Diazepam

Z Narkopedia
Wersja z dnia 11:17, 19 gru 2023 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (Opracowania naukowe)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CN1C2=C(C=C(Cl)C=C2)C(C3=CC=CC=C3)=NCC1=O

Nazwa generyczna

Relanium, Relsed, Neorelium

Inne nazwy substancji

7-chloro-5-fenylo-1-metylo-3H-1,4-benzodiazepin-2-on, Diazepamum, rolki

Odmiany nazwy substancji

diazepamu, diazepamem, diazepamowi, diazepamie, rolkom, rolek, rolków, rolkami, rolkach

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/diazepam

Informacje ogólne

Diazepam jest związkiem organicznym, pochodną benzodiazepiny, która wykazuje działanie anksjolityczne i przeciwdrgawkowe. Jego działanie opiera się na depresyjnym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy. Stosowany w psychiatrii i neurologii oraz pomocnie w leczeniu uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych. Diazepam działa poprzez układ GABA-ergiczny i hamuje odruchy rdzeniowe, dając objawy takie jak: senność, uspokojenie i rozluźnienie mięśni.

Opracowania naukowe

"Diazepam: A Review of its Pharmacological Properties and Therapeutic Use" - dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC57508/

"Pharmacology of diazepam" - dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/352280/

"The effects of diazepam on anxiety-related behaviors and memory performance in a rat model" - dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31295336/

"Diazepam: An overview of its pharmacology, clinical efficacy and tolerability in the management of anxiety disorders" - dostępny pod adresem: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0887617798000486

"Diazepam: Review of pharmacokinetics, clinical uses and toxicity" - dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/60879/

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

W Polsce diazepam wydawany jest wyłącznie na receptę lub przeznaczony do lecznictwa zamkniętego, ponieważ w wysokich dawkach działa jak narkotyk.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

  • przeciwlękowe
  • przeciwdrgawkowe
  • nasenne

Zastosowanie rekreacyjne

Jako depresant, diazepam stosowany jest w celu wprowadzenia się w stan odurzenia i wywołania przyjemnych odczuć.

Inne zastosowania

  • doraźnie przy objawach odstawienia substancji psychoaktywnych (w tym najczęściej alkoholu)
  • doraźnie w premedykacji przedoperacyjnej

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Drogi podania

  • doustnie (p.o)
  • dożylnie (i.v)
  • domięśniowo (i.m)
  • doodbytniczo (p.r)

Dawkowanie

  • doustnie - 2-10mg maksymalnie 4 razy na dobę, jednak dawkę można zwiększyć w przypadku takiej potrzeby do 60-80mg na dobę np. przy psychozie alkoholowej.
  • dożylnie - 2-20mg
  • domięśniowo - 2-20mg
  • doodbytniczo - 5-10mg

Zagrożenia

  • depresja oddechowa
  • bradykardia
  • niedociśnienie
  • zapaść
  • utrata przytomności
  • niepamięć następowa
  • śpiączka
  • uzależnienie psychofizyczne

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Diazepam funkcjonuje na rynku jako substancja czynna preparatów: Diazepam, Neorelium, Relanium, Relsed Jest benzodiazepiną przepisywaną na receptę od np. psychiatry bądź lekarza rodzinnego. Tak więc lek ten legalnie można zakupić w aptece, posiadając receptę. Jednak na czarnym rynku wciąż istnieje możliwość zakupu benzodiazepin.

Chemia i farmakologia substancji

Diazepam jest lekiem z grupy benzodiazepin. Benzodiazepiny zawierają pierścień benzenowy skondensowany z pierścieniem diazepiny, który jest siedmioczłonowym pierścieniem z dwoma składnikami azotu. Pierścień benzodiazepinowy jest związany z aromatycznym pierścieniem fenylowym. Pierścień benzylowy bicyklicznego rdzenia jest podstawiony w R7 grupą chloru. Diazepam zawiera także grupę tlenową podwójnie związaną z R2 jej pierścienia diazepinowego z utworzeniem ketonu.

Benzodiazepiny (w tym diazepam) wywołują różnorodne efekty, wiążąc się z miejscem receptora benzodiazepiny i zwiększając skuteczność i działanie neuroprzekaźnika - kwasu gammaaminomasłowego (GABA), działając na jego receptory. Jego modulacja powoduje sedację (działanie uspokajające diazepamu na układ nerwowy).

Przeciwdrgawkowe właściwości benzodiazepin mogą być częściowo lub całkowicie związane z wiązaniem do zależnych od napięcia kanałów sodowych, a nie do receptorów benzodiazepinowych.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Ze względu na bardzo nieprzyjemne objawy odstawienne zaleca się stopniowe redukowanie dawki do zera (nagłe odstawienie jest wysoce niewskazane) powiązane z psychoterapią.


Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

W Polsce diazepam to substancja psychotropowa grupy IV-P. Dostępny jest wyłącznie na receptę.

Australia

Diazepam jest substancją z Wykazu 4 zgodnie z normą dotyczącą trucizn, co czyni go lekiem wydawanym wyłącznie na receptę.

Austria

Diazepam jest legalny do użytku medycznego zgodnie z AMG (Arzneimittelgesetz Österreich) i nielegalny w przypadku sprzedaży lub posiadania bez recepty zgodnie z SMG (Suchtmittelgesetz Österreich).

Czechy

Diazepam jest substancją ujętą w wykazie IV [40] (wykaz 7). Sprzedawany wyłącznie na receptę "bez niebieskiego paska" (§ 1, g), 1. of Nařízení vlády č. 463/2013 Sb.)

Niemcy

Diazepam jest kontrolowany zgodnie z Anlage III BtMG (ustawa o środkach odurzających, wykaz III) od 1 sierpnia 1986 r. Może być przepisywany wyłącznie na receptę na środek odurzający, z wyjątkiem preparatów, które zawierają do 10 mg diazepamu w każdej postaci dawkowania i roztworów, które zawierają do 1% i mniej niż 250 mg diazepamu łącznie na jednostkę opakowania.

Rosja

Diazepam jest substancją kontrolowaną z Wykazu III od 2013 roku.

Szwajcaria

Diazepam jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis B. Dozwolone jest stosowanie w celach leczniczych.

Anglia

Diazepam jest sklasyfikowany jako lek kontrolowany i wymieniony w wykazie IV, część I (CD Benz POM) przepisów dotyczących nadużywania narkotyków z 2001 r., co pozwala na jego posiadanie na podstawie ważnej recepty. Ustawa o nadużywaniu narkotyków z 1971 r. sprawia, że posiadanie tej substancji bez recepty jest nielegalne i do takich celów jest ona klasyfikowana jako narkotyk klasy C.

Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Podobno Eminem był uzależniony między innymi od diazepamu.