Bromo-DragonFLY

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(CC1=C2C=COC2=C(C3=C1OC=C3)Br)N

Inne nazwy substancji

BDF, ważka, bromoważka, (1-(8-bromobenzo[1,2-b;4,5-b']difuran-4-yl)-2-aminopropan

Odmiany nazwy substancji

ważką, ważce, ważki, ważkę, bromoważką, bromoważce, bromoważki, bromoważkę

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bromo-DragonFLY

Informacje ogólne[edytuj]

Uwaga! Bromo-DragonFLY jest związany z niezwykle dużą liczbą hospitalizacji i zgonów. Ze względu na niezwykle wysoką siłę działania i niezbadane efekty, zdecydowanie odradza się przyjmowanie tej substancji.

Bromo-DragonFLY (znany również jako DOB-DragonFLY lub po prostu B-DFLY lub Dragonfly) to nowa substancja psychodeliczna z klasy amfetaminy i benzodifuranu. Po podaniu wywołuje szereg niezwykle wrażliwych na dawkę efektów psychodelicznych. Po raz pierwszy został zsyntetyzowany w 1998 roku przez Matthew Parkera z DOB-FLY.

Bromo-DragonFLY jest niezwykle silny i wywołuje niezwykle długie efekty, które podobno mogą trwać do kilku dni. Uważa się, że ma jedną trzecią wagowej siły działania LSD, co czyni go niezwykle silnym w porównaniu do zdecydowanej większości psychodelików.

Ze względu na wysoką moc i nieprzewidywalną reakcję na dawkę, wiele raportów wskazuje, że działanie tej substancji może być zbyt trudne do bezpiecznego stosowania dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia z halucynogenami. W szczególności, biorąc pod uwagę, że dawkowanie i czas działania tej substancji nie zostały jeszcze w pełni określone, użytkownikom zaleca się rozpoczęcie od najniższej możliwej dawki, przyjmowanie wyłącznie doustnymi drogami podawania i nigdy nie ponawianie dawki przez cały czas trwania doświadczenia.

Niewiele wiadomo na temat farmakologii, metabolizmu i toksyczności Bromo-DragonFLY u ludzi. Bromo-DragonFLY na krótko zyskał popularność wśród chemikaliów badawczych około 2010 roku, dopóki nie doszło do kilku zgonów po tym, jak substancja została przypadkowo błędnie oznakowana i sprzedana jako 2C-B-FLY, co doprowadziło do jej zakazu.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Stosowana jako substancja odurzająca. Szczególne odradadzane jest używanie tej używki ze względu na bardzo długi czas działania i nieznane jeszcze wszystkie efekty.

Objawy zażycia:

  • chichot i śmiech
  • poprawa nastroju, duża radość, czasem euforia
  • zniekształcenia dźwięków
  • zniekształcenia obrazu
  • możliwe halucynacje
  • zwiększenie kreatywnego myślenia
  • przypływ energii
  • problemy ze snem
  • problemy z funkcjonowaniem (w normalnym życiu)

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Dawkowanie i sposoby przyjmowania[edytuj]

To substancja, która najczęściej jest dawkowana podjęzykowo lub pod dziąsło. Jest rozprowadzana na nasączonych papierkach. Pierwsze efekty mogą się pojawić przy 0,1-0,2 mg. Najczęściej spotykana dawka to 0,5-0,8 mg. Bardzo mocne efekty występują przy 1 mg +.

Zagrożenia[edytuj]

- problemy z pamięcią, dezorientacja, panika

- niekontrolowane skurcze mięśni, napady drgawkowe

- problemy z układem krwionośnym (wazokonstrykcja) oraz będąca ich następstwem martwica tkanek

Globalnie (w Europie i USA) odnotowano przynajmniej kilka potwierdzonych zgonów po Bromo-DragonFly, w części przypadków wynikających z omyłkowego zażycia tej substancji zamiast słabszych (a więc przyjmowanych w większych dawkach) środków takich jak 2C-B-FLY (kilka przypadków z roku 2009) czy 2C-E.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

W okolicach połowy pierwszej dekady XXI w. substancja ta, wyprzedzając popularność innych psychodelicznych RC, zaczęła pojawiać się w Polsce, dystrybuowana na kartonikach jako rzekome LSD bądź jego zastępnik, zyskując niejaką środowiskową popularność, pomimo efektów raportowanych przez część osób jako nieprzyjemne i zbyt długo trwające. Dostępne były dwa warianty tej substancji, mające być jakoby jej stereoizomerami, choć równie niepotwierdzone źródła utrzymują, że jednym z nich było w istocie DOB. Wraz z poszerzaniem się rynku RC globalna popularność substancji znacząco spadła, w czym spory udział mogła mieć jej zła sława związana ze stosunkowo dużą liczbą powiązanych zgonów oraz hospitalizacji.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.