PST
Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
Wygląd
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/natura/opium-0
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/poppy-seed-tea-t19984.html
Inne nazwy substancji
Poppy Seed Tea, przepłuczka
Odmiany nazwy substancji
przepłuczki, przepłuczkę, przepłuczką, przepłuczce
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/PST
Informacje ogólne
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
PST otrzymujemy poprzez wypłukanie alkaloidów z powierzchni ziaren maku- rozpuszczalnikiem jest woda , w której rozpuszczają się alkaloidy zawarte w opium, które podczas zbioru zanieczyszcza powierzchnię ziaren. By zwiększyć wydajność rozpuszczania alkaloidów stosuje się wodę o wyższej temperaturze z dodatkiem substancji zakwaszających, rozpuszczaniu sprzyja także mechaniczne mieszanie rozpuszczalnika i ziaren- np. w mikserze. Po uzyskaniu roztworu wodnego alkaloidów opium oddziela się go od ziaren poprzez odsączenie przez sito, materiał o porach mniejszych niż ziarna lub przez odlanie roztworu od warstwy ziaren. Odsączony roztwór z alkaloidami opium to PST.
Autor: IvoPartisan
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Woda pozostała po płukaniu maku, podobnie jak opium, była niekiedy używana w celach nasennych, szczególnie w przypadku małych dzieci. Postępowano tak przede wszystkim na obszarach wiejskich, począwszy od zamierzchłych czasów, aż do połowy XX w. (źródło - informacja pochodzi z punktu 1 tegoż artykułu). Obecnie brak zastosowań medycznych z uwagi na powszechne użycie wyodrębnionych alkaloidów i substancji syntetycznych.
Autor: Berig
Zastosowanie rekreacyjne
Z uwagi na euforyczne, narkotyczne i analgetyczne działanie morfiny oraz kodeiny jest używana w celach rekreacyjnych. Nie jest popularnym narkotykiem, chociaż ilość użytkowników znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich 5 lat (2010-2015). Jest stosowana przede wszystkim przez osoby nieposiadające dostępu do wyizolowanych narkotyków opioidowych oraz preferujące doustną drogę podania.
Autor: Berig
Inne zastosowania
Może zostać użyta w zastępstwie słomy makowej jako surowiec do otrzymania opium lub wyrobu zbliżonego do polskiego kompotu. Niekiedy służy za źródło poszczególnych alkaloidów, wyodrębnianych metodami fizykochemicznymi, zwłaszcza w nielegalnych laboratoriach.
Autor: Berig
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Surowiec do produkcji PST można nabyć w sklepach ogólnospożywczych, supermarketach czy targowiskach. Jest nim mak niebieski, zwykle paczkowany po 250g lub 500g, jakkolwiek występują też inne gramatury.
W obrocie podziemnym nie występuje przepłuczka z maku, natomiast sporadycznie jest używana jako półprodukt do otrzymywania heroiny (np. "ruska bezkationitówka") lub opium przeznaczonego do palenia.
Autor: Berig
Chemia i farmakologia substancji
Składniki odpowiedzialne za działanie PST są analogiczne do składników opium (głównie morfiny), gdyż to ono właśnie zanieczyszcza ziarna maku w trakcie zbioru maszynowego, ziarna zostają w ten sposób "nasączone" opium, przygotowanie PST polega na jego wypłukaniu z ziaren. Moc i sposób działania zależy od zawartości aktywnych alkaloidów (głównie morfiny) w danej odmianie maku- tu należy pamiętać że istnieją odmiany maku o różnej zawartości morfiny oraz innych alkaloidów (np. tebainy).
autor: IvoPartisan
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Uzależnienie od PST wygląda tak samo jak od innych opioidów, obejmuje ono:
- głód - powodując silną chęć ponownego przyjęcia narkotyku
- tolerancję - początkowe dawki już nie dają pożądanego efektu, przez co konieczne jest ich zwiększanie
- zespół abstynencyjny – dreszcze, łzawienie, wysięk z nosa, ziewanie, kichanie, rozszerzenie źrenic, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle stawów mięśni i kości, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia snu (głównie bezsenność), zmiany nastroju z dominującą drażliwością i napadami złości, czasem z apatią.
Leczenie powinno rozpoczynać się odtruciem organizmu, następnie, jeśli to konieczne, należy udać się do specjalisty: psychologa, terapeuty ds. uzależnień. Innym rozwiązaniem dla osób uzależnionych jest Ośrodek Leczenia Uzależnień. Pomocne są grupy wsparcia na przykład Wspólnoty Anonimowych Narkomanów
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
Poppy Seed Tea sensu stricte nie jest zabroniona przez prawo pod tą nazwą, jednakże zawiera substancje kontrolowane przez nie na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (podstawa prawna) z dnia 10 czerwca 2010 roku, ostatnio nowelizowanej dnia 1 lipca 2015 r. Powyższa ustawa jest wzorowana na m.in. traktacie międzynarodowym o nazwie "Jednolita konwencja o środkach odurzających" (źródło) z roku 1961, który określa status prawny wielu substancji narkotycznych, w tym opioidów.
Związkami chemicznymi występującymi w PST i podlegającymi ograniczeniom jako "substancje odurzające" są: morfina (wymieniona w grupie I-N), kodeina (wymieniona w grupie II-N), tebaina (wymieniona w grupie I-N), norkodeina (wymieniona w grupie II-N i III-N).
Przepłuczkę można ją zaklasyfikować jako "makowej słomy koncentrat i wyciąg", figurujący w wykazie I-N. Argumentem "za" jest fakt, że źródłem alkaloidów nie są same nasiona, a pył i skrawki słomy makowej, które znalazły się tam w wyniku procesu produkcyjnego. Przeciwko takiej interpretacji przemawia zarówno to, że są to ilości znikome i praktycznie niewidoczne (pył), jak i fakt, że PST powstaje w drodze płukania nasion maku, które są legalne, nie zaś słomy makowej.
Po zatrzymaniu osoby pełnoletniej posiadającej PST i stwierdzeniu obecności w/w substancji na drodze badania specjalistycznego, przeciw tejże może zostać wytoczona sprawa karna z urzędu. Podstawę daje "Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii", a dokładnie artykuł 62. ustępy od 1 do 3 (tekst ujednolicony omawianej ustawy w formacie pdf).
Osobie oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku większych ilości narkotyku do lat 10. Najprawdopodobniej posiadanie PST zostanie uznane za czyn o małej szkodliwości, zagrożony grzywną lub pozbawieniem wolności na rok. Prawdopodobne jest również umorzenie sprawy ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.
Autor: Berig