Calea zacatechichi

Z Narkopedia
Wersja z dnia 13:33, 21 paź 2022 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (Zastosowanie medyczne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wygląd

Plik:Calea ternifolia.JPG
Calea zacatechichi

Inne nazwy substancji

dream herb, zioło snu

Odmiany nazwy substancji

caleę, calei, caleą


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Calea zacatechichi

Informacje ogólne

Calea zacatechichi, synonim: Calea ternifolia – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych, występującej w niektórych rejonach Meksyku oraz Ameryki Środkowej. Jest krzewem o wysokości 1-1,5 m preferującym suche sawanny i kaniony. Ulistnienie naprzeciwległe, liście o długości do 5 cm i szerokości 2-4cm z ząbkowanymi krawędziami i krótką szypułką, kwiatostan mały i gęsty, zawiera 12 żółtawych kwiatów z szypułką krótszą od kielicha kwiatu. Roślina zarówno tradycyjnie, w regionie występowania, jak i współcześnie, w środowiskach osób zainteresowanych etnobotaniką oraz/lub świadomym śnieniem, ceniona ze względu na jej właściwość wpływania na jakość śnienia.

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Calea zacatechichi jest w regionie swojego naturalnego występowania stosowana w medycynie tradycyjnej. Oprócz praktyk diagnostycznych z pogranicza magii, które będą opisane dalej, calea wykazuje skuteczność w leczeniu gorączki i biegunek. W Meksyku napary wodne sporządzone z liści Calei podaje się pacjentom w szpitalu jako środek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, a tradycyjnie Indianie Mixe używają odwarów do tamowania krwotoków, w malarii, przywrzycy i biegunkach

Zastosowanie rekreacyjne

Głównym celem stosowania calei jest wpłynięcie na jakość śnienia. Oczekiwane efekty to wywołanie żywych, klarownych snów, ułatwienie ich zapamiętywania oraz zwiększenie szansy osiągnięcia stanu świadomego śnienia (Lucid Dreaming, LD). Z raportów użytkowników wynika, że calea znakomicie sprawdza się na tym polu, jakkolwiek niektórzy donoszą o mniej sporadycznych przyjemnych efektach, w rodzaju męczących snów, z których trudno się wybudzić, czy fałszywych przebudzeniach, będących swoistą odwrotnością świadomego śnienia.

Innymi aspektami rekreacyjnego działania calei, które jednak nie przez wszystkich są odnotowywane, są delikatna euforia (szczególnie po paleniu zioła) i czystość umysłowa, specyficzny stan klarowności mentalnej.

Inne zastosowania

Roślina posiada zastosowania magiczne. Wg. Indian z plemienia Chontal (Oaxaca, nie mylić z Majami Chonal z Tabasco) zioło "rozjaśnia zmysły", używane jest zatem w celu odnalezienia zaginionej osoby lub przedmiotu, a także rozpoznania przez szamana przyczyny choroby. Przyjmowany jest wówczas napar z rośliny, zaś równolegle jest ona palona w formie papierosa. Odpowiedź na pytanie przychodzi we śnie. Właściwościom tym Calea zawdzięcza lokalne miano "Liścia Boga". Oprócz przyjmowania rośliny w opisany wyżej sposób praktykowane jest także wkładanie jej pod poduszkę w tym samym celu.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Caleę można przyjmować w formie naparu, połykać w kapsułkach, palić w fajce lub papierosie, albo stosować ekstrakty.

W wypadku palenia skręca się jednego/dwa papierosy z liści i kwiatów i wypala przed snem. Do przygotowania naparu używa się ok. 3 gram surowca - zalewa się go zagotowaną (ale nie wrzącą) wodą i odstawia do wystygnięcia, po czym pije. Picie naparu jest metodą popularną i skuteczną, aczkolwiek nieprzyjemną, ze względu na jego bardzo gorzki smak. U niektórych osób w reakcji na gorycz może pojawić się odruch wymiotny, wobec czego warto dosłodzić napar używając np. miodu. Smaku można uniknąć połykając susz umieszczony w kapsułkach. Metody przyjęcia można też oczywiście kombinować, tak jak robią to tradycyjni użytkownicy - caleę można palić rónolegle z piciem naparu.

Istnieje prosty przepis na pozyskiwanie z calei żywicy:


Potrzebujesz butelke alkoholu 95% (spirytusu). Marka nie jest ważna - kup najtańszy jaki jest. Bądź BARDZO ostrożny - spirytus jest łatwopalny, tak samo jak benzyna. Zalej jedną część Calea dwoma częściami spirytusu w szczelnie zamkniętym słoiku. Odłóż go na trzy dni. Przefiltruj płyn z liśćmi przez gazę i wylej go na patelnię. Poczekaj aż alkohol wyparuje i zostanie Ci miłe odrażające "goo". Zeskrob je do kapsułek i...voila! Ale bądź ostrożny i pamiętaj, że będzie to co najmniej 5 razy mocniejsze od herbatki. Twoją startową dawką powinna być żywica z maksymalnie 1.5g Calea. Jeśli musisz, wypełnij resztę kapsułki cukrem.


oraz ekstraktu:


Zalej w słoiku 1 część liści Calea dwoma częściami wódki i wstrząsaj raz dziennie. Po tygodniu odcedź i wylej na patelnię. Poczekaj, aż alkohol odparuje i przelej do butelki. Ekstrakt jest słabszy od żywicy, lecz mocniejszy od herbaty.


