Klonazepam
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/apteka/klonazepam
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/clonazepamum-klonazepam-watek-ogolny-t187.html
Wzór chemiczny
Nazwa generyczna
Inne nazwy substancji
6-(2-chlorofenylo)-9-nitro-2,5-diazabicyklo[5.4.0]undeka-5,8,10,12-tetraen-3-on, Clonazepamum, klon, klony
Odmiany nazwy substancji
klonazepamu, klonazepamowi, klonazepamem, klonazepamie, klonów, klonom, klonami, klonach, klonowi, klonem, klona, klonie
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/klonazepam
Informacje ogólne
Klonazepam – organiczny związek chemiczny z grupy benzodiazepin o działaniu anksjolitycznym i przeciwdrgawkowym. W medycynie stosowany jako lek psychotropowy w leczeniu zaburzeń psychicznych.
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
- leczenie lęków, stanów nerwowych i maniakalnych
- tłumienie napadów drgawkowych
- leczenie bezsenności i innych zaburzeń snu
- rzadko używany w premedykacji przed zabiegami operacyjnymi
- stosowany wspomagająco w leczeniu nerwobóli w skojarzeniu z innymi lekami
Zastosowanie rekreacyjne
Stosowany w celach rekreacyjnych jako środek odurzający, wywołujący przyjemną euforię i rozluźnienie oraz zanik negatywnych emocji.
Inne zastosowania
Klonazepam posiada umiarkowany stopień obniżania lęku, przez co często jest traktowany jako uzywka rekreacyjną. Jest najlepszą benzodiazepiną na zjady narotykowe poza midazolamem.
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Chemia i farmakologia substancji
Klonazepam oddziałuje na kompleks receptorów GABA, kanały chlorkowe oraz receptory BDZ, wywołuje hiperpolaryzację komórek oraz zahamowuje przepływ impulsów nerwowych przez obwody związane z ciałem migdałowatym. Stąd bierze się jego działanie anksjolityczne. U niektórych osób oddziałuje on pobudzająco na wzgórze i podwzgórze, prowadzi do zwiększenia aktywności ośrodkowego układu nerwowego, wystąpienia euforii, oszołomienia, dezorientacji i w końcu zaników pamięci. Jego nadmierne działanie prowadzi do przerwania impulsów nerwowych, bądź też krótkotrwałego niedokrwienia mózgu, czego skutkiem jest wspomniana amnezja. Pobudzenie, aktywność, czy też lęki wynikają z wydzielania się noradrenaliny, jednak ta teoria nie ma pełnego potwierdzenia w praktyce i jest jedynie hipotezą wyciągniętą na podstawie objawów przejawianych przez osoby zażywające
Klonazepam jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego do krwi. Wiąże się z białkami osocza w 80-85%. Jego działanie zaczyna być odczuwalne po 40-60min od podania doustnego. Czas działania mieści się w granicach 2-6h, a okres półtrwania to 15-60h. Klonazepam jest metabolizowany do aktywnego metabolitu, wykazującego również działanie przeciwdrgawkowe - 7-amino-klonazepamu, niestabilnego w obecności płynów biologicznych. Charakteryzuje się on mniejszym powinowactwem do receptorów benzodiazepinowych.