Marihuana

Z Narkopedia
Wersja z dnia 21:16, 15 gru 2023 autorstwa Heheszka (dyskusja | edycje) (→‎Interakcje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wygląd

Marihuana

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

trawa, trawka, weed, ganja, gandzia, mj, sensi, baka

Odmiany nazwy substancji

marihuany, marihuanie, marihuanę, marihuaną, marihuano, trawy, trawie, trawą, trawę, trawki, trawką, trawce, trawkę, trawko, gandzi, gandzią, gandzię, gandzio, ganji, ganją, ganję, baki, baką, bakę, bako

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/marihuana

Informacje ogólne[edytuj]

Głównymi substancjami oddziałującymi na Ośrodkowy układ nerwowy w wyżej wymienionym kwiatostanie są:


(–)-Trans-Δ9-tetrahydrokannabinol, zwany w skrócie THC o wzorze sumarycznym: C21H30O2 - To ona właśnie odpowiada za większość efektów psychoaktywnych.


Kannabidiol znany szerzej pod nazwą CBD, o wzorze sumarycznym C21H30O2. Będący izomerem THC(Czyli substancją o identycznym wzorze sumarycznym, ale różniąca się budową substancji w przestrzeni). - Kannabidiol nie ma działania psychoaktywnego, ale wpływa na przebieg doświadczenia, jest ona dozwolona w Polsce w przeciwieństwie do THC.


Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Cannabis1.jpg

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Marihuaną nazywa się ususzone kwiatostany konopi indyjskich, co za tym idzie - pozyskiwanie odbywa się poprzez uprawę oraz zbiór tejże właśnie rośliny. Wymagania glebowe nie są wygórowane, konopie jednak preferują stanowiska nasłonecznione oraz bogate w azot. W Polsce przy sprzyjających warunkach pogodowo-glebowych dorastają do 3,5m wysokości. Zbiór odbywa się jesienią, po czym następuje selekcja kwiatostanów żeńskich, które po ususzeniu wykorzystywane są jako środek odurzający.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Konopie jako ziele lecznicze stosowane było już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenach Indii i Chin. W chińskim ziołolecznictwie kwiaty stosowano do leczenia owrzodzeń, ran, poparzeń i wrzodów. Nasiona w formie pasty były stosowane przeciwzapalnie, jako lek przeczyszczający i odrobaczający. Olej tłoczony z nasion używano jako odżywkę do włosów, a żywiczny wyciąg na bazie alkoholu był stosowany jako środek przeciwbólowy, redukujący poziom lęku, poprawiający apetyt, stosowany przy migrenie, bezsenności i przypadłościach neurologicznych. W 1839 r. W. B. O'Shaughnessy zastosował jako pierwszy z powodzeniem cannabis jako środek znieczulający przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Również angielska królowa Wiktoria stosowała konopie dla złagodzenia bólów menstruacyjnych. Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których Cannabis stanowił istotny, jeśli nie jedyny składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń. Obecnie marihuaną leczy się przypadki padaczki lekoopornej u dzieci.

TABELKA

1418312504 by coldseed 500.jpg

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Działanie marihuany charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum efektów, (często o wręcz przeciwnych zwrocie, jak uspokojenie i stymulacja) których wystąpienie zależne jest od dawki, odmiany, sposobu przyjęcia, predyspozycji indywidualnych konsumenta i jego kondycji w danym momencie, a także sytuacji i otoczenia w jakich się znajdzie.

Najczęściej opisywane efekty oczekiwane w ramach zastosowania rekreacyjnego:


Jakościowa zmiana nastroju


Marihuana posiada pewne właściwości euforyzujące, może wywołać stan ekscytacji, podniesienia nastroju, wzmożonego zainteresowania otoczeniem, przyczynić się do wybuchów niepohamowanego śmiechu. Jednocześnie należy zastrzec, że używanie marihuany celem poprawienia sobie nastroju w sytuacji stanu depresyjnego lub lękowego może przynieść odwrotne od zamierzonych efekty! Wiele osób zgadza się co do tego, że aplikacja marihuany niejako wzmacnia stan zastany, wobec czego smutek może przerodzić się w depresję, niepokój w stan paranoiczny, zaś lęk w panikę.


Wzmożenie wrażliwości estetycznej

Marihuana wzmaga zmysłową wrażliwość na piękno i sztukę - natura oraz dzieła kultury takie jak muzyka, grafiki, rzeźby czy filmy stają się wówczas źródłem pogłębionych doznań. Użytkownicy marihuany mówią często o dostrzeganiu większej ilości szczegółów i związków między nimi w sztukach wizualnych, słyszeniu większej liczby niuansów w muzyce, dostrzeganiu ich w grze aktorskiej.


