Amfetamina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(CC1=CC=CC=C1)N

Inne nazwy substancji

benzedryna, psychedryna, α-metylofenyloetyloamina, amfa, amph, wład

Odmiany nazwy substancji

amfetaminy, amfetaminie, amfetaminą, amfetaminę, amfy, amfie, amfą, amfę, psychedryny, psychedrynie, psychedryną, psychedrynę, włada, władem, władowi, władzie

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/amfetamina

Informacje ogólne[edytuj]

Amfetamina i jej pochodne, np. metamfetamina, propyloheksadryna, fenmetrazyna, fenfluramina czy metylfenidat, to narkotyki należące do grupy substancji stymulujących ośrodkowy układ nerwowy. Najbardziej znaną pochodną amfetaminy jest metamfetamina. Amfetamina wywołuje długotrwałe pobudzenie.

Opracowania naukowe[edytuj]

N-Terminal Phosphorylation of the Dopamine Transporter Is Required for Amphetamine-Induced Efflux (Praca opisująca w jaki sposob amfetamina wplywa na receptory dopaminowe) [1]

M.Zajączkowski, S. Zajączkowski, M. Grzybiak - Amfetamina - lek czy narkotyk? [2]

R. Stefański - Uzależnienie od amfetaminy: charakterystyka neurobiologiczno-kliniczna [3]


Kilka zdjęć prezentujących najczęściej spotykaną postać amfetaminy:


7,5 g


Amf1.jpg

Ważone


Amf2.jpg


Amf3.jpg

Sypkie / spakowane


Amf4.jpg

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Produkcja Amfetaminy z Fenyloalaniny[edytuj]

Nieprawdopodobnie prosta jest synteza amfetaminy z aminokwasu zwanego fenyloalanina. Jest on latwo dostepny, bo stosowany przez kulturystów.fenyloalanina to kwas 2-amino-3-fenylopropanowy. Róznica pomiedzy amfetamina a fenyloalanina jest taka, ze grupa cooh (z FENYLOALANINY) zostala zastapiona grupa CH3. CHLOREK TIONYLU zastapi OH przez podstawienie atomu Cl, który rozpadnie sie i zostanie podstawiony przez atom H, gdy dodamy LiAlH4, SODIUM BOROHYDRIDE(borowodorek sodu), albo WODÓR (H2) z NIKLOWYM albo PLATYNOWYM katalizatorem. Jezeli uzyjemy WODÓR i metal dla tego kroku, to zredukujemy grupe karbonylowa z jednym z wodorów. Dlatego jest to najlepsza metoda, bo oszczedza czas i wysilek redukujac podwójnie za jednym razem. Gdy grupa karbonylowa jest zredukowana, otrzymujemy AMFETAMINE.

Inna metoda też z Fenyloalaniny [4]

PRODUKCJA METYLOAMFETAMINY Z EFEDRYNY[edytuj]

Zrobienie METYLOAMFETAMINY z EFEDRYNY jest mozliwe. Roznica pomiedzy METYLOAMFETAMINY a EFEDRYNY jest taka, ze w EFEDRYNIE występuje grupa alfa-hydroksylowa. Niech EFEDRYNA reaguje z CHLORKIEM TIONYLU, co spowoduje zastapienie OH z Cl, aby wyprodukowac N-METYLO-ALFA-CHLOROAMFETAMINE. Uwodornienie tego produktu jest latwe: uzyj LiAlH4, SODIUM BOROHYDRIDE, albo nawet WODÓR z NIKLOWYM lub PLATYNOWYM metalem jako katalizatorem. Produktami tego kroku sa: N-METYLOAMFETAMINA i KWAS SOLNY. Odparuj wode i masz chlorowodorek METYLOAMFETAMINY.


PRODUKCJA AMFETAMINY Z FENYLOACETONU[edytuj]

Z FENYLOACETONU AMFETAMINE mozna otrzymac na trzy sposoby: 1) FENYLOACETON + HYDROKSYAMINA daje OKSYM, ktory po redukcji WODOREM w obecnosci NIKLU daje AMFETAMINE. 2) Redukcja krystalicznego FENYLOACETONU WODOREM w obecnosci NIKLU przy jednoczesnym dzialaniu AMONIAKIEM. 3)Kondensacja FENYLOACETONU z HYDRAZYNA i redukcja powstalego HYDRAZONU WODOREM w obecnosci NIKLU. EDIT

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Od 1927 roku używano jej pod nazwą benzedryny do leczenia astmy oskrzelowej (ze względu na fakt, że po jej zażyciu następuje rozszerzenie oskrzeli), narkolepsji (powoduje redukcję potrzeby snu) i otyłości (powoduje spadek łaknienia).

