Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]COC1=CC(=C(C=C1CCN)OC)Br

Inne nazwy substancji

2,5-dimetoksy-4-bromofenyloetyloamina

Uwaga! Zawartości metki nie edytujemy w Kuchni [H]yperreala. Jest ona generowana automatycznie z repozytorium https://github.com/hyperreal/Substancje - zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tej listy na GitHubie.

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/2C-B

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Synteza według TIHKAL:

Roztwór 100 g 2,5-dimetoksybenzaldehydu w 220 g nitrometanu został potraktowany 10 g bezwodnego octanu amonu i ogrzewany na łaźni parowej przez 2,5 godziny przy okresowym mieszaniu. Ciemnoczerwona mieszanina reakcyjna została pozbawiona nadmiaru nitrometanu pod zmniejszonym ciśnieniem a pozostałość spontanicznie wykrystalizowała. Surowy nitrostyren został oczyszczony poprzez sproszkowanie w alkoholu izopropylowym, przefiltrowanie i wysuszenie, do otrzymania 85 g 2,5-dimetoksy-β-nitrostyrenu w postaci żółto-pomarańczowego produktu o czystości odpowiedniej dla następnego kroku. Produkt o wyższej czystości może być uzyskany przez rekrystalizację z wrzącego alkoholu izopropylowego.

Do 2-litrowej kolby okrągłodennej zaopatrzonej w magnetyczne mieszadło umieszczonej w obojętnej atmosferze wlano 750 ml bezwodnego tetrahydrofuranu (THF) zawierającego 30 g glinowodorku litu Li[AlH4]. Następnie dodano roztwór 60 g 2,5- dimetoksy-β-nitrostyrenu także w THF. Ostatecznie roztwór brudno-żółto-brązowego koloru był utrzymywany w temperaturze wrzenia przez 24 godziny. Po ochłodzeniu nadmiar wodorku został zneutralizowany przez dodanie kroplami alkoholu izopropylowego. Następnie dodano 30 ml 15% NaOH celem przekształcenia substancji nieorganicznych do nierozpuszczalnej masy możliwej do odsączenia. Mieszanina została przefiltrowana a pozostałość przemyta THF a następnie metanolem. Połączony roztwór wyjściowy i popłuczyny zostały pozbawione rozpuszczalnika pod zmniejszonym ciśnieniem a z pozostałości utworzono zawiesinę w 1,5 l wody, którą z kolei zakwaszono HCl, przemyto 3x100 ml CH2Cl2, silnie zalkalizowano 25% NaOH i ponownie wyekstrahowano 4x100 ml CH2Cl2. Wyciągnięte ekstrakty pozbawiono rozpuszczalnika pod zmniejszonym ciśnieniem, pozostawiając 26 g oleistej cieczy, którą przedestylowano w temp. 120-130 °C pod ciśnieniem 0,5 mmHg dając ostatecznie 21 g białego oleju – 2,5-dimetoksyfenetylaminy szybko absorbującej CO2 z powietrza.

Do dobrze mieszanego roztworu 24,8 g 2,5-dimetoksyfenetylaminy w 40 ml lodowego kwasu octowego dodano 22 g pierwiastkowego bromu rozpuszczonego w 40 ml kwasu octowego. Po kilku minutach nastąpiło wytrącanie osadu i równoczesne wydzielanie sporej dawki ciepła. Następnie pozwolono mieszaninie na powrót do temperatury pokojowej, przefiltrowano ją a osad został przemyty niewielką ilością zimnego kwasu octowego. Był to bromowodorek. Występuje wiele skomplikowanych form tej soli, razem z polimorficznymi odmianami i hydratami, które to mogą uczynić wyizolowanie i opisanie 2C-B bardzo zawodnym i zdradliwym. Najszczęśliwszą drogą jest doprowadzenie do nierozpuszczalnego chlorowodorku z wolnej zasady. Całkowita masa uwodnionego octanu jest rozpuszczana w ciepłej wodzie, alkalizowana do pH 11 25 NaOH i ekstrahowana 3x100 ml CH2Cl2. Usunięcie rozpuszczalnika dało 33,7 g pozostałości, która została przedestylowana w 115-130 °C pod ciśnieniem 0,4 mmHg. Biały olej o masie 27,6 g został rozpuszczony w 50 ml wody zawierającej 7 g kwasu octowego. Ten przejrzysty roztwór podczas energicznego mieszania został potraktowany 20 ml stężonego HCl. Nastąpiło natychmiastowe wytrącenie bezwodnej soli chlorowodorku 2,5-dimetoksy-4-bromofenetylaminy (2C-B). Kryształy te zostały zebrane poprzez filtrację (może być rozpuszczony znacznie poprzez dodanie dodatkowych 60 ml wody), przemyty wodą a następnie kilkoma porcjami 50 ml eteru dietylowego. Po całkowitym osuszeniu uzyskano 31,05 g ładnych białych igieł o t.t. 237-239 °C z rozkładem. W przypadku, gdyby było za dużo wody, ostateczne dodanie stężonego HCl może skutkować otrzymaniem uwodnionego 2C-B. Bromowodorek topi się w temperaturze 214,5-215 °C. Octan w 208-209 °C.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Zastosowanie rekreacyjne

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy II-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym