DPT

Z Narkopedia
Wersja z dnia 17:59, 4 wrz 2023 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (→‎Angielski)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/DPT

Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/dpt-t31422.html

Wzór chemiczny

[]CCCN(CCC)CCC1=CNC2=CC=CC=C21

Inne nazwy substancji

dipropylotryptamina, N,N-dipropylotryptamina, 3-[2-(dipropyloamino)etylo]indol

Odmiany nazwy substancji

dipropylotryptaminy, dipropylotryptaminą, dipropylotryptaminę


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/DPT

Informacje ogólne[edytuj]

N,N-Dipropylotryptamina (znana również jako Dipropylotryptamina, DPT) jest mniej znaną substancją psychodeliczną z klasy tryptamin. Jest blisko spokrewniona z DMT i wyjątkowo podobna pod względem intensywności halucynogenów, aczkolwiek ma umiarkowanie dłuższy czas trwania i większą nieprzewidywalność w stosunku do DMT i innych psychodelicznych tryptamin.

DPT został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1950 r. Pierwsze doniesienia o jego stosowaniu u ludzi pojawiły się w 1973 r., kiedy to badano go w niskich dawkach jako środek wspomagający terapię alkoholizmu. Był również badany w wysokich dawkach w celu wywołania szczytowych doświadczeń u pacjentów w terminalnym stadium raka. [3] Zyskała pewną sławę dzięki przyjęciu jej jako podstawowego sakramentu dla "Świątyni Prawdziwego Wewnętrznego Światła" w Stanach Zjednoczonych, chrześcijańskiej organizacji off-shoot, która wierzy w rytualne użycie psychodelików i odnosi się do nich jako "prawdziwego ciała Boga.

DPT, czyli N,N-dipropylotryptamina, jest syntetyczną cząsteczką indolu należącą do klasy tryptamin. Tryptaminy mają wspólną podstawową strukturę składającą się z dwucyklicznego heterocyklu indolowego połączonego na R3 z grupą aminową za pośrednictwem etylowego łańcucha bocznego. DPT zawiera dwa łańcuchy węglowe grup propylowych związane z końcową grupą aminową RN jego tryptaminowego szkieletu.

DPT posiada szereg podstawionych analogów, takich jak 4-HO-DPT lub 4-AcO-DPT.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]


Synteza wg. TIHKAL:

(z tryptaminy) Roztwór 1.6g wolnej tryptaminy w 1ml izopropanolu potraktowano 5.1g jodku propylu i 5.2g diizopropyloetyloaminy, mieszając następnie przez 36h. Lotne związki oddzielono pod zmniejszonym ciśnieniem, a pozostałość podzielono między CH2Cl2 i zalkalizowaną NaOH wodą. Warstwę organiczną oddzielono, warstwę wodną ekstrahowano dwoma dodatkowymi porcjami CH2Cl2, ekstrakty zlano, a rozpuszczalnik usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem. Na pozostałość, brązowy olej ważący 2.75g, podziałano 5g bezwodnika octowego i ogrzewano w łaźni parowej przez 20 minut. Po ochłodzeniu dodano małą ilość wody amoniakalnej i całość wlano do 200ml 0.5N H2SO4. Roztwór ten przemyto trzykrotnie CH2Cl2 i zalkalizowano 25% NaOH. Ekstrahowano z użyciem 3x40ml CH2Cl2, ekstrakty zlano, a rozpuszczalnik usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem Oleistą pozostałość przedestylowano przy 145–155 °C i 0.08 mm/Hg otrzymując 1.14 g N,N-dipropylotryptaminy w postaci białego oleju. Rozpuszczono ją w 5ml izopropanolu, zakwaszono stęż. HCl i rozcieńczono 20ml bezwodnego eteru, otrzymując chlorowodorek N,N-dipropylotryptaminy (DPT) w postaci ładnego białego proszku. Wydajność wynosiła 1.10 g (45%), temp topn. 174–176 °C. IR (in cm-1): 759, 774, 831, 987 (br.), 1084, 1101. Zastąpienie diizopropyloetyloaminy taką samą ilością NaHCO3 prowadziło do powstania produktu, ale z 10% spadkiem wydajności.