Amfetamina, jej pochodne oraz inne stymulanty stosowane są również do leczenia ADHD(Adderall), gdyż aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za uwagę i skupienie, tym samym redukują nadpobudliwość. Leczenie za pomocą amfetamin nie jest jednak uniwersalnym rozwiązaniem. Przykładowo dawka działająca na jednego pacjenta, u innego może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Czasem koniecznym jest sprawdzenie kilku leków i dawek przed znalezieniem odpowiedniej dla danego pacjenta.

Adderall - lek, jest to amfetamina(lub sole amfetaminy) w dawkach od 5 mg (dzieci) do 20 mg (dorośli).[5] Jest to użycie tzw. Micro dosing'u [6]

Zaobserwowane skutki uboczne:

-zmniejszony apetyt -podwyższone ciśnienie -problemy ze snem -lęki i drażliwość -bóle głowy i brzucha -tiki -zmiany osobowości ( przykładowo anhedonia/apatia/socjopatia)

Zwykle zmiana dawki lub podanie leków przeciwdepresyjnych / obniżających ciśnienie krwi pomaga zniwelować niepożadany efekt.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Amfetamina stosowana jest jako środek pobudzający, stymulujący odczucia psychofizyczne i wywołujący euforię. Do efektów jej działania zalicza się między innymi:

 • zwiększenie wydolności psychomotorycznej
 • podniesienie ciśnienia tętniczego krwi
 • wytężenie zmysłów
 • polepszenie koncentracji i uwagi
 • gotowość do działania i przypływ energii
 • odsunięcie poczucia lęku
 • pewność siebie, euforię i wewnętrzne poczucie mocy


Osoba będąca pod wpływem amfetaminy może odczuwać szereg nieprzyjemnych objawów takich jak:

 • Bóle i zawroty głowy
 • Omdlenia
 • Kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej
 • Krwotoki z nosa, zatkane zatoki
 • Nudności, wymioty, gazy
 • Bóle brzucha, biegunka
 • Wysokie ciśnienie
 • Osłabienie
 • Drętwienia
 • Skurcze mięśni
 • Rozdygotanie, drżenie rąk
 • Drgawki
 • Przyspieszony oddech lub wrażenie zwolnienia oddechu
 • Omamy prześladowcze, wrażenie obecności innych osób w pustym pomieszczeniu, głosy
 • Swędzenie skóry, wypryski
 • Uczucie zimna, potliwość
 • Bruksizm; szczękościsk, zgrzytanie zębami
 • Suchość w ustach
 • Zmiana koloru skóry (siny, czerwony)
 • Pisk w uszach
 • Bezsenność
 • Całkowity zanik apetytu
 • Odwodnienie

Inne zastosowania[edytuj]

Opracowania naukowe opublikowane w Internecie (niestety jak na razie tylko w j.ang) opisują stosowanie Amfetaminy jako bardzo skutecznego leku przeciwbólowego stosowanego m.in. w chronicznych bólach kręgosłupa oraz jako leku przeciwbólowego i środka wzmacniającego działanie innych leków przeciwbólowych stosowanych przez pacjentów onkologicznych.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Wyróżnia się zasadniczo cztery drogi podania amfetaminy. Amfetamina może być połykana, wciągana przez nos (wciąganie kreski, jak w przypadku kokainy), wstrzykiwana dożylnie albo palona (najczęściej bywa palony chlorowodorek metamfetaminy w postaci przezroczystych kryształów)

Amfetamina niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, jak chociażby wybuchy agresji, drażliwość, irytację czy formikacje (omamy cenestetyczne, halucynoza pasożytnicza), czyli wrażenia obecności na skórze różnych insektów, co prowadzi do samookaleczeń.

Do zagrożeń na tle krążeniowym należą z kolei: migotanie przedsionków, migotanie komór, zaburzenia w przewodzeniu przedsionkowo-komorowym, zatorowość, krwotok śródmózgowy[7] czy niedotlenienie mięśnia sercowego skutkujące zawałem[8].

Uwaga! Uwaga! Należy również dodać, iż amfetamina jest substancją silnie neurotoksyczną.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

W Polsce amfetamina to substancja psychotropowa grupy II-P. Jej posiadanie i obrót nią są nielegalne. Obecnie w naszym kraju nie są zarejestrowane żadne preparaty lecznicze zawierające amfetaminę. [9].

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Amfetamina wykazuje silny potencjał uzależniający, podobnie jak kokaina. Euforia, radość, zadowolenie, poczucie pewności siebie zachęcają do ponownego sięgnięcia po narkotyk. Przykre dolegliwości związane z odstawieniem amfetaminy z kolei wzmacniają głód psychiczny. Osoba uzależniona, której dotyczą objawy abstynencyjne, takie jak: złe samopoczucie, zmęczenie, apatia, drażliwość, zaburzenia gastryczne, zaburzenia ze strony układu krążenia, niepokój, dreszcze, wpada w błędne koło nałogu. Amfetamina silnie uzależnia psychicznie. Uzależnienie fizyczne nie występuje. Po ciągu amfetaminowym może występować czasami jedynie przedłużony sen, nawet do kilku dni. Innym towarzyszy apatia, wewnętrzny lęk, senność, bóle głowy, myśli samobójcze i spadek napięcia mięśni.

