Doriden

Z Narkopedia
Wersja z dnia 00:43, 20 kwi 2021 autorstwa Inoziemcow (dyskusja | edycje) (Dodano działanie rekreacyjne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj

1 Klasyfikacja podstawowa

Nazwa chemiczna substancji czynnej Glutethimide

Właściciel patentu szwajcarska firma Ciba

Nazwy handlowe; Doriden,Elrodorm, Noxyron

W Polsce w czasach komuny produkowano generyki pod własnymi nazwami handlowymi niezgodnymi z umowami miedzynarodowymi - sprzedawano go jako Glimid - uwaga na świecie pod tą nazwą wystepuje zupełnie inny lek na cukrzycę.

Wzór chemiczny C13H15NO2


2.Wikipedia

Na polskiej wikipedii jest niewiele informacji pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Glutetimid Na brytyjskiej znacznie więcej - https://en.wikipedia.org/wiki/Glutethimide

3. Zastosowanie medyczne

Pierwotnie miał zastępować barbiturany przy leczeniu Insomni. Rzeczywiście usypiał szybko i nie wywoływał otepienia po obudzeniu. Szybko jednak stwierdzono że wywołuje uzależnienie. Mimo to stosowano go co najmniej do 2006 roku przy ostrej bezsenności lub złym znoszeniu barbituranów lub innych środków nasennych o silnym działaniu.

4. Działanie rekreacyjne

Bardzo szybko odkryto że doskonale podbija działanie opiatów. Nawet z kodeiną daje euforię silniejsżą od morfiny. W latach 80-tych w polsce był często stosowany z tzw,makiwarą czyli wywarem ze słomy makowej. Euforia była nie tylko o wiele silniejsza ale zamiast działania usypiającego dawała lekkie pobudzenie, chęć na włuczenie się i słowotok z tym że w odróżnieniu od innych substancji gadało się całkiem do rzeczy, można powiedzieć że ta mieszanka pobudzała i rozjaśniała umysł bez utraty typowo opiatowej euforii. Niestety tolerancja też rosła bardzo szybko. Od jednej tabletki w ciągu pół roku dochodziło się do 10 czyli całego opakowania.

4.Zastosowannie