(z indolu) Do dobrze mieszanego roztworu 10g indolu w 150ml bezw. eteru dietylowego dodano, wkraplając przez 30 min., roztwór 11g chlorku oksalilu w 150ml bezw. eteru dietylowego. Mieszanie kontynuowano przez kolejne 15min., w czasie tym oddzielił się chlorek indolilo-3-glioksylu. Odsączono go i użyto bezpośrednio w kolejnym etapie. Dodawano go, małymi porcjami do 20ml bezwodnej dipropyloaminy, mieszając przy tym. Dodano następnie nadmiar 2N HCl, mieszaninę ochłodzono, a powstały osad odsączono. Przekrystalizowano z wodnego r-ru etanolu otrzymując, po wysuszeniu na powietrzu, 13.2 g indolilo-3-N,N-dipropyloglioksylamidu o temp. topn. 95-96 °C. Roztwór 13g tego związku w 350ml bezwodnego dioksanu dodano, powoli, do 19g LAH w 350ml dobrze mieszanego, umieszczonego w atmosferze gazu obojętnego i ogrzewanego pod chłodnicą zwrotną dioksanu. Po dodaniu całości kontynuowano ogrzewanie przez kolejne 16h, mieszaninę reakcyjną ochłodzono, nadmiar wodorku rozłożono dodając ostrożnie wilgotny dioksan. Utworzony osad odsączono, przemyto gorącym dioksanem; filtrat i dioksan z przemycia wysuszono nad bezw. MgSO4, po czym usunięto rozpuszczalnik pod zmniejszonym ciśnieniem. Brązowawą pozostałość rozpuszczono w bezw. eterze i nasączono bezwodnym chlorowodorem. Powstałe kryształy przekrystalizowano z benzenu/metanolu otrzymując 11.9g chlorowodorku N,N-dipropylotryptaminy (DPT) o temp. topn. 178–179 °C i z całkowitą wydajnością 49%.


Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

"Cielesny haj" DPT jest ogólnie bardziej widoczny niż w przypadku bardziej znanego DMT. Często występuje uczucie odłączenia kończyn od ciała, siła przygniatająca ciało do powierzchni, na której leży i drżenie ciała, które często sprawiają, że użytkownik czuje się świadomy, ale nie kontroluje swojego ciała. Działą mocno euforycznie.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

DPT może być przyjmowane doustnie, wciągane do nosa, wstrzykiwane domięśniowo lub (w formie freebase) palone.


Dawkowanie wg Erowid:[edytuj]

Doustnie

Działanie wyczuwalne: 75 mg

Średnio: 150 - 250 mg

Mocno: 200 - 350 mg


Wejście: 20 - 60 minut (zależnie od zawartości żołądka)

Czas trwania: 2 - 4 godziny

Typowe postefekty: 2 - 3 godzinyDonosowo

Działanie wyczuwalne: 5 - 20 mg

Średnio: 25 - 100 mg

Mocno: 60 - 200 mg


Wejście: 5 - 20 minut

Szczyt działania: T + 30 - 45 minut

Czas trwania: 3 - 4 godziny

Typowe postefekty: 2 - 4 godzinyDomięśniowo

Działanie wyczuwalne: 10 mg

Średnio: 15 - 75 mg

Mocno: 50 - 125 mg


Wejście: 2 - 10 minut

Szczyt działania: T + 30 - 45 minut

Czas trwania: 3 - 4 godziny

Typowe postefekty: 2 - 4 godzinyPalenie/waporyzacja postaci freebase

Działanie wyczuwalne: 10 mg

Średnio: 20 - 50 mg

Mocno: 50 - 100 mg


Wejście: natychmiastowe

Czas trwania: 30 - 60 minut

Typowe postefekty: 2 - 4 godziny

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Niemcy[edytuj]

DPT jest kontrolowany na mocy NpSG (ustawy o nowych substancjach psychoaktywnych)od 18 lipca 2019 r. Produkcja i import w celu wprowadzenia na rynek, podawanie innej osobie i handel są karalne. Posiadanie jest nielegalne, ale nie podlega karze.

Łotwa[edytuj]

DPT jest substancją kontrolowaną z Wykazu I.

Nowa Zelandia[edytuj]

DPT jest analogiem DMT, dlatego też jest substancją kontrolowaną klasy C w Nowej Zelandii.

Szwecja[edytuj]

Po sprzedaży DPT jako narkotyku, został on zdelegalizowany w Szwecji 26 stycznia 2016 roku.

Szwajcaria[edytuj]

DPT jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis E.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.