dużo za mała by cokolwiek poczuć, jeszcze przy tej drodze podania. Nawet dla kogoś z całkowitym brakiem tolerancji na opio będzie to duzo za mała dawka. dla kogoś z tolerancją już nie wspomnę. Co zrobić? Jedyne wyjście to zwiększyć dawkę tak, by dawką działającą było to 3 mg. to 3 mg musi być tymi naszymi wchłonietymi 30%. Należy więc przyjąć przynajmniej 10 mg czystej substancji, aby mieć w krwiobiegu 3 mg aktywnego bf-a. Dawka 3 mg nie jest wysoka. Nawet dla kogos bez zbytniej tolerancji. Dla kogoś z dużą i b.dużą tolerancją to mała dawka. Należy więc w obliczeniach uwzględnić również swoją tolerancję na opio. Dla średnio dużej należy nasze 30% czystej substancji, czyli te 10 mg pomnożyć przynajmniej przez 3.

sniff: podanie na błonę śluzową nosa. Droga na pewno lepsza niż p.o. Należy jednak pamiętać o paru fizjologicznych aspektach związanych z tym podaniem. Jest to też na pewno najbardziej nieprzyjemną z dróg dystrybucji (zapach i silne właściwości drażniące błonę śluzową). Śluzówka nosa ma za zadanie wychwytywanie drobin i filtrowanie w ten sposób powietrza, którym oddychamy. Drobiny te osadzają się na sluzówkach w doskonale znanej kazdemu postaci :). Jest to już pierwsza bariera mechaniczna uniemożliwiająca kontakt bf-a ze śluzówką nosa. Dlatego przed podaniem należy dobrze wyczyscić mechanicznie nos i przepłukac np. solą fizjologiczną. Butyr-fentanyl podany na śluzówkę musi rozpuscić się w jej wydzielinie, by następnie być przetransportowany przez nią do położonych bezposrednio w błonie śluzowej naczyń włosowatych. Dlatego śluzówka nie może być sucha. jeżeli będzie sucha - bf się po prostu nie rozpuści. nierozpuszczone = niewchłonięte. Do tego bf jest zjonizowany, gdyż jest w postaci soli, więc już nie ma tak dużego powinowactwa do lipidów błony sluzowej jak wolna zasada, co ogranicza znacznie aktywny transport przez lipidy (na szczescie sól jest na tyle lipofilna, że w pewnym stopniu ma zdolności łączenia się z lipidami błony). Główną drogą transportu jest tu róznica w gradiencie stężeń po obu stronach błony. dlatego im śluzówka wilgotniejsza tym lepiej, bo więcej substancji się rozpuszcza. Jeżeli masz wysuszoną śluzówkę nosa przed podaniem nawilż ją r-rem soli morskiej lub fizjologicznej. Znacznie wzrośnie wtedy ilość rozpuszczonego materiału, a co za tym idzie i wchłoniętego. Druga metoda aby zwiekszyć wchłanianie ze sluzówki nosa, to jej lekkie podrażnienie. Przy bf nie trzeba nic, on już to sam załatwi w mało przyjemny sposób. Po trzecie - przed podaniem ogrzej lekko nos np. przez nałożenie ciepłego okładu. Ciepło rozszerzy naczynka i wchłanianie będzie dużo lepsze. nos musi też byc drożny, gdyż inaczej może wystapic problem z wciąganiem dawki. Jeżeli macie rozcierkę i dużo proszku, snifujcie to nie na raz a w kilku partiach. Małe partie proszku rozpuszczają się duzo lepiej i szybciej niż pojedyncza dawka o dużej objętości. Do sniffa nadaje się najlepiej czysta substancja. Glukoza czy laktoza, mimo że są rozpuszczalne w wodzie, to nie są aż tak dobrze rozpuszczalne na zimno. Do tego zatykają mechanicznie śluzówkę. Stąd naprawdę lepiej podzielić dużą objetościowo partię materiału na choćby 3 cześci i wciągać jedną po drugiej. Przy podaniu na śluzówkę nosa najlepszą opcją rozcierki byłaby z cyklodekstryną, no ale ja nie spotkałem sie jeszcze z czyms takim na rynku. Cyklodekstryna poprawia wchłanianie substancji ze śluzówki.

