5-meo-mipt: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Linia 66: | Linia 66: | ||
5-MeO-MiPT powoduje, że odczynnik Ehrlich zmienia kolor na fioletowy, a następnie blaknie do bladoniebieskiego. Powoduje, że odczynnik markiza zmienia kolor z żółtego na czarny. | 5-MeO-MiPT powoduje, że odczynnik Ehrlich zmienia kolor na fioletowy, a następnie blaknie do bladoniebieskiego. Powoduje, że odczynnik markiza zmienia kolor z żółtego na czarny. | ||
Uważa się, że mechanizm, który wytwarza halucynogenne i enteogenne efekty 5-MeO-MiPT, wynika głównie z agonizmu receptora 5-HT2A, chociaż mogą być również zaangażowane dodatkowe mechanizmy działania, takie jak hamowanie MAO. 5-MeO-MiPT wiąże się najsilniej z receptorami 5-HT1A; wykazuje również dość silne powinowactwo wiązania do SERT i NET, działając w ten sposób jako umiarkowanie silny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Mechanizmy te mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego istnieje wiele niepotwierdzonych doniesień o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym po niewielkich dawkach tego związku. Na przykład SNRI, takie jak wenlafaksyna, są powszechnie przepisywane w leczeniu depresji, a agonista 5-HT1A buspiron jest przepisywany głównie w leczeniu lęku. | |||
== Uzależnienie i sposoby jego leczenia == | == Uzależnienie i sposoby jego leczenia == |
Wersja z 23:29, 22 kwi 2021
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/5-meo-mipt
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/meo-mipt-t26213.html
Wzór chemiczny
Inne nazwy substancji
5-Metoksy-N-metylo-N-izopropylotryptamina, N-[2-(5-metoksy-1H-indol-3-ilo)etylo]-N-metylopropano-2-amina
Informacje ogólne
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Substancja nie była stosowana w celach medycznych lub nie posiada zastosowania medycznego.
Zastosowanie rekreacyjne
Jest to analog bardziej popularnego leku 5-MeO-DiPT (nazywanego „foxy”) i nosi przydomek „moxy”. Niektórzy użytkownicy zgłaszają dotykowe efekty 5-MeO-DiPT bez niektórych niepożądanych skutków ubocznych. Przy wyższych dawkach staje się znacznie bardziej psychodeliczny, czasami porównując go z 5-MeO-DMT. Ale w dawkach 4-10 miligramów użytkownicy uważają 5-MeO-MiPT za bardzo euforyczny i wyczuwalny związek chemiczny. Jej działanie energetyczne może być bardzo silne przy dużych dawkach, znacznie zwiększając tętno. Dźwięki mogą zostać wzmocnione w percepcji do punktu, w którym pojawiają się efekty synestetyczne („dźwięki dotykania i / lub smakowania”).
Inne zastosowania
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Doustnie 5-MeO-MiPT jest aktywny w dawce 4-6 mg. Lek można również palić, ale w przeciwieństwie do większości innych tryptamin, ta droga wymaga znacznie większej dawki. Zwykle pali się 10–20 mg. Zwykle wytwarza bardzo silny zapach.
Niektórzy użytkownicy zgłaszają aktywność tak niską, jak 1 mg, podczas gdy inni nie zgłaszają żadnej aktywności do 20 mg, związek ten wydaje się być bardzo wrażliwy na osobę i każdy potencjalny badacz powinien o tym pamiętać. Miareczkowanie dawki byłoby szczególnie ważne w przypadku tego związku.
Niektórzy użytkownicy zgłaszają niewielką lub żadną aktywność wzrokową, dopóki nie zostaną przyjęte dawki 10 mg lub wyższe. Ta substancja chemiczna okazuje się bardzo przydatna do otwierania się i wyrażania siebie, podobnie jak MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetamina) i może być użyteczną substancją chemiczną w terapii psychedelicznej.
Dawkowanie doustne (wg. psychonautwiki.org)
Odczuwalne: 1 - 2 mg
Lekko: 2 - 4 mg
Średnio: 4 - 6 mg
Mocno: 6 - 15 mg
Bardzo mocno: ponad 15 mg
Czas działania
Całkowity czas działania: 5 - 8 godzin
Wejście: 20 - 60 minut
Narastanie efektów: 15 - 20 minut
Szczyt działania (peak): 1 - 2 godziny
Stopniowe zanikanie efektów: 1 - 2 godziny
Typowe postefekty (afterglow): 1 - 8 godzin
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Chemia i farmakologia substancji
5-MeO-MiPT należy do klasy związków powszechnie znanych jako tryptaminy i jest N-metylo-N-izopropylowym homologiem psychedeliku, 5-MeO-DMT. Pełna nazwa substancji chemicznej to 5-metoksy-N-metylo-N-izopropylotryptamina.
5-MeO-MiPT powoduje, że odczynnik Ehrlich zmienia kolor na fioletowy, a następnie blaknie do bladoniebieskiego. Powoduje, że odczynnik markiza zmienia kolor z żółtego na czarny.
Uważa się, że mechanizm, który wytwarza halucynogenne i enteogenne efekty 5-MeO-MiPT, wynika głównie z agonizmu receptora 5-HT2A, chociaż mogą być również zaangażowane dodatkowe mechanizmy działania, takie jak hamowanie MAO. 5-MeO-MiPT wiąże się najsilniej z receptorami 5-HT1A; wykazuje również dość silne powinowactwo wiązania do SERT i NET, działając w ten sposób jako umiarkowanie silny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Mechanizmy te mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego istnieje wiele niepotwierdzonych doniesień o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym po niewielkich dawkach tego związku. Na przykład SNRI, takie jak wenlafaksyna, są powszechnie przepisywane w leczeniu depresji, a agonista 5-HT1A buspiron jest przepisywany głównie w leczeniu lęku.
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Z powodu występującej tolerancji (jak w przypadku wszystkich tryptamin) substancja nie uzależnia fizycznie. Posiada też bardzo niski potencjał uzależnienia psychicznego.
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
Od 1 lipca 2015 substancja jest zakwalifikowana jako nielegalna na terenie Polski.