Atropina

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]CN1[C@@H]2CC[C@H]1CC(C2)OC(=O)C(CO)C3=CC=CC=C3

Inne nazwy substancji

Atropinum, 3-hydroksy-2-fenylopropanian 8-metylo-8-azabicyklo[3.2.1]oktan-3-ylu

Odmiany nazwy substancji

atropiny, atropiną, atropinę, atropinie


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/atropina

Informacje ogólne[edytuj]

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Atropina występuje we wszystkich częściach pokrzyku wilczej jagody (Atropa belladonna).

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Znana ze swoich właściwości mocno rozszerzających źrenicę (zastosowanie w okulistyce). Stosowana również w anestezjologii w celu zapobiegania wywoływanej przez anestetyki bradykardii i hipotonii. Rzadziej - jako środek rozkurczowy w tabletkach (preparat Bellapan).

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Rekreacyjne stosowanie atropiny jest mało popularne. Atropina należy do delirantów, a jej zażycie (np. w postaci owoców / liści pokrzyku wilczej jagody czy nadużycia leków z atropiną) wywołuje uczucie dysocjacji, zaburzenia koordynacji oraz długotrwałe, realistyczne i często przerażające halucynacje. Mniejsze dawki powodują silne pobudzenie z euforią, niekiedy jednak dysforią lub lękiem.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Atropina w lecznictwie jest dostępna w postaci kropli do oczu, tabletek oraz roztworu do wstrzykiwań. Dawkowanie ustala lekarz w sposób ściśle indywidualny dla danego pacjenta, ze względu na bardzo wąski indeks terapeutyczny atropiny. Również w przypadku stosowania rekreacyjnego nietrudno o przedawkowanie, często przypadkowe.

Działania niepożądane atropiny obejmują suchość w ustach, zahamowanie pocenia, podwyższenie ciśnienia krwi i temperatury ciała, przyspieszenie akcji serca, bolesny światłowstręt z zaburzeniami akomodacji i pobudzenie. W wyższych dawkach występuje furia i zerwanie kontaktu z rzeczywistością. Przedawkowanie atropiny prowadzi do wystąpienia ostrego zespołu antycholinergicznego, który bez interwencji medycznej przeważnie kończy się śmiercią. Odtrutką na atropinę jest fizostygmina.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Atropina jest substancją czynną następujących leków na receptę: Atropinum Sulfuricum WZF, Atropinum Sulfuricum WZF 1%, Bellapan, Reasec (w połączeniu z difenoksylatem). Występuje także w pokrzyku wilczej jagodzie, roślinie spotykanej głównie na południu kraju.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Atropina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów tropanowych, estrem 3-hydroksytropanu i kwasu 3-hydroksy-2-fenylopropanowego. Jest racematem składającym się z dwóch enancjomerów różniących się konfiguracją przy atomie 2 grupy fenylopropanianowej - enancjomer 2S to hioscyjamina (L-atropina), wykazująca silniejsze działanie niż racemat.

Atropina poraża zakończenia przywspółczulnego układu nerwowego, blokując receptory muskarynowe, co skutkuje obniżeniem wydzielania gruczołów (np. potowych) oraz rozkurczem mięśni gładkich przewodu pokarmowego, oskrzeli i układu moczowego. Poraża akomodację oka i silnie rozszerza źrenice, przyspiesza akcję serca.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Stosowanie atropiny jako środka rekreacyjnego jest mało powszechne. Na ogół uważa się, że ze względu na wywoływane przez nie efekty, deliranty (w tym atropina) nie powinny powodować uzależnienia. Jednak u niektórych możliwe jest wystąpienie uzależnienia psychicznego.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Preparaty zawierające nie mniej niż 0,025 mg siarczanu atropiny w jednej dawce oraz preparaty zawierające ilości winianu atropiny, odpowiadające co najmniej 5% dawki difenoksyny znajdują się w Polsce w grupie III-N środków odurzających. Atropina jest sklasyfikowana jako substancja bardzo silnie działająca (wykaz A) i jest dostępna wyłącznie na receptę.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.