Butyr-fentanyl ze śluzówki nosa w/g różnych źródeł wchłania sie od 30-60% podanej dawki. Ja myślę, że optymalnie bedzie koło 50%. Dlatego aby odczuć działanie tych 3 mg należałoby podać przynajmniej 6 mg na śluzówkę nosa.

palenie: Najlepszy, poza iv, sposób przyjmowania bf-a. Jeżeli umiejętnie to robisz, masz efekt prawie równy iv i małą stratę materiału. Jedna uwaga - palimy tylko czystą substancję, jeżeli chcemy mieć stuprocentowy efekt. Może być rozcierka, ale z kofeiną lub lewamizolem. Rozcierki z cukrami po prostu karmelizują i się zwęglają zbyt szybko, by bf mógł z nich wysublimowac w odpowiednim stężeniu. Przy paleniu mamy do czynienia z podaniem na błony śluzowe płuc. Jak wszystkim wiadomo to ogromna powierzchnia do tego świetnie ukrwiona. Opary bf-a są więc bardzo szybko absorbowane z powierzchni pęcherzyków do krwi z ominięciem wątroby. Efekt jest prawie natychmiastowy, jak po iv. Niestety ta droga podania ma jedną, ale za to bardzo niekorzystną cechę. Trzeba się po prostu nauczyć jak waporyzować, inaczej wiele się nie poczuje, a sam materiał pójdzie z dymem. Po części rozwiązaniem tego problemu może być użycie meth pipe. Niemniej jednak, trzeba też poćwiczyć. Nie muszę chyba nadmieniać, że osoby z astmą oskrzelową lub jakimikolwiek dusznościami nie powinny w ogóle stosować tej metody.


Jak najpoprawniej wykorzystać ten sposób podania?

  • przygotuj sobie folię aluminiowa, prostokąt szeroki na 3 cm i długi na 10. Powinny być co najmniej 2-4 warstwy folii. Dobrze ją sprasuj, aby warstwy możliwie dobrze przylegały do siebie. Dla mnie najlepsze były 2 warstwy, ale to już zależy od wprawy i upodobań. Opal dobrze folię z obu stron. Przygotuj sobie rurkę do zasysania dymu i pensetkę do trzymania folii, gdyż b.szybko się nagrzewa i parzy w palce. Bardzo dobrze sprawdzają się lufki szklane do papierosów. Lepsze są te dłuższe. Na folię nasyp materiał, tak by był rozprowadzony cienka warstwa, by nie tworzył górki. Ustaw ogień zapalniczki na najmniejszy, jaki sie da. Zacznij powoli ogrzewać folię od spodu nie dotykajac jej płomieniem. Po paru sekundach powinien pokazać się biały dym, który natychmiast wciągaj przez szklaną rurkę ustami do płuc. Staraj się ściągnąć szerszym końcem rurki cały dym i wciągnąć go jak najgłębiej. Zgaś płomień, by nie spalić materiału, wstrzymaj na trochę oddech i powtórz całą procedurę do skończenia materiału. B-f będzie się topił w postaci lepkiej, gestej brązowo-żółtej masy, która będzie płynąć po folii. Bardzo ważna jest technika ogrzewania, by nie spalić materiału. Niestety, bf ma b.zły smak przy sublimacji i b.czesto powoduje odruch kaszlu, gdyż drażni gardło.
  • drugim sposobem jest palenie w methpipe. Uważam, że przy paleniu optymalnie. taka fajka kosztuje na necie 20 pln, a zyski są niewspółmierne. Praktycznie nie ucieka nic dymu, a na folii ucieka multum. Nawet jak wprawnie posługujesz się folią, to i tak masz duże straty. W fajce pali się b.łatwo. wystarczy nasypać i ogrzać od spodu. Pamiętaj, nie dotykaj nigdy płomieniem dna fajki. To osmala szkło. jak w kuli pojawi się dym - przestań ogrzewać i wciągaj. nic prostszego.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

farmakodynamika: syntetyczny opioid, narkotyczny lek p-bólowy z gr.pochodnych piperydyny.. do tej samej grupy należy również fentanyl. działaja przez system receptorów opioidowych, głównie receptor mu. wykazuja działanie p-bólowe i psychoaktywne typowe dla opioidów. wszystko, co trzeba wiedziec, o ich farmakologii, oprócz działania i zastosowania sprowadza sie głównie do farmakokinetyki bf. bardzo wielu uzytkowników skarzy sie, że substancja podana inna drogą niz iv, nie działa, działa krótko badź słabo. wszystkie te mankamenty zwiazane sa z kinetyka leku i jego chemią.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym