Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(C)N(CCC1=CNC2=CC=CC=C21)C(C)C

Inne nazwy substancji

diizopropylotryptamina, N-[2-(1H-indol-3-ilo)etylo]-N-propano-2-ylopropano-2-amina


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/DiPT

Informacje ogólne

N,N-diizopropylotryptamina (znana również jako Diisopropyltryptamine i DiPT) to mniej znana substancja psychodeliczna z klasy tryptamin. Jest ona strukturalnym analogiem DMT i jest spokrewniona z różnymi psychodelicznymi tryptaminami, takimi jak 4-HO-DiPT, 5-MeO-DiPT i MiPT.

Pierwsze testy DiPT na ludziach zostały podjęte w 1975 r. przez Alexandra Shulgina, który był współautorem i opublikował artykuł szczegółowo opisujący jego syntezę i psychofarmakologię u ludzi w 1981 r. Podsumowanie syntezy i raportów dotyczących stosowania u ludzi znajduje się w książce Shulgina TiHKAL ("Tryptaminy, które znałem i kochałem") z 1997 r.Został on sprzedany online jako substancja chemiczna do badań.

Podczas gdy większość psychodelików znana jest z wywoływania żywych zniekształceń wizualnych, efekty DiPT są zgłaszane głównie jako słuchowe. Anegdotyczne doniesienia opisują, że powoduje on przesunięcie w dół postrzeganej wysokości dźwięku i inne nietypowe zniekształcenia. Zasugerowano, że DiPT może mieć wartość w badaniach neurologicznych ze względu na jego unikalny wpływ na percepcję słuchową. Dodatkowe subiektywne efekty DiPT obejmują haj ciała, umiarkowaną euforię, łagodne wizualizacje, zawroty głowy i nudności.

Istnieje bardzo niewiele danych na temat właściwości farmakologicznych, metabolizmu i toksyczności DiPT, a jego historia stosowania u ludzi jest ograniczona. Zaleca się stosowanie praktyk redukcji szkód podczas używania tej substancji.

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Zastosowanie rekreacyjne

Wydaje się, że toksyczność i długoterminowe skutki zdrowotne rekreacyjnego DiPT nie zostały zbadane w żadnym kontekście naukowym, a dokładna dawka toksyczna nie jest znana. Wynika to z faktu, że DiPT jest badaną substancją chemiczną o bardzo niewielkiej historii stosowania przez ludzi.

Anegdotyczne doniesienia od tych, którzy próbowali DiPT sugerują, że nie ma żadnych negatywnych skutków zdrowotnych przypisywanych po prostu próbowaniu samego leku w niskich lub umiarkowanych dawkach i stosowaniu go bardzo oszczędnie (ale niczego nie można całkowicie zagwarantować). Zawsze należy przeprowadzić niezależne badania, aby upewnić się, że połączenie dwóch lub więcej substancji jest bezpieczne przed spożyciem.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Dawkowanie wg Erowid:

Doustnie

Działanie wyczuwalne: 15 mg

Lekko: 15 - 30 mg

Średnio: 30 - 75 mg

Mocno: 50 - 150 mg

Bardzo mocno: ponad 120 mg

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Substancja na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych może zakwalifikowana do grupy VI-NPS, obejmującej wszystkie analogi tryptaminy. Jej posiadanie, handel oraz wytwarzenie są w takim razie nielegalne.

Niemcy

DiPT jest kontrolowany na mocy NpSG (New Psychoactive Substances Act) od 18 lipca 2019 r. Produkcja i import w celu wprowadzenia na rynek, przekazanie innej osobie i handel są karalne. Posiadanie jest nielegalne, ale nie podlega karze.

Łotwa

DiPT jest substancją kontrolowaną z Wykazu I.

Nowa Zelandia

DiPT jest analogiem DMT, więc jest substancją kontrolowaną klasy C w Nowej Zelandii.

Szwecja

Szwedzka agencja zdrowia publicznego zasugerowała sklasyfikowanie DiPT jako substancji niebezpiecznej 15 maja 2019 r.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym