Difenhydramina

Z Narkopedia
(Przekierowano z Diphenhydraminum)
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wzór chemiczny

[]CN(C)CCOC(C1=CC=CC=C1)C2=CC=CC=C2

Nazwa generyczna

APAP Noc, Betadrin

Inne nazwy substancji

Diphenhydraminum, 2-(difenylometoksy)-N,N-dimetyloetanoamina

Odmiany nazwy substancji

difenhydraminy, difenhydraminą, difenhydraminę, difenhydraminie


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/difenhydramina

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

W medycynie difenhydramina jest stosowana w leczeniu alergii, aczkolwiek jest obecnie wypierana przez leki antyhistaminowe nowszej generacji. Stanowi również składnik preparatów złożonych ułatwiających zasypianie (jak np. Apap Noc). Ma również działanie przeciwwymiotne.

Zastosowanie rekreacyjne

Skutki zastosowania rekreacyjnego difenhydraminy obejmują majaczenie, psychozę, lęk, dezorientację, a także zwiększoną częstość akcji serca, zwiększone ciśnienie krwi, suchość w jamie ustnej, zatrzymanie moczu, zawroty głowy i rozszerzone źrenice.

Użytkownik może zupełnie nie być w stanie odróżnić rzeczywistości od halucynacji wywołanych przez difenhydraminę. Istnieje również znaczące ryzyko reakcji na urojeniowe środowisko i prawdopodobieństwo zranienia siebie lub innych osób, a także zbyt dużej aktywności fizycznej, która może dodatkowo nadwerężyć serce lub spowodować rabdomiolizę.

Sprawozdania użytkowników sugerują, że difenhydramina powoduje psychozę i majaczenie znacznie szybciej niż inne halucynogeny (tj. psychodeliki, dysocjanty). Istnieje wiele raportów z doświadczeń, które opisują stany psychotycznego delirium, amnezji i innych poważnych konsekwencji po nadużywaniu substancji.

Zasadniczo nie zaleca się rekreacyjnego stosowania difenhydraminy. Decydując się na stosowanie tej substancji, należy stosować szczególną ostrożność i praktyki redukcji szkód, takie jak posiadanie trzeźwych opiekunów podróży.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Difenhydramina przyjmowana jest zazwyczaj doustnie w postaci tabletek lub płynu. Opisywano również przypadki podawania roztworu difenhydraminy dożylnie. Ta droga podania nie jest jednak zalecana.

Przeciętne dawkowanie doustne [wg PsychonautWiki]: Próg: 25 - 100 mg Dawka niska: 100 - 200 mg Dawka przeciętna: 200 - 400 mg Dawka wysoka: 400 - 700 mg Dawka nadmierna: 700 mg +

Nie badano toksyczności i długoterminowych skutków zdrowotnych stosowania difenhydraminy w warunkach rekreacyjnych. Użytkownik powinien pamiętać, że difenhydramina może być skrajnie nieprzewidywalna, a mechanizm, za pomocą którego wywołuje halucynacje, może spowodować poważne obrażenia, hospitalizację lub śmierć. Ponadto difenhydramina wprowadza użytkowników użytkowników w stan, w którym mają niewielką kontrolę nad swoimi działaniami. Difenhydramina może wywoływać dziwne i bezsensowne zachowanie, które może narazić użytkownika na ryzyko.

Próg przedawkowania difenhydraminy zwykle wynosi około 1 g, jednak osoby wrażliwe mogą przedawkować za mniej. Główne skutki przedawkowania są podobne do dużych dawek. Skutki obejmują majaczenie, psychozę, lęk, dezorientację, a także zwiększoną częstość akcji serca, zwiększone ciśnienie krwi, zatrzymanie moczu, zawroty głowy i znaczne poszerzenie źrenic. Niektóre z bardziej poważnych skutków ubocznych przy bardzo wysokich dawkach obejmują ryzyko napadów drgawek, i niebezpiecznych skutków sercowo-naczyniowych, takich jak arytmia serca (w tym torsade de pointes). Difenhydramina może okazać się śmiertelna w ilościach bliskich lub przekraczających 2 g. Może doprowadzić do śmierci w połączeniu z większością używek, depresantami i inhibitorami MAO.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

W Polsce difenhydramina jest składnikiem następujących preparatów: Betardin (krople do oczu, wersja OTC i RP), Apap Noc (tabletki OTC, preparat łączony z paracetamolem - konieczna ekstrakcja), oraz preparaty stosowane w przypadku leczenia bezsenności: Luminastil, Nodisen i Senolek.

Chemia i farmakologia substancji

Difenhydramina jest odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1. Obwodowy odwrotny agonizm wywołuje efekty zmniejszające objawy alergii. Podobnie jak wiele leków przeciwhistaminowych I generacji, jest także konkurencyjnym antagonistą receptora mACH.

Difenhydramina jest antagonistą receptora ACh. Uważa się, że zahamowanie działania acetylocholiny jest głównie odpowiedzialne za delirium, sedację i intensywne, realistyczne halucynacje obok skrajnie niewygodnych i dysforycznych fizycznych skutków ubocznych.

Wykazano, że difenhydramina blokuje kanały sodowe i hamuje w pewnym stopniu wychwyt zwrotny serotoniny. Blokuje również bramkowane napięciem kanały potasowe, co oznacza, że ​​może powodować wydłyżenie odstępu QT i prowadzić do torsade de pointes, groźnego zaburzenia rytmu serca, który mogącego prowadzić do nagłej śmierci sercowej.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Difenhydramina powoduje uzależnienie psychiczne przy regularnym stosowaniu. W porównaniu z innymi halucynogenami DPH ma znacznie mniejszy potencjał nadużywania niż inne halucynogeny. Dzieje się tak po prostu dlatego, że ogromna większość ludzi, którzy tego próbują, nie chce powtarzać tego doświadczenia. Tolerancja na wiele skutków DPH rozwija się przy wielokrotnym użyciu. DPH wykazuje tolerancję krzyżową ze wszystkimi delirantami, co oznacza, że ​​po spożyciu DPH wszystkie deliranty będą miały zmniejszone działanie.

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

W Polsce difenhydramina nie jest substancją kontrolowaną i można ją nabyć bez recepty w preparacie złożonym (Apap Noc) oraz kroplach do oczu (Betardin).

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Odurzanie się tą substancją zanotowano w kontrowersyjnym wyzwaniu internetowym "Benadryl Challenge". Trend pojawił się w Stanach Zjednoczonych w okolicach 2020r i rozprzestrzenił poprzez platformy social media typu TikTok. Polega na świadomym przedawkowaniu popularnego na alergie leku zawierającego DPH. Odnotowano liczne hospitalizacje w tym zgony wśród nastolatków. Linki:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wyzwanie-benadryl-challenge-tiktok-13-latek-zmarl-dlaczego-przyczyna

https://nypost.com/2023/04/17/13-year-old-dead-after-attempting-tiktoks-benadryl-challenge/