Jak widać typowe dawkowanie zaczyna się od 1 g i zamyka się w obrębie kilku gram surowca (lub jego równoważnika), niemniej można odnotować, że niektóre źródła etnograficzne donoszą o spożywaniu przez szamanów znacznie większych ilości, szacowanych na ok. 60 g (w postaci naparu). Informacje te są jednak mało precyzyjne i nie jest zalecane sugerowanie się nimi.

WAŻNE: przed eksperymentami z caleą zalecane jest przeprowadzenie próby alergicznej. Opis takiego testu:


Włóż 2 małe liście Calea pod język albo za policzek na 15 minut i połykaj wypływające soki. Wypluj liście i poczekaj kolejne 15 minut. Jeśli zaobserwujesz puchnięcie albo swędzenie w kończynach, nie używaj Calea Zacatechichi.



Jakkolwiek nie są znane przypadki, by Calea wykazała się jakąkolwiek toksycznością, czy to przy stosowaniu sporadycznym czy systematycznym, należy pamiętać, że w wypadku jej palenia można spodziewać się typowych zagrożeń dla płuc i układu oddechowego, związanych z samą formą przyjęcia.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Poza Polską, gdzie posiadanie i obrót tą rośliną są nielegalne, Calea zacatechichi jest powszechnie dostępna na terenie UE oraz całego świata w sklepach etnobotanicznych. Sprzedawana jest w postaci suszu, płynnych ekstraktów, suchego ekstraktu oraz jako składnik mieszanek przeznaczonych do wspomagania śnienia. Nazwa calea zacatechichi była także wymieniana jako składnik na opakowaniach mieszanek do palenia, których działanie miało rzekomo opierać się o ekstrakty roślinne, w rzeczywistości zaś zasadzało się na syntetycznych kannabinoidach - mogło to przyczynić się do delegalizacji rośliny w Polsce. Oprócz wymienionych surowców możliwe jest także kupienie sadzonek rośliny, oraz jej nasion, nabywanie tych ostatnich nie jest jednak polecane z uwagi na fakt, że zachowują one zdolność do kiełkowania przez bardzo krótki czas.Poza sklepami etnobotanicznymi preparaty z calei w postaci kapsułkowanej czy tynktury dostępne są np. na Amazon.

Chemia i farmakologia substancji

Głównymi substancjami czynnymi surowca są laktony seskwiterpenowe, budową chemiczną zbliżone do laktonów występujących w Lactuca virosa. Owe wyizolowane laktony seskwiterpenowe należą do grupy germakranolidów. Najważniejszym jest caleicyna będąca produktem kondensacji kwasu p-hydroksyaminocynamonowego i juneolu. Ponadto zidentyfikowano jeszcze: calaksynę, ciliarynę, 1-beta-acetoksy-zakatechinolid, 1-oksy-zakatechinolid, caleokromeny A i B, calinę Ai B, caleicynę I i II, akacetynę, O-metylo-akacetynę i jeszcze inne analogi. Przeprowadzano badania EEG po podawaniu heksanowych i metanolowych wyciągów z Calea i placebo oraz dokonywano zapisów EEG. Stwierdzono, że za zwolnienie rytmów EEG odpowiadają bardziej polarne składniki (laktony) będące w wyciągu metanolowym, podczas gdy te z wyciągu heksanowego powodowały duże skoki na wykresie.

Dotychczas nie wykazano oddziaływania rośliny na żadne receptory OUN. Wpływ Calei dotyczy wydłużenia czasu trwania fazy REM snu. W wyniku badań prowadzonych na ochotnikach, podanie ekstraktu z rośliny powodowało zwiększenie liczby spontanicznych wybudzeń w fazie REM oraz zwiększenie częstości występowania lunatyzmu.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Nie są znane żadne doniesienia na temat uzależnienia od Calei zacatechichi.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

W większości krajów świata brak jakichkolwiek regulacji dotyczących posiadania i użytkowania Calei zacatechichi. Ewentualne zastrzeżenia prawne dotyczą jedynie sprzedaży w celach konsumpcji przez ludzi, w charakterze suplementu. Prawo stanu Luizjana (USA) zezwala na użytkowanie calei jedynie w celach ozdobnych i pokrewnych.

Polska

Od dnia 5 maja 2009 roku posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z Calei zacatechichi/ternifolia jest w Polsce nielegalne na mocy nowelizacji z dnia 20 marca 2009 r. Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Polska jest tym samym jedynym krajem na świecie, gdzie posiadanie i obrót caleą zagrożone są karą więzienia. Calea zacatechichi figuruje w spisie substancji w Grupie I-N, tj. wykazie substancji o dużym potencjale uzależniającym, które mogą być stosowane w celach medycznych, naukowych i przemysłowych.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym