Paroksetyna
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/apteka/paroksetyna
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/paroksetyna-ssri-watek-ogolny-t13157.html
Wzór chemiczny
Nazwa generyczna
Inne nazwy substancji
(3S,4R)-3-([benzo[d][1,3]diokso-5-iloksy]metylo)-4-(4-fluorofenylo)piperydyna
Odmiany nazwy substancji
paroksetyny, paroksetynę, paroksetyną, paroksetynie
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/paroksetyna
Informacje ogólne
Paroksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy SSRI i działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, co zwiększa jej stężenie w mózgu.
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Paroksetyna stosowana jest w medycynie w leczeniu: - zaburzeń depresyjnych, - zaburzeń lękowych (np. obsesyjno-kompulsywnych, lęku napadowego lub agorafobii), - zespołu stresu pourazowego, - fobii społecznej.
Zastosowanie rekreacyjne
Paroksetyna nie jest stosowana rekreacyjnie.
Inne zastosowania
Paroksetyna bywa stosowana pozarejestracyjnie w leczeniu przedwczesnego wytrysku.
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Paroksetyna standardowo jest przyjmowana w formie tabletek, raz na dobę (lub, rzadziej, w dwóch dawkach podzielonych). Leczenie rozpoczyna się zwykle od dawki 20 mg na dobę, a przeciętna dawka wynosi 40 mg/ dobę. Za maksymalną dawkę dobową przyjmuje się 50 mg/dobę, jednak w szczególnych przypadkach dopuszcza się dawkę 60 mg.
Działania niepożądane są podobne do innych leków z grupy SSRI i obejmują m.in. nudności, biegunkę, poszerzenie źrenic, problemy ze snem czy zmiany apetytu i masy ciała, a także zaburzenia seksualne. Objawy te ustępują przeważnie po ok. 3 tygodniach leczenia.
Paroksetyna, w połączeniu z innymi środkami serotoninergicznymi lub po przedawkowaniu może potencjalnie wywołać zagrażający życiu zespół serotoninowy.
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Paroksetyna jest w Polsce substancją czynną następujących leków na receptę: Arketis, Parogen, Paroxetine Aurobindo, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor.
Na czarnym rynku paroksetyna jest mało popularna, jednak zdarzają się osoby handlujące lekami przeciwdepresyjnymi (głównie oferujące ich sprzedaż przez Internet).
Chemia i farmakologia substancji
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Paroksetyna, podobnie jak inne leki z grupy SSRI nie powoduje uzależnienia, jednak nagłe jej odstawienie (zwłaszcza po dłuższym okresie leczenia) często prowadzi do wystąpienia objawów odstawienia, takich jak m.in. pogorszenie nastroju, bóle i zawroty głowy, nudności, parestezje czy bezsenność. Z tego powodu lek należy odstawiać stopniowo. Ryzyko objawów odstawienia w przypadku paroksetyny jest stosunkowo duże, ze względu na jej krótki okres półtrwania.
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
Paroksetyna nie jest w Polsce substancją kontrolowaną, jednak jest dostępna wyłącznie na receptę.