Klasyfikacja podstawowa
Metka substancji
hyperreal.info
Tripraporty na NeuroGroove: http://neurogroove.info/tagi/chemia/metylon
Dyskusja na forum Talk: https://hyperreal.info/talk/topic12935.html
Wzór chemiczny
Inne nazwy substancji
bk-MDMA, M1, 1-(1,3-benzodioksol-5-yl)-2-metyloaminopropan-1-on
Odmiany nazwy substancji
metylonu, metylonem, metylonowi, metylonie
Wikipedia
Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/metylon
Informacje ogólne
3,4-metylenodioksy-N-metkatynon (znany również jako M1, MDMC, βk-MDMA i Methylone) to nowa substancja pobudzająco-entaktogenna z klasy katynonów.
Metylon został po raz pierwszy zsyntetyzowany przez chemików Peytona Jacoba III i Alexandra Shulgina w 1996 roku jako potencjalny lek przeciwdepresyjny [1].
Metylon jest czasami używany jako substytut MDMA ze względu na podobieństwa w ich działaniu. Alexander Shulgin skomentował, że substancje te mają "prawie taką samą moc jak MDMA, ale nie dają takich samych efektów". Stwierdził również, że "ma prawie antydepresyjne działanie, przyjemne i pozytywne, ale nie wyjątkową magię MDMA"[2].
Toksyczność metylonu nie została dobrze zbadana, chociaż prawdopodobnie nie przekracza toksyczności MDMA i ma ograniczoną historię stosowania przez ludzi. Zaleca się stosowanie praktyk redukcji szkód podczas używania tej substancji.
Opracowania naukowe
Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją
Otrzymywanie / pozyskiwanie
Zastosowanie
Zastosowanie medyczne
Zastosowanie rekreacyjne
Inne zastosowania
Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia
Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu
Chemia i farmakologia substancji
Metylon lub 3,4-metylenodioksy-N-metylokatynon to syntetyczna cząsteczka z rodziny katynonów. Katynony są strukturalnie podobne do amfetamin, zawierają rdzeń fenetyloaminowy z pierścieniem fenylowym związanym z grupą aminową (NH2) poprzez łańcuch etylowy z dodatkowym podstawieniem metylowym w Rα. Katynony, takie jak metylon, są alfa-metylowanymi fenetyloaminami. Katynony różnią się od amfetamin dodaniem ketonowej grupy funkcyjnej, grupy karbonylowej przy Rβ.
Metylon zawiera podstawienie metylowe w RN, podstawienie, które jest wspólne z MDMA, mefedronem i niektórymi innymi stymulantami. Metylon zawiera dodatkowe podstawienia przy R3 i R4 pierścienia fenylowego grupami tlenowymi. Te grupy tlenowe są włączone do pierścienia metylenodioksylowego poprzez łańcuch metylenowy. Metylon dzieli ten pierścień metylenodioksylowy z MDA, MDAI i MDMA.
Metylon działa jako mieszany inhibitor wychwytu zwrotnego/środek uwalniający serotoninę, noradrenalinę i dopaminę. Uważa się, że te neuroprzekaźniki są odpowiedzialne za regulację przyjemności, motywacji, skupienia i dobrego samopoczucia. Odbywa się to poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego i ponownego wchłaniania neuroprzekaźników po wykonaniu ich funkcji przekazywania impulsu nerwowego, umożliwiając ich gromadzenie i ponowne wykorzystanie, co skutkuje efektami stymulującymi i euforycznymi.
W porównaniu do MDMA, ma około 3x niższe powinowactwo do transportera serotoniny (Ki=242,1 nM dla metylonu do Ki=72 nM dla MDMA), podczas gdy jego powinowactwo do transporterów noradrenaliny i dopaminy jest podobne. W szczególności, powinowactwo metylonu do pęcherzykowego transportera monoaminowego 2 (VMAT2) jest około 13x niższe niż w przypadku MDMA.
Rezultatem tych różnic w farmakologii w stosunku do MDMA jest to, że metylon jest mniej silny pod względem dawki, ma bardziej zrównoważone działanie katecholaminergiczne w stosunku do efektów serotoninergicznych i zachowuje się bardziej jak inhibitor wychwytu zwrotnego, taki jak metylofenidat, a nie uwalniacz, taki jak amfetamina; jednak metylon nadal ma stosunkowo silne zdolności uwalniania.
Uzależnienie i sposoby jego leczenia
Status prawny w poszczególnych krajach
Polska
Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy I-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.