Pogłębienie wnikliwości intelektualnej

Wielu użytkowników marihuany uważa, że pozwala im ona na lepsze rozumienie złożonych idei, formułowanie bystrzejszych spostrzeżeń, prowadzenie ciekawszych rozmów. Idee filozoficzne, odkrycia naukowe czy mechanizmy socjologiczne mogą stawać się wówczas obiektem fascynujących przemyśleń. Ich obiektywna jakość bywa dyskusyjna, niemniej faktem jest, że wiele osób pod wpływem marihuany rozwija swoje zainteresowania i przyswaja wiedzę z różnych dziedzin.


Zwiększenie kreatywnośći

Wiąże się bezpośrednio z dwoma wcześniejszymi punktami. Osoby zajmujące się różnymi formami twórczości (gra na instrumentach/tworzenie muzyki, rysowanie lub malowanie, twórczość literacka...) często są przekonane, że marihuana pomaga im w uzyskiwaniu na tych polach szczególnie ciekawych efektów.


Socjalizacja

Wiele osób lubi palić (lub przyjmować w inny sposób) marihuanę wspólnie z kimś znajomym lub w szerszym gronie. Wiąże się to z poruszanymi wcześniej kwestiami: w stanie intelektualnego pobudzenia rozmowy są ciekawsze, efekty euforyczne sprawiają, że humor staje się bardziej zaraźliwy i abstrakcyjny, pojawiają się i są wymieniane niezwykłe pomysły. Jednocześnie należy zaznaczyć, że u niektórych osób konsumpcja marihuany skutkuje towarzyskim wycofaniem - osoby te albo doświadczają w szerszym gronie dyskomfortu, albo po prostu po prostu skupiając się na własnych myślach i doświadczeniach ignorują towarzystwo.


Efekty afrodyzyjne

U większości osób marihuana zwiększa przyjemność płynącą z uprawiania seksu czy masturbacji oraz zaangażowanie w te czynności ;)


Poprawa apetytu

Powszechnie znana jako gastrofaza. Marihuana bardzo często wywołuje wzmożenie apetytu, którego zaspokajanie dostarcza dużej przyjemności, zapewne z powodu zwiększenia wrażliwości zmysłowej.


Wyciszenie

Jakkolwiek w wielu wypadkach można mówić o stymulującym działaniu marihuany, ekscytacji i wzmożonej aktywności pod jej wpływem, to jednak wiele osób uważa ją za doskonały środek wyciszający, w tym ułatwiający zasypianie.


Wzmacnianie lub modyfikowanie działania innych środków


Marihuana należy do środków najczęściej używanych do modyfikowania działania innych substancji psychoaktywnych, celem wzmocnienia uzyskanego stanu lub skierowania go na inne tory.

Marihuana na przykład zwiększa stężenia alkoholu we krwi, co zostało potwierdzone badaniami opublikowanymi na łamach dziennika naukowego "Clinical Chemistry".

(POTRZEBNY OPIS RÓŻNYCH INTERAKCJI) --Pokolenielk (dyskusja) 09:19, 1 maj 2015 (UTC)

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Marihuana może być palona, waporyzowana oraz jedzona w postaci ciasteczek, popularny jest napój makumba. Przy wypiekach trzeba uważać na dawki bo tym sposobem podania marihuana działa bardzo mocno i długo a efekt jest mocno psychodeliczny.

Efekty uboczne/negatywne[edytuj]

Marihuana tak jak i większość substancji psychoaktywnych nie są obojętne dla naszego organizmu, poniżej zostały wymienione najczęściej spotykane efekty niepożądane:


Suchość w ustach

Zaczerwienienie oczu

Obniżenie funkcji poznawczych(Pamięci, kontroli motorycznej, koncentracji)

Spowolnienie czasu reakcji

Możliwość ujawnienia się chorób psychicznych(Np przez obciążenia genetyczne przekazane przez rodzinę)

Możliwość pogorszenia się stanu psychicznego w wypadku złego stanu psychicznego lub chorób/zaburzeń psychicznych

Długotrwałe palenie marihuany szkodzi jak klasyczne papierosy ponieważ podczas spalania konopi powstają substancje smoliste

Długotrwałe zażywanie rozregulowuje wewnętrzny endokannabinoidowy oraz zaburza gospodarkę neuroprzekaźników, takich jak m. in. kwas glutaminowy, acetylocholina, noradrenalina

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Interakcje[edytuj]

Ostrożnie:

Uwaga! ⚠️ 2C-T-x
Uwaga! ⚠️ 2C-x
Uwaga! ⚠️ 5-MeO-xxT
Uwaga! ⚠️ Amfetamina
Uwaga! ⚠️ aMT
Uwaga! ⚠️ Kokaina
Uwaga! ⚠️ DMT
Uwaga! ⚠️ DOx
Uwaga! ⚠️ LSD
Uwaga! ⚠️ Meskalina
Uwaga! ⚠️ Grzyby
Uwaga! ⚠️ 25x-NBOMe

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Roślina nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N. Zabrania się handlu oraz posiadania nawet najmniejszych ilości. Są znane przypadki wyroków sądowych za znalezienie podczas przeszukania ilości marihuany mniejszych niż pojedyncza dawka (wyrok za ilości typu 0,2g MJ).

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Neolitico 2 blog full.jpg

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.