Leczenie uzależnienia sprowadza się do pobytu w ośrodku zamkniętym lub też uczestniczenia w terapii indywidualnej lub grupowej pod opieką psychoterapeuty. W przypadku niektórych osób podaje się środki z grupy benzodiazepin w celu ustabilizowania ich stanu psychicznego, co pozwala na lepszy i skuteczniejszy przebieg terapii.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Interakcje[edytuj]

Uwaga:

Uwaga! ⚠️ Alkohol
Uwaga! ⚠️ GHB
Uwaga! ⚠️ GBL
Uwaga! ⚠️ Opioidy
Uwaga! ⚠️ Kokaina
Uwaga! ⚠️ Marihuana
Uwaga! ⚠️ Kofeina
Uwaga! ⚠️ Ketamina
Uwaga! ⚠️ Metoksetamina
Uwaga! ⚠️ Psychodeliki

Ostrożnie:

Uwaga! ❗ DXM
Uwaga! ❗ PCP
Uwaga! ❗ 25x-NBOMe
Uwaga! ❗ 2C-T-x
Uwaga! ❗ 5-MeO-xxT
Uwaga! ❗ DOx

Zagrożenie życia lub zdrowia:

Uwaga! ❌ Tramadol
Uwaga! ❌ aMT
Uwaga! ❌ MAOI

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Posiadanie, handel, produkcja jest zakazana. Znajduje się w grupie substancji II-P. Substancje psychotropowe grupy II-P to substancje o niewielkich zastosowaniach medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które mogą być stosowane w celach medycznych, naukowych i przemysłowych.

UK[edytuj]

W Wielkiej Brytanii wysokość kary jaka zostanie wymierzona za posiadanie amfetaminy, ale i reszty substancji sklasyfikowanych w CLASS B[10] , zależna jest od ilości narkotyku, tego czy posiadający ją sprzedaje, produkuje czy też posiada na własny użytek. Karą za posiadanie może być pozbawienie wolności na okres do 5 lat, kara grzywny bez określonego ostatecznego progu, bądź obie łącznie, zaś w przypadku handlu i produkcji - pozbawienie wolności na okres do lat 14, kara grzywny bez określonego ostatecznego progu, bądź obie kary łącznie.

USA[edytuj]

W Stanach Zjednoczonych dostępny jest preparat leczniczy soli amfetaminy Adderall, stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Amfetamina jest jednak substancją kontrolowaną według tamtejszych przepisów prawa.

Australia[edytuj]

Amfetamina jest substancją kontrolowaną z Wykazu 8.

Austria[edytuj]

Posiadanie, produkcja i sprzedaż amfetaminy są nielegalne na mocy ustawy SMG (Suchtmittelgesetz Österreich).

Brazylia[edytuj]

Amfetamina jest substancją psychoaktywną klasy A3.

Kanada[edytuj]

Amfetamina jest narkotykiem z Wykazu I w Kanadzie.

Niemcy[edytuj]

Amfetamina została dodana do Opiumgesetz (ustawy o opium) w 1941 r. Zgodnie z reformą ustawy o środkach odurzających z 1981 r., jest ona kontrolowana w ramach Anlage III BtMG (ustawy o środkach odurzających, wykaz III). Może być przepisywana wyłącznie na receptę na środki odurzające.

Japonia[edytuj]

Amfetamina jest zakazana nawet do użytku medycznego w Japonii.

Luksemburg[edytuj]

Amfetamina jest substancją zabronioną do użytku rekreacyjnego.

Holandia[edytuj]

Amfetamina jest substancją kontrolowaną z listy I.

Nowa Zelandia[edytuj]

Amfetamina jest substancją kontrolowaną klasy B.

Korea Południowa[edytuj]

Amfetamina jest zabroniona nawet do użytku medycznego w Korei Południowej.

Szwecja[edytuj]

Amfetamina jest klasyfikowana jako narkotyk przez Organizację Narodów Zjednoczonych i znajduje się na liście P II Konwencji Psychotropowej z 1971 r., a także na liście II w Szwecji.

Szwajcaria[edytuj]

Amfetamina jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis A. Dozwolone jest jej stosowanie w celach leczniczych.

Pamiętaj! Dane z psychonautwiki.org
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Może nie tyczy tylko Amfetaminy, jednak dość ciekawy eksperyment artystyczny [11]


Praca nt. wpływu Amfetaminy oraz innych narkotyków na młodzież, moda na dragi, co za tym idzie wpływ na społeczeństwo (pdf fo pobrania)[12]


Jeśli chodzi o kinematografię, jedyny obraz który najtrafniej oddaje życie " pod kreską", a niekoniecznie jego sens: [13]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.