DPT: Różnice pomiędzy wersjami

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Heheszka (dyskusja | edycje)
Heheszka (dyskusja | edycje)
 
Linia 148: Linia 148:
DPT jest analogiem DMT, dlatego też jest substancją kontrolowaną klasy C w Nowej Zelandii.
DPT jest analogiem DMT, dlatego też jest substancją kontrolowaną klasy C w Nowej Zelandii.


=== Angielski ===
=== Szwecja ===


Po sprzedaży DPT jako narkotyku, został on zdelegalizowany w Szwecji 26 stycznia 2016 roku.
Po sprzedaży DPT jako narkotyku, został on zdelegalizowany w Szwecji 26 stycznia 2016 roku.

Aktualna wersja na dzień 17:59, 4 wrz 2023


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/DPT

Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/dpt-t31422.html

Wzór chemiczny

[]CCCN(CCC)CCC1=CNC2=CC=CC=C21

Inne nazwy substancji

dipropylotryptamina, N,N-dipropylotryptamina, 3-[2-(dipropyloamino)etylo]indol

Odmiany nazwy substancji

dipropylotryptaminy, dipropylotryptaminą, dipropylotryptaminę


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/DPT

Informacje ogólne

N,N-Dipropylotryptamina (znana również jako Dipropylotryptamina, DPT) jest mniej znaną substancją psychodeliczną z klasy tryptamin. Jest blisko spokrewniona z DMT i wyjątkowo podobna pod względem intensywności halucynogenów, aczkolwiek ma umiarkowanie dłuższy czas trwania i większą nieprzewidywalność w stosunku do DMT i innych psychodelicznych tryptamin.

DPT został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1950 r. Pierwsze doniesienia o jego stosowaniu u ludzi pojawiły się w 1973 r., kiedy to badano go w niskich dawkach jako środek wspomagający terapię alkoholizmu. Był również badany w wysokich dawkach w celu wywołania szczytowych doświadczeń u pacjentów w terminalnym stadium raka. [3] Zyskała pewną sławę dzięki przyjęciu jej jako podstawowego sakramentu dla "Świątyni Prawdziwego Wewnętrznego Światła" w Stanach Zjednoczonych, chrześcijańskiej organizacji off-shoot, która wierzy w rytualne użycie psychodelików i odnosi się do nich jako "prawdziwego ciała Boga.

DPT, czyli N,N-dipropylotryptamina, jest syntetyczną cząsteczką indolu należącą do klasy tryptamin. Tryptaminy mają wspólną podstawową strukturę składającą się z dwucyklicznego heterocyklu indolowego połączonego na R3 z grupą aminową za pośrednictwem etylowego łańcucha bocznego. DPT zawiera dwa łańcuchy węglowe grup propylowych związane z końcową grupą aminową RN jego tryptaminowego szkieletu.

DPT posiada szereg podstawionych analogów, takich jak 4-HO-DPT lub 4-AcO-DPT.

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie


Synteza wg. TIHKAL:

(z tryptaminy) Roztwór 1.6g wolnej tryptaminy w 1ml izopropanolu potraktowano 5.1g jodku propylu i 5.2g diizopropyloetyloaminy, mieszając następnie przez 36h. Lotne związki oddzielono pod zmniejszonym ciśnieniem, a pozostałość podzielono między CH2Cl2 i zalkalizowaną NaOH wodą. Warstwę organiczną oddzielono, warstwę wodną ekstrahowano dwoma dodatkowymi porcjami CH2Cl2, ekstrakty zlano, a rozpuszczalnik usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem. Na pozostałość, brązowy olej ważący 2.75g, podziałano 5g bezwodnika octowego i ogrzewano w łaźni parowej przez 20 minut. Po ochłodzeniu dodano małą ilość wody amoniakalnej i całość wlano do 200ml 0.5N H2SO4. Roztwór ten przemyto trzykrotnie CH2Cl2 i zalkalizowano 25% NaOH. Ekstrahowano z użyciem 3x40ml CH2Cl2, ekstrakty zlano, a rozpuszczalnik usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem Oleistą pozostałość przedestylowano przy 145–155 °C i 0.08 mm/Hg otrzymując 1.14 g N,N-dipropylotryptaminy w postaci białego oleju. Rozpuszczono ją w 5ml izopropanolu, zakwaszono stęż. HCl i rozcieńczono 20ml bezwodnego eteru, otrzymując chlorowodorek N,N-dipropylotryptaminy (DPT) w postaci ładnego białego proszku. Wydajność wynosiła 1.10 g (45%), temp topn. 174–176 °C. IR (in cm-1): 759, 774, 831, 987 (br.), 1084, 1101. Zastąpienie diizopropyloetyloaminy taką samą ilością NaHCO3 prowadziło do powstania produktu, ale z 10% spadkiem wydajności.

