Etizolam

Z Narkopedia
Wersja z dnia 18:41, 10 gru 2023 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (Zastosowanie medyczne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCC1=CC2=C(S1)N3C(=NN=C3CN=C2C4=CC=CC=C4Cl)C

Nazwa generyczna

Etilaam, Depas, Pasaden

Inne nazwy substancji

4-(2-chlorofenylo)-2-etylo-9-metylo-6H-tieno[3,2-f][1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]diazepina, eti

Odmiany nazwy substancji

etizolamu, etizolamem, etizolamie, etizolamowi

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/etizolam

Informacje ogólne

Etizolam (znany również jako Etilaam, Etizest, Depas i wiele innych) to nowa substancja depresyjna z klasy tienodiazepin. Etizolam jest chemicznie spokrewniony z benzodiazepinami i działa poprzez wiązanie się z receptorami GABA w mózgu.

Etizolam nie jest powszechnie przepisywany. Był sprzedawany jako substancja chemiczna do badań online i jest powszechnie stosowany jako substytut farmaceutycznych benzodiazepin, takich jak alprazolam (Xanax) lub diazepam (Valium). Etizolam jest powszechnie spotykany w postaci granulek lub tabletek, ułożonych na bibule, rozpuszczonych w glikolu propylenowym lub jako czysty proszek.

Subiektywne efekty obejmują tłumienie lęku, odhamowanie, rozluźnienie mięśni, uspokojenie i euforię. Etizolam jest powszechnie podawany doustnie i podjęzykowo ze względu na wysoką biodostępność tych dróg.

Użytkownicy powinni pamiętać, że podobnie jak w przypadku benzodiazepin, nagłe odstawienie tienodiazepin może być niebezpieczne, a nawet zagrażać życiu w przypadku długotrwałych lub ciężkich użytkowników. W rezultacie osobom fizycznie uzależnionym od tej substancji zaleca się zmniejszanie dawki poprzez stopniowe zmniejszanie ilości przyjmowanej każdego dnia przez dłuższy czas, zamiast nagłego zaprzestania stosowania.

Ze względu na wysoki potencjał nadużywania i uzależnienia, zaleca się stosowanie odpowiednich praktyk redukcji szkód podczas używania tej substancji.

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Etizolam nie jest zarejestrowany do stosowania w medycynie, jednak ze względu na swoje działanie bywa wykorzystywany we wskazaniach podobnych do innych leków z grupy benzodiazepin, takich jak m.in. bezsenność, lęk i niepokój.

Zastosowanie rekreacyjne

Typowe działania etizolamu obejmują tłumienie lęku, odhamowanie, zmniejszenie napięcia mięśni, uspokojenie i euforię. Podobnie jak inne benzodiazepiny, często jest z tego powodu stosowany rekreacyjnie. Siła działania 1 mg etizolamu porównywalna jest do 1 mg lorazepamu, 0,5 mg klonazepamu lub 0,5 mg alprazolamu.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Doustnie - terapeutycznie: Niepokój: 0,5–1 mg, dwa lub trzy razy dziennie (maksymalnie 2 mg dziennie) Bezsenność: 1–2 mg przed snem

Doustnie - rekreacyjnie: Lekko 0.5-1mg, Średnio 1mg-2mg, Mocno 2mg-5mg

Główne zagrożenia to bezdech, zwężenie dróg oddechowych, niepamięć następcza. W dużych dawkach lub w połączeniu z innymi depresantami może prowadzić do depresji oddechowej. Etizolam ma również właściwości uzależniające.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Etizolam nie jest w Polsce zarejestrowany do stosowania w lecznictwie. Od 2018 roku jest substancją nielegalną, jednak nadal bywa dostępny na czarnym rynku.

Chemia i farmakologia substancji

Etizolam jest strukturalnym krewnym benzodiazepin, w którym pierścień benzenowy został zastąpiony pierścieniem tiofenowym, co klasyfikuje go jako tienodiazepinę. Tiofen jest pięcioczłonowym pierścieniem aromatycznym z jednym atomem siarki. Etizolam zawiera pierścień tiofenowy połączony z pierścieniem diazepinowym, który jest siedmioczłonowym pierścieniem z dwoma składnikami azotowymi zlokalizowanymi w R1 i R4. Tworzy to tienodiazepinowy rdzeń etizolamu. Łańcuch etylowy jest związany z tą bicykliczną strukturą przy R7. Dodatkowo, pierścień fenylowy R2' podstawiony chlorem jest związany z tą strukturą przy R5.

Etizolam zawiera również metylowany pierścień triazolowy połączony z R1 i R2 jego pierścienia diazepinowego. Etizolam dzieli to podstawienie pierścienia triazolowego z niektórymi lekami benzodiazepinowymi, zwanymi triazolobenzodiazepinami, wyróżniającymi się przyrostkiem "-zolam".

Tienodiazepiny wywołują różnorodne efekty poprzez wiązanie się z miejscem receptora benzodiazepinowego i zwiększanie skuteczności i efektów neuroprzekaźnika kwasu gamma aminomasłowego (GABA) poprzez działanie na jego receptory. Ponieważ miejsce to jest najbardziej płodnym zestawem receptorów hamujących w mózgu, jego modulacja powoduje uspokajające (lub uspokajające) działanie etizolamu na układ nerwowy.

Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Podobnie jak większość benzodiazepin, etizolam jest uważany za wysoce uzależniający. W jednym badaniu, w którym podawano wielokrotne dawki etizolamu lub lorazepamu szczurom, zaobserwowano tolerancję na działanie przeciwdrgawkowe lorazepamu, ale nie na etizolam. W związku z tym etizolam (przynajmniej w teorii) ma zmniejszoną zdolność do indukcji tolerancji i uzależnienia w porównaniu z klasycznymi benzodiazepinami. Tolerancja rozwinie się jednak do działania uspokajająco-nasennego w ciągu kilku dni. Jednak w niektórych przypadkach może to potrwać znacznie dłużej w sposób, który jest proporcjonalny do czasu trwania i intensywności długotrwałego użytkowania.

Odstawienie tienodiazepiny jest niezwykle trudne i potencjalnie zagraża życiu dla użytkowników ciężkich i długotrwałych. Po odstawieniu tienodiazepin występuje zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek. Objawy odstawienia mogą wystąpić po zakończeniu gwałtownego stosowania po kilku tygodniach lub dłużej ciągłego dawkowania i wymagają stopniowej redukcji dawki. Podczas odstawiania należy unikać substancji obniżających próg drgawkowy, takich jak np. tramadol.

Etizolam wykazuje tolerancję krzyżową ze wszystkimi benzodiazepinami i tienodiazepinami, a także m.in. z alkoholem etylowym, barbituranami, GHB czy GBL.

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Od 20 lipca 2018 r. etizolam jest substancją nielegalną, znajdującą się na wykazie nowych środków psychoaktywnych, których posiadanie, produkcja i sprzedaż są obłożone nieco łagodniejszymi sankcjami.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym