4-FMA

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(CC1=CC=C(C=C1)F)NC

Inne nazwy substancji

4-fluorometamfetamina, 2-amino-1-(tol-4-ylo)propanInformacje ogólne[edytuj]

4-Fluorometamfetamina (znana również jako 4-FMA) to mniej znana, nowa substancja pobudzająco-działająca z klasy amfetamin. 4-FMA jest chemicznie spokrewniona z 4-FA i metamfetaminą. Niewiele wiadomo na temat jej farmakologii, ale prawdopodobnie wywołuje ona swoje efekty poprzez zwiększenie poziomu dopaminy, noradrenaliny i serotoniny w mózgu.

4-FMA została po raz pierwszy wykryta w sprzedaży w Japonii jako legalny haj w 2006 r.[1] Była sprzedawana online jako substancja chemiczna do badań obok 2-fluoroamfetaminy (2-FA), 3-fluoroamfetaminy (3-FA) i 4-fluoroamfetaminy (4-FA). Kiedy 4-FA stała się nielegalna w Holandii w 2017 r., 4-FMA zyskała na popularności jako legalny substytut, ze względu na podobne nazwy i efekty. W 2018 r. liczba analizowanych próbek 4-FA coraz częściej zawierała 4-FMA (i / lub inne fluorowane amfetaminy), a dostępność rzeczywistej 4-FA gwałtownie spadła.

Raporty użytkowników opisują działanie 4-FMA jako mające cechy zarówno tradycyjnych stymulantów, takich jak amfetamina, jak i entaktogenów, takich jak MDMA. Jego efekty zostały opisane jako subiektywnie leżące pomiędzy 4-FA i 2-FMA. Zgłoszono, że jest bardziej prawdopodobne, że wywoła skutki uboczne, takie jak bóle głowy i skutki sercowo-naczyniowe niż podobne substancje.

Niewiele wiadomo na temat właściwości farmakologicznych, metabolizmu i toksyczności 4-FMA. Stosowanie 4-FMA może powodować uzależnienie i nadużywanie, a także uszkodzenie mózgu i innych narządów. Zaleca się stosowanie praktyk redukcji szkód podczas używania tej substancji.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

klepie po nosie

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Substancja sprzedawana jako reaserch chemicals.

Interakcje[edytuj]

Ostrożnie:

Uwaga! ⚠️ Alkohol
Uwaga! ⚠️ GHB
Uwaga! ⚠️ GBL
Uwaga! ⚠️ Opioidy
Uwaga! ⚠️ Kokaina
Uwaga! ⚠️ Marihuana
Uwaga! ⚠️ Kofeina
Uwaga! ⚠️ Ketamina
Uwaga! ⚠️ Metoksetamina
Uwaga! ⚠️ Psychodeliki

Niebezpieczne:

Uwaga! ❗ DXM
Uwaga! ❗ PCP
Uwaga! ❗ 25x-NBOMe
Uwaga! ❗ 2C-T-x
Uwaga! ❗ 5-MeO-xxT
Uwaga! ❗ DOx

Zagrożenie zdrowia lub życia:

Uwaga! ❌ Tramadol
Uwaga! ❌ aMT
Uwaga! ❌ MAOIs

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

4-Fluorometamfetamina (4-FMA) to syntetyczna cząsteczka z rodziny podstawionych amfetamin. Cząsteczki tej klasy zawierają rdzeń fenetyloaminowy z pierścieniem fenylowym związanym z grupą aminową (NH2) poprzez łańcuch etylowy z dodatkową substytucją metylową w Rα. Termin "amfetamina" jest skróconą formą alfa-metylofenetyloaminy. 4-fluorometamfetamina zawiera atom fluoru przy R4 pierścienia fenylowego i dlatego jest fluorowanym analogiem metamfetaminy.

Uważa się, że podobnie jak jej strukturalny analog 4-FA, 4-fluorometamfetamina działa jako środek uwalniający i inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, wywołując stymulujące efekty podobne do amfetaminy w niższych dawkach i bardziej euforyczne, entaktogenne efekty podobne do MDA w dawkach powyżej 125 mg. Naukowcy znaleźli pewne dowody wskazujące na pewne podobieństwa między "uwalnianiem serotoniny" 4-FMA a innymi popularnymi empatogenami, takimi jak: MDA, 4-metylometkatynon i 4-fluoroamfetamina.

Mechanizm działania 4-FMA skutecznie zwiększa poziom neuroprzekaźników noradrenaliny, dopaminy i serotoniny w wyższych dawkach w mózgu poprzez wiązanie się i częściowe blokowanie białek transportujących, które normalnie usuwają te monoaminy z szczeliny synaptycznej. Pozwala to dopaminie, noradrenalinie i serotoninie gromadzić się w różnych regionach mózgu, w tym w szlakach nagrody, co skutkuje stymulującymi, euforycznymi i entaktogennymi efektami.

4-FMA jest inhibitorem CYP450. Zmniejsza metabolizm metamfetaminy, co skutkuje zwiększeniem jej siły działania, czasu trwania i toksyczności ogólnoustrojowej, jednocześnie zmniejszając jej toksyczność komórkową.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja niewymieniona w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych, ale jako pochodna fenyloetyloaminy na mocy prawa analogowego może zostać zakwalifikowana jako Nowa Substancja Psychoaktywna. Posiadanie, handel oraz wytwarzanie NSP jest nielegalne.

Australia[edytuj]

4-FMA jest w Australii substancją zabronioną z Wykazu 9 zgodnie z Poisons Standard (luty 2021 r.). Substancja z Wykazu 9 jest definiowana jako substancja, która może być nadużywana lub niewłaściwie używana, której produkcja, posiadanie, sprzedaż lub używanie powinny być prawnie zabronione, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to wymagane do badań medycznych lub naukowych lub do celów analitycznych, dydaktycznych lub szkoleniowych za zgodą władz zdrowotnych Wspólnoty Narodów i / lub stanu lub terytorium.

Austria[edytuj]

Posiadanie, produkcja i sprzedaż 4-FMA jest nielegalna na mocy NPSG (Neue-Psychoaktive-Substanzen-Gesetz Österreich).

Kanada[edytuj]

4-FMA zostałby uznany za narkotyk z Wykazu I, ponieważ jest analogiem amfetaminy.

Chiny[edytuj]

Od października 2015 r. 4-FMA jest substancją kontrolowaną w Chinach.

Niemcy[edytuj]

4-FMA jest kontrolowany w ramach Anlage II BtMG (ustawa o środkach odurzających, wykaz II) od 26 lipca 2012 r. Nielegalne jest wytwarzanie, posiadanie, import, eksport, kupno, sprzedaż, nabywanie lub wydawanie go bez licencji.

Nowa Zelandia[edytuj]

4-FMA jest analogiem amfetaminy, a więc w Nowej Zelandii jest substancją kontrolowaną z Wykazu 3.

Szwajcaria[edytuj]

4-FMA jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis E.

Anglia[edytuj]

4-FMA jest narkotykiem klasy A zgodnie z ustawą o nadużywaniu narkotyków. 4-FMA jest objęty dodatkiem z 1977 r. do ustawy o nadużywaniu narkotyków z 1971 r.

Włochy[edytuj]

4-FMA jest substancją kontrolowaną z Wykazu I.

Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.