(z indolu) Do dobrze mieszanego roztworu 10g indolu w 150ml bezw. eteru dietylowego dodano, wkraplając przez 30 min., roztwór 11g chlorku oksalilu w 150ml bezw. eteru dietylowego. Mieszanie kontynuowano przez kolejne 15min., w czasie tym oddzielił się chlorek indolilo-3-glioksylu. Odsączono go i użyto bezpośrednio w kolejnym etapie. Dodawano go, małymi porcjami do 20ml bezwodnej dipropyloaminy, mieszając przy tym. Dodano następnie nadmiar 2N HCl, mieszaninę ochłodzono, a powstały osad odsączono. Przekrystalizowano z wodnego r-ru etanolu otrzymując, po wysuszeniu na powietrzu, 13.2 g indolilo-3-N,N-dipropyloglioksylamidu o temp. topn. 95-96 °C. Roztwór 13g tego związku w 350ml bezwodnego dioksanu dodano, powoli, do 19g LAH w 350ml dobrze mieszanego, umieszczonego w atmosferze gazu obojętnego i ogrzewanego pod chłodnicą zwrotną dioksanu. Po dodaniu całości kontynuowano ogrzewanie przez kolejne 16h, mieszaninę reakcyjną ochłodzono, nadmiar wodorku rozłożono dodając ostrożnie wilgotny dioksan. Utworzony osad odsączono, przemyto gorącym dioksanem; filtrat i dioksan z przemycia wysuszono nad bezw. MgSO4, po czym usunięto rozpuszczalnik pod zmniejszonym ciśnieniem. Brązowawą pozostałość rozpuszczono w bezw. eterze i nasączono bezwodnym chlorowodorem. Powstałe kryształy przekrystalizowano z benzenu/metanolu otrzymując 11.9g chlorowodorku N,N-dipropylotryptaminy (DPT) o temp. topn. 178–179 °C i z całkowitą wydajnością 49%.


Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Zastosowanie rekreacyjne

"Cielesny haj" DPT jest ogólnie bardziej widoczny niż w przypadku bardziej znanego DMT. Często występuje uczucie odłączenia kończyn od ciała, siła przygniatająca ciało do powierzchni, na której leży i drżenie ciała, które często sprawiają, że użytkownik czuje się świadomy, ale nie kontroluje swojego ciała. Działą mocno euforycznie.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

DPT może być przyjmowane doustnie, wciągane do nosa, wstrzykiwane domięśniowo lub (w formie freebase) palone.


Dawkowanie wg Erowid:

Doustnie

Działanie wyczuwalne: 75 mg

Średnio: 150 - 250 mg

Mocno: 200 - 350 mg


Wejście: 20 - 60 minut (zależnie od zawartości żołądka)

Czas trwania: 2 - 4 godziny

Typowe postefekty: 2 - 3 godziny



Donosowo

Działanie wyczuwalne: 5 - 20 mg

Średnio: 25 - 100 mg

Mocno: 60 - 200 mg


Wejście: 5 - 20 minut

Szczyt działania: T + 30 - 45 minut

Czas trwania: 3 - 4 godziny

Typowe postefekty: 2 - 4 godziny



Domięśniowo

Działanie wyczuwalne: 10 mg

Średnio: 15 - 75 mg

Mocno: 50 - 125 mg


Wejście: 2 - 10 minut

Szczyt działania: T + 30 - 45 minut

Czas trwania: 3 - 4 godziny

Typowe postefekty: 2 - 4 godziny



Palenie/waporyzacja postaci freebase

Działanie wyczuwalne: 10 mg

Średnio: 20 - 50 mg

Mocno: 50 - 100 mg


Wejście: natychmiastowe

Czas trwania: 30 - 60 minut

Typowe postefekty: 2 - 4 godziny

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Niemcy

DPT jest kontrolowany na mocy NpSG (ustawy o nowych substancjach psychoaktywnych)od 18 lipca 2019 r. Produkcja i import w celu wprowadzenia na rynek, podawanie innej osobie i handel są karalne. Posiadanie jest nielegalne, ale nie podlega karze.

Łotwa

DPT jest substancją kontrolowaną z Wykazu I.

Nowa Zelandia

DPT jest analogiem DMT, dlatego też jest substancją kontrolowaną klasy C w Nowej Zelandii.

Szwecja

Po sprzedaży DPT jako narkotyku, został on zdelegalizowany w Szwecji 26 stycznia 2016 roku.

Szwajcaria

DPT jